مهاجران در شهر  ویلیکا کلیدوشا در حال گذر از مرز  کرواسی، ٢٩سپتامبر٢٠٢٠. عکس: مارکو جوریکا/رویترز
مهاجران در شهر ویلیکا کلیدوشا در حال گذر از مرز کرواسی، ٢٩سپتامبر٢٠٢٠. عکس: مارکو جوریکا/رویترز

سازمان های غیردولتی که به مهاجران در شمال بوسنیا کمک می کنند از خشونت پلیس در برابر این مهاجران نگران هستند و اعمال خشونت آمیز پلیس را تقبیح می کنند. خشونت ها در برابر مهاجران هنگامی آغاز شد که آن‌ها قصد عبور از مرز کرواسی به سوی کشورهای اروپایی را داشتند. شاهدان از ضرب و شتم، سرقت و آزار جنسی خبر دادند.

هرچند اتهامات خشونت آمیز توسط پلیس کرواسی در برابر مهاجرانی که می خواهند از مرز کرواسی و بوسنی عبور کنند معمول است، اما اینبار میزان خشونت ها از سوی پلیس غیر قابل پیش‌بینی گزارش داده شده است.

به گفته سازمان «نو نم کیچن» از دو هفته به اینسو میزان خشونت ها از سوی پلیس غیر قابل پیش‌بینی بوده است. این سازمان به نقل از شاهدان عینی اسناد و شواهدی را از خشونت های پلیس در مرز کرواسی جمع آوری کرده است.

به گفته این سازمان مهاجرانی که می‌خواستند از مرز بوسنی به کشور های دیگر بروند، از سوی پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، وسایل آن‌ها ربوده شده و حتا مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتند.

باربارا بکار هماهنگ کننده سازمان نو نم کچن به مهاجر نیوز گفت : «ما هر روز در شهر ویلیکا کلیدوشا در مرز با بوسنی حضور داریم، ما افرادی را می‌بینیم که روزانه قربانی خشونت می شوند.اما از در دو هفته گذشته ما شاهد شدید ترین خشونت ها از سوی پلیس در برابر مهاجران بوده ایم.»

ضرب و شتم با رفتار تحقیر‌آمیز

در چندین ویدیو که به این سازمان فرستاده شده است، شاهدان را نشان می‌دهد که بدن آن‌ها توسط ضرب و شتم پلیس کرواسی آسیب دیده است. زخم های آن‌ها تقریباً مشابه هستند. در بیشترین موارد پشت بدن آن‌ها توسط ضربات چوب و یا شلاق سرخ شده و آسیب دیده است.

«کبودی های روی بدن افراد بزرگ هستند، به این معنی است که خونریزی داخلی اتفاق افتاده است، این می تواند نتیجه یک ضربه بزرگ و سخت ناشی از لگد زدن باشد. علائم موجود در پشت و باسن برخی افراد همچنین حاکی از استفاده از شلاق یا چوب است که باعث ایجاد پارگی در سطح پوست می شود.»

شاهدان همچنان خشونت طولانی مدت و رفتار تحقیرآمیز را پلیس را بیان کردند. گروهی از مردانی که در١٥ اکتبراز مرز برگردانده شده بودند ،گفتند که به مدت یک ساعت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. تبعیدی ها همچنان گفتند که آنها مجبور شدند روی همراهان افتاده بر زمین دراز بکشند تا چیزی را تشکیل دهند که پلیس کروات می خواست "هرم" بسازد. یک مهاجر دیگر نیز از این نوع رفتار تحقیر‌آمیز پلیس خبر داد.

خشونت جنسی

به نقل از گاردین در میان خشونت هایی که مهاجران متحمل شده‌اند یکی هم خشونت جنسی است که پلیس کرواسی به آن متهم است. در هفته های اخیر چندین مورد سو استفاده جنسی توسط شورای مهاجران دنمارک گزارش شده است.

در این گزارش نخستین پرونده اذیت و آزار جنسی در ١٢ اکتبر پس از دستگیری پنج مهاجر افغان از جمله دو زیر سن در حوالی شهر نوو سلو گزارش داده است.

مصطفی هودزیک داکتر که مهاجران را در شهر ویلیکا کلدوشا معاینه کرده است به رسانه گاردین گفته است : «مریض از ناحیه عقب، پشت بدن و پاها زخم برداشته است. من نشانه های این علائم را تأیید می کنم. در عین خشونت جنسی بسیار واضح است. من هرگز چنین چیزی را قبلاً ندیده ام. با آنکه این اولین بار نیست که به عنوان یک داکتر علائم خشونت جنسی را مشاهده می کنم.»

به گفته شاهدان پلیس با لباس‌های سیاه و روی پوشیده مهاجران را آذیت می‌کردند.

در ١٩ اکتوبر طبق شواهد جمع آوری شده توسط شورای مهاجران دنمارک ، یک مورد دیگر نیز از خشونت جنسی در برابر مهاجران رخ داده است. گروهی از مردان ، عمدتاً از مردان از کشورهای بنگلادیش گفتند که آنها در نزدیکی مرز بوسنی و کرواسی دستگیر شدند. به گفته آن‌ها پلیس پرسیده است «چند نفر از شما همجنسگرا هستید؟»

سپس این مهاجران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و یک افسر پلیس از یکی از آنها پرسید: «آیا شما همجنسگرا هستید؟» سپس به او با یک چوب حمله جنسی کرده است.

«برخی از مهاجران در مورد آنچه در مرز متحمل شده اند کابوس می بینند»

روز چهارشنبه ٢١ اکتوبر ایولا جانسون، کمیسر اتحادیه اروپا در امور داخلی اطمینان داد که وی اتهامات علیه پلیس کرواسی در گزارش شورای مهاجران دنمارک را "بسیار جدی" گرفته است.

ازسوی دیگر مقامات کرواسی گفت که تحقیقات برای مجازات سو استفاده های احتمالی برخی از افسران پلیس آغاز خواهد شد.

برای سازمان نو نم کچن، درک دلایل چنین موج خشونت غیرممکن است. باربارا بکار توضیح می دهد: «آنچه ما فکر می کنیم این است که پلیس وسایل مردم را می سوزاند ، پول و تلفن آنها را می گیرد و تلاش برای عبور مجدد از مرز را برای آنها حتی دشوارتر می کند.ایجاد چنین خشونت ها می تواند برای دلسرد کردن افراد از ورود به کرواسی باشد.»

این فعال حقوق مهاجران عمل پلیس کرواسی را محکوم می کند و می گوید: «برخی از تبعیدیان کابوسی را که در سوریه تجربه کرده اند نسبت به آنچه که در مرز متحمل شده اند ندارند.» «با وجود این همه آسیب ها و خشونت ها، سرعت تلاش برای عبور کاهش نمی یابد. آنها چاره ای ندارند، به هر کجا که می روند، در مرزها مورد فشار قرار می گیرند.»

در پایان ماه سپتامبر، نظر به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت تعداد مهاجرانی که در بوسنیا گرفتار شده‌اند به ٨٥٠٠ تن می‌رسد.

 

در همین زمینه