یکی از باشندگان ادلب در سوریه که شهر اش مورد بمباران نیرو های دولتی و اسرائیل قرار گرفته است
یکی از باشندگان ادلب در سوریه که شهر اش مورد بمباران نیرو های دولتی و اسرائیل قرار گرفته است

بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه روز چهارشنبه (۱۱ نوامبر) کنفرانس دو روزه ای را در مورد عودت مهاجران این کشور راه اندازی کرد، آن هم در حالی که جنگ داخلی در این کشور هنوز ادامه دارد. ملل متحد به حیث ناظر در این کنفرانس حضور دارد، اما اتحادیه اروپا از شرکت در آن خودداری کرده است.

کنفرانس دو روزه عودت مهاجران سوریه به کشور شان در دمشق، پایتخت این کشور برگزار شده و توسط روسیه پشتیبانی می شود. لبنان، همسایه سوریه که میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوریایی است، وزیر امور اجتماعی خود را به این کنفرانس فرستاده است. سازمان ملل متحد به عنوان ناظر حضور دارد. به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اتحادیه با وجود دعوت در این کنفرانس شرکت نمی کند.

بورل این تصمیم را چنین توجیه کرده است که اوضاع سوریه برای بازگشت مناسب پناهجویان هنوز مساعد نیست. جنگ در برخی مناطق این کشور ادامه دارد اما نیروهای اسد توانسته اند بیش از ۷۰ درصد خاک این کشور را پس بگیرند.

بورل گفته است که قبل از بحث در مورد این مسئله، "ابتدا باید شرایطی برای بازگشت امن، داوطلبانه، عزتمندانه و پایدار" ایجاد شود. او همچنین گفته است که بازگشت پناهجویان طبق رهنمودهای سازمان ملل باید تضمین شود و به کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد "دسترسی بدون مانع" در سوریه داده شود.

از سال ۲۰۱۱ به این طرف، درگیری های سوریه منجر به فرار نیمی از جمعیت این کشور شده است و در این منازعه بیش از ۳۸۰ هزار نفر کشته شده اند. براساس گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۵،۵ میلیون سوریایی به خارج از کشور پناهنده شده اند.

در پایان سال ۲۰۱۵ روسیه با حمایت از بشار الاسد در سوریه مداخله نظامی کرد. از آن زمان تاکنون، نیروهای حکومت سوریه با حمایت مسکو توانسته اند مناطق زیاد این کشور را دوباره تحت کنترول درآورند.


 

در همین زمینه