کمپ سن دنی، در شمال پاریس، ۲۸ اگست ۲۰۲۰.  عکس از مهاجر نیوز
کمپ سن دنی، در شمال پاریس، ۲۸ اگست ۲۰۲۰. عکس از مهاجر نیوز

حدود ۲۰۰۰ مهاجری که در خیمه‌های کمپ سن دنی در شمال پاریس زندگی‌کنند نمی‌توانند تدابیر قرنطین عمومی را رعایت کنند. اما علیرغم نگرانی‌های جدی، سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید که تا کنون هیچ مورد جدی از ابتلا به ویروس کرونا در این کمپ دیده نشده است.

 در وضعیت کنونی دانستن این که چه تعداد از ۲۰۰۰ مهاجری که در کمپ سن دنی در حومه شمالی پاریس زندگی می‌کنند به ویروس کورونا مبتلا هستند دشوار است. لویی باردا، هماهنگ کننده سازمان داکتران دنیا می‌گوید موارد زیادی از ابتلا در این کمپ وجود دارند که به دلیل عدم آزمایش مهاجران ناشناخته مانده‌اند.

او می‌گوید آزمایش ویروس کرونا در کمپ سن دنی برای این سازمان خیریه که تنها سازمان حاضر در کمپ است، اولویت به شمار نمی رود زیرا این سازمان امکانات و ظرفیت عملی این آزمایش را ندارد:« سازمان ما تنها کنترول صحی کمپ را به عهده دارد اما ما نه با لابراتوار‌ها همکاری داریم و نه هم تجهیزات لازم برای آزمایش کرونا را داریم. این وظیفه دولت است که این آزمایش را به عهده بگیرد.»

گذشته از آن، رقم آزمایش‌ها اهمیتی خاصی ندارد:« در فاصله اجرا و نتیجه آزمایش، که یافتن تماس‌ها و قرنطین بیماران غیرممکن است، آزمایش‌ها بی فایده است.»

«ما به مهاجران ماسک توزیع می‌کنیم اما کافی نیست»

با این حال، سازمان داکتران دنیا به مهاجرانی که بیمار باشند و به کلینیک سیار این سازمان مراجعه کنند کمک می‌کند.

به گفته لویی باردا، در صورت ظهور علایم یا شک در مورد ابتلا، مراجعه کننده برای قرنطین، به مرکز کوئید معرفی می‌شود اما دشواری کار درست از همین جا آغاز می‌شود: « تعدادی از مهاجران حاضر نیستند به این مراکز بروند زیرا نمی‌خواهند از دوستان شان دور باشند و عده‌ای هم که می‌پذیرند، چند ساعت بعد از مرکز فرار می‌کنند.»

در چنین وضعیتی مسئولان داکتران دنیا به مهاجران توصیه می‌کنند که ماسک به صورت بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند و دست‌های خود را بشویند:« اما وقتی مهاجران هیچ چیزی ندارند چگونه این تدابیر را رعایت کنند؟»

به گفته سازمان داکتران دنیا، توزیع ماسک در کمپ غیرممکن است زیرا برای این که ماسک مفید باشد، باید هر چهار ساعت بعد تغییر داده شود. برای این سازمان غیرممکن است در کمپی که حدود ۲۰۰۰ مهاجر زندگی می‌کنند روزانه تا ۷۰۰۰ ماسک توزیع کند. 

«مهاجران کمپ به صورت عمده جوان و نسبتاً صحتمند هستند»

در شرایط کنونی موارد ابتلا به ویروس نگران کننده نیست. به گفته لویی باردا، مهاجران ساکن کمپ بیشتر جوان و صحتمند هستند و بیماران هم علایم جدی ندارند. با این حال حتما در میان مهاجران افراد مبتلا اما بدون علایم وجود دارند. در هر صورت، داکتران دنیا تا کنون هیچ کسی را به شفاخانه معرفی نکرده است.

آیا باید نگران بود که مبادا کمپ به یک کانون ویروس بدل گردد؟ پاسخ دشوار است:« این موضوع که مهاجران در فضای باز به سر می‌برند شاید در کند کردن شیوع و ابتلا به ویروس نقش داشته باشد.

با این حال، فرستادن افراد بی خانمان به سرپناه‌ها یک فوریت به شمار می‌رود. مخصوصاً که زمستان فرا می‌رسد، هوا رو به سرد شدن می‌رود و بغیر از ویروس، بیماری‌های دیگری از قبیل امراض عفونی نیز در کمپ دیده می‌شوند.

سازمان داکتران بدون مرز خواهان فرستادن این ۲۰۰۰ مهاجر به سرپناه‌هاست و تعجب می‌کند که علیرغم تجربه قرنطین دور اول «دولت برای مهاجران بی سرپناه اقدامات پیشگیرانه نکرده است.» لویی باردا می‌گوید به دلیل قرنطین عمومی، تعداد زیادی از هوتل‌‌ها در پاریس خالی هستند. 

 

در همین زمینه