بیش از ۲۰۰۰ مهاجر در کمپ سن دنی در شمال پاریس  زندگی می‌کنند. عکس از  سازمان همبستگی ویلسون
بیش از ۲۰۰۰ مهاجر در کمپ سن دنی در شمال پاریس زندگی می‌کنند. عکس از سازمان همبستگی ویلسون

سازمان های خیریه فرانسوی هشدار می‌دهند که کمپ سن دنیس در شمال پاریس که بیش از ۲۰۰۰ مهاجر در آن زندگی می‌کنند به وضعیت انفجاری نزدیک شده است. در حالی که کمبود غذا، ازدحام بیش از حد و ترس از ویروس کرونا تنش‌ها میان مهاجران را افزایش داده، سازمان‌های خیریه خواستار انتقال فوری مهاجران به سرپناه‌ها شده‌اند.

به نظر می‌رسد یک بار دیگر مهاجران از تدابیر مربوط به قرنطین که روز ۳۰ اکتوبر توسط امانوئل مکرون، رپیس جمهور فرانسه اعلام شد، محروم مانده‌اند.

حدود ۲۰۰۰ مهاجر که در کمپ سن دنی در شمال پاریس زندگی می‌کنند به حال خود رها شده‌اند. در میان این مهاجران ده‌ها خانواده نیز زندگی می‌کنند. کریل، از سازمان یوتوپیا ۵۶ به مهاجر نیوز گفت:« برای این مهاجران هیچ کمکی صورت نگرفته است.» کورین تور از سازمان داکتران بدون مرز نیز تاکید می‌کند که علیرغم هشدارهای مکرر، مقام‌ها مهاجران را « در خیابان رها کرده و هیچ اقدام پیشگیرانه برای آنان انجام نداده‌اند. ما خیلی نگران هستیم.»

باید گفت که در گرماگرم بحران ویروس کرونا، بیشتر این مهاجران که از افغانستان آمده‌اند، در وضعیت بسیار رقت باری در همسایگی پایتخت فرانسه زندگی می‌کنند. آنان شب را روی زمین و یا ترپال می‌خوابند و از رعایت قواعد بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی محروم هستند. اگرچه چندین نل آب برای ساکنان این کمپ ایجاد شده اما به گفته مهاجران کافی نیست.

بیشتر بخوانید: مشکل بی سرپناهی و کمپ جدید مهاجران در شمال پاریس

بعد از درخواست‌های مکرر سازمان‌های خیریه، شهرداری شهر سن دنیس ۱۰ تشناب و تجهیزات بهداشتی را در کمپ ایجاد کرد که برای صدها مهاجر ناکافی به نظر می‌رسد. اوریان فیلول، معاون شهردار سن دنی به مهاجر نیوز گفت:«ما ابتدا این کار را انجام ندادیم زیرا فرمانداری پولیس سن-سن-دنی گفته بود کمپ را تخلیه خواهد کرد.»

«مهاجران گرسنه هستند»

اما کمبود امکانات بهداشتی تنها نیست. کلاریس، از سازمان همبستگی ویلسون به مهاجر نیوز گفت که «مهاجران گرسنه هستند.» سازمان یاد شده هفته سه بار حدود ۳۰۰۰ خوراک غذا در این کمپ توزیع می‌کند.

مهاجران کمپ سن-دنی که از «رانده شدگان از پایتخت» هستند بیشتر از پیش از توزیع غذای مجانی توسط سازمان‌های خیریه محروم هستند. تدابیر مربوط به قرنطین عمومی در فرانسه موجب شده که مهاجران نتوانند به نقاط توزیع غذا در پورت دوبرویلیه و پورت دولاشاپل بروند. به گفته تورین کور « آنها حق ندارند از کمپ بیرون بروند» زیرا به اجازه نامه بیرون رفتن از کمپ دسترسی ندارند یا زبان فرانسوی را بلد نیستند.

گذشته از آن، تعدادی از مهاجران هم که برای گرفتن غذا از کمپ بیرون می‌روند از این نگران هستند که خیمه‌های شان، توسط مهاجران بی سرپناه دیگر اشغال یا سرقت گردد.

شهرداری سن دنی می‌گوید که در هماهنگی با سازمان‌های خیریه برای توزیع غذا در نزدیکی کمپ اقدام کرده است.

درخواست تخلیه کمپ از سوی سازمان‌های خیریه

به گفته کورین تور، این وضعیت « انفجاری» و رقت بار به تنش‌ها در میان مهاجران دامن زده است. سازمان‌های خیریه از مقام‌های مسئول می‌خواهند تا هرچه زودتر این مهاجران را به سرپناه‌ها انتقال بدهند و کمپ را تخلیه کنند. او می‌گوید «اگر تخلیه به زودی انجام نگردد مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.» شب ۲ نومبر یک مهاجر به دلیل ایست قلبی به شفاخانه بوبینی انتقال داده شد.

به عقیده سازمان‌های خیریه دولت باید مهاجران را در هوتل‌ها، و نه مانند گذشته در جمنازیوم‌ها، جابجا کند. کورین تور می‌گوید:«جمنازیوم‌ها، بعد از اسکان جمعی مهاجران، به کانون‌های انتشار ویروس مبدل می‌شوند.» یک گزارش تحقیقی سازمان داکتران بدون مرز در ماه اکتوبر حاکی از آن بود که میزان ابتلای افراد فقیر و مهاجران ساکن در سرپناه‌های فوری در منطقه ایل دو فرانس به ویروس کرونا، در موج اول بسیار بالا بوده است.

بیشتر بخوانید: داکتران بدون مرز: سطح ابتلا به کرونا در میان مهاجران و افراد فقیر در جمنازیوم و هوتل‌ها بالاست

شهرداری سن دنی تلاش دارد بر فرمانداری پولیس فشار وارد کند تا کمپ سن دنی از مهاجران تخلیه گردد اما علیرغم تعهد مسئولان، هیچ اقدامی انجام نشده است. به گفته اوریان فیلول، معاون شهرداری، بعد از مدتها، مقام‌ها «این هفته وعده دادند که تخلیه به زودی در ماه نومبر انجام خواهد شد.»

فرمانداری پولیس سن-سن-دنی حاضر نشد به پرسش‌های مهاجر نیوز در این باره پاسخ بدهد.

 

در همین زمینه