عکس آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس

مقام‌های یونانی می‌گویند که یک شبکه قاچاق مهاجران را در جزیره کوس در شرق دریای اژه دستگیر کرده‌اند. این شبکه، مهاجران را از سواحل ترکیه به جزیره انتقال می‌داد و سپس به آن‌ها کمک می‌کرد به داخل یونان بروند.

محافظان ساحلی ترکیه با انتشار خبرنامه‌ای گفتند که چهار یونانی ۲۹ تا ۴۸ ساله و یک خارجی ۲۵ ساله را به اتهام رابطه با یک شبکه جنایی دستگیر کرده‌اند.

به گفته مسئولان، یک یونانی و تبعه خارجی، مهاجران را از ترکیه به جزیره کوس انتقال می‌دادند و دو یونانی دیگر آن‌ها را در هوتل‌ها جابجا می‌کردند. در جریان عملیات، سه مهاجر زیرسن در منزل یکی از متهمان پیدا شدند.

متهمان بعد از آن دستگیر شدند که ۵ مهاجر روز جمعه گذشته در شهر کوس بازداشت شدند.

یونان یکی از مسیرهایی عمده مهاجرت به داخل اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. تعداد زیادی از مهاجران از جنگ‌ها و فقر شدید در آسیا، شرق میانه و افریقا فرار می‌کنند از طریق ترکیه وارد جزایر یونان می‌شوند.

روز دوشنبه در یک اقدام بی سابقه، مقام‌های یونانی یک پدر مهاجر افغان را به اتهام به خطر انداختن زندگی کودک شش ساله اش دستگیر کردند. این کودک که با پدرش مسافرت می‌کرد، در واژگون شدن یک کشتی حامل مهاجران در نزدیکی جزیره ساموس غرق شد.

در ماه سپتمبر نیز مقام‌های یونانی ۳۵ نفر از جمله ۳۳ تن از اعضای سازمان‌های خیریه را به کمک به ورود غیرقانونی مهاجران به این کشور متهم کردند. 


 

در همین زمینه