عکس:آارشیف/جزیره ساموس، ۲۶ اپریل سال 2020، اسکرین شات از یک ویدیو که از وقوع آتش سوزی در کمپ مهاجران حکایت دارد./منبع: Twitter/MSF Sea
عکس:آارشیف/جزیره ساموس، ۲۶ اپریل سال 2020، اسکرین شات از یک ویدیو که از وقوع آتش سوزی در کمپ مهاجران حکایت دارد./منبع: Twitter/MSF Sea

سازمان «داکتران بدون مرز» می گوید در اثر زلزله در بخش شرقی بحیره مدیترانه و آتش سوزی کمپ "واتی" در جزیره ساموس یونان، مهاجران در ناامنی قرار دارند. به گفته این سازمان آنها باید با سرعت هرچه بیشتر از این جا خارج شده و به مکان های امن انتقال داده شوند.

سازمان داکتران بدون مرز دوشنبه صبح اعلام کرد: «روشن است که کمپ"واتی" یک مکان امن نیست» این سازمان امدادگر از وقوع یک آتش سوزی در ناحیه جانبی این کمپ خبر داد. اعضای این سازمان تیمی را برای حمایت از مهاجران در محل فرستاده است.  

این سازمان در شبکه اجتماعی تویتر نوشت، آتش سوزی مهار شد و براساس گزارش ها هیچ کس در این سانحه زخمی نشده است. اما با این حال ساکنان کمپ باید به سرعت به سرپناه های امن انتقال داده شوند. حدود ۴۵۰۰ تن در کمپ "واتی" سکونت دارند.

سازمان «Seebrücke» در شبکه اجتماعی تویتر نوشت، احتمالا شمار بسیاری (از پناهجویان) بی خانمان شده اند و «سرپناه های موقت آن ها در جریان شب در شعله های آتش سوخته است.»

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» اعلام کرد که خیمه ها در این مرکز پذیرش مهاجران در پی آتش سوزی سوخته است.

از سوی دیگر زلزله شدیدی که روز جمعه در برابر سواحل ترکیه رخ داد، جزیره ساموس را نیز به لرزه درآورد. دو نوجوان در آن جا جانشان را از دست دادند.

یک کارمند سازمان «داکتران بدون مرز» روز دوشنبه از ساموس گزارش داد، بسیاری از خانه ها تخریب شده اند، اما هیچکدام از مهاجرانی که در کمپ "واتی" زندگی می کنند، مفقود نشده اند.

برای آن دسته از مهاجران که بی خانمان شده اند، بستر های خواب و کمپل در دسترس گذاشته شده است. تیم های طبی آمادگی شان را برای کمک به شفاخانه محلی نیز اعلام کرده اند.

 

در همین زمینه