آزمایش ویروس کرونا با نمونه برداری از بینی انجام می‌شود. عکس از پیکچر الیانس
آزمایش ویروس کرونا با نمونه برداری از بینی انجام می‌شود. عکس از پیکچر الیانس

بروز علایم ویروس کرونا مانند سرفه، مشکل تنفسی یا تب در برخی موارد می‌تواند به وضعیت وخیمی بیانجامد که به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد. برای مهاجرانی که بی سرپناه هستند و در بیرون زندگی می‌کنند دشوار است بدانند که برای آزمایش و یا درخواست کمک به کجا مراجعه کنند. مهاجر نیوز توضیح می‌دهد.

با بروز اولین علایم مانند تب، سرفه، سردردی و یا از دست دادن حس چشایی و بویایی، احتمال دارد یک فرد به ویروس کرونا مبتلا شده باشد. برای اطمینان از این امر، تنها راه ممکن گذراندن آزمایش ویروس است. مهاجران بی سرپناه نیز ماند دیگران باید این آزمایش را انجام دهند.

کجا میتوانید آزمایش ویروس را انجام بدهید؟

برای آزمایش ویروس کرونا می‌توانید به اداره دسترسی به خدمات صحی (پاس) مراجعه کنید. این اداره به افرادی که بیمه اجتماعی ندارند خدمات صحی ارائه می‌کند. اگر آدرس این اداره را نمی‌دانید از سازمان خیریه‌ای که در نزدیکی کمپ‌ها فعال هستند کمک بخواهید.

آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

به گفته داکتران و سایت دولتی فرانسه در مورد یروس کرونا «آزمایش با نمونه برداری از سوراخ بینی انجام می‌شود. این آزمایش زیاد خوشایند نیست اما بدون درد انجام می‌شود.»

آیا برای آزمایش باید مدرک هویت داشته باشید؟

اگر هنگام آزمایش یک مدرک هویت مانند پاسپورت، کارت بیمه اجتماعی یا سند پرفکتور داشته باشید، بهتر است. البته بدون مدرک هم می‌توانید آزمایش را انجام بدهید.

هنگام آزمایش چه اطلاعاتی را از شما می‌خواهند؟

  • نام خانوادگی
  • نام اصلی
  • تاریخ تولد
  • چه مشکل صحی دارید؟
  • در کجا و با کی زندگی می‌کنید؟

آیا آزمایش مجانی است؟

بلی، با بیمه اجتماعی، آزمایش مجانی است، حتی بدون متوول یا بیمه تکمیلی.

 اگر بیمه اجتماعی ندارید، آزمایش در پاس یا اداره خدمات صحی مجانی است.

اگر بیمه اجتماعی ندارید اما درآمد دارید، می‌توانید آزمایش را با پرداخت پول در یک لابراتوار انجام بدهید.

نتیجه آزمایش را دو یا سه روز بعد از طریق نامه، تیلفون یا ایمیل دریافت می‌کنید.

در صورتی که آزمایش تان مثبت باشد:

در صورت آزمایش مثبت، باید ماسک بزنید و از دیگران جدا باشید تا ویروس به آن‌ها سرایت نکند. تیم‌های صحی می‌توانند به شما پیشنهاد کنند به مراکز تخصصی مجانی بروید.

اگر علایم ویروس شدت پیدا کند (مثلاً مشکل تنفسی شما شدید گردد) لازم است به شماره ۱۱۵ کمک‌های عاجل زنگ بزنید؛ به مرکز عاجل یک شفاخانه بروید یا تیم صحی را که با آن در تماس هستید در جریان قرار دهید.

اگر آزمایش تان منفی باشد:

شما به ویروس مبتلا نیستید. با این حال باید همیشه مراقب وضعیت خود باشید و در صورت شک، دوباره آزمایش کنید.

 

در همین زمینه