در سال ۲۰۲۰ گزارش ها مبنی بر عقب راندن احتمالی قایق های پناهجویان در آب ها افزایش یافته است
در سال ۲۰۲۰ گزارش ها مبنی بر عقب راندن احتمالی قایق های پناهجویان در آب ها افزایش یافته است

پس از نشر گزارش هایی در مورد دست داشتن آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا (فرونتکس) در عقب راندن غیرقانونی مهاجران توسط گارد ساحلی یونان، فابریس لژری رئیس این نهاد پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون تحقیقی را کرده است.

در اعلامیه آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا آمده است که این کمیسیون به مسایل حقوقی مربوط به نظارت "فرونتکس" در مرزهای دریایی خواهد پرداخت و باید از جانب کمیسیون اتحادیه اروپا هماهنگ شود.

لژری گفت: «هرگونه ادعای سوء رفتار یا نقض توافقنامه های بین المللی یا حقوق اساسی در عملیات های مشترکی که از سوی "فرونتکس" هماهنگ شده باشد، به صورت جدی مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.»

ایلوا یوهانسون، کمیسار سیاست داخلی اتحادیه اروپا در هماهنگی با اورزولا فون دیر لاین رئیس کمیسیون این اتحادیه، خواستار یک نشست فوق العاده رهبری "فرونتکس" برای رسیدگی به گزارش ها در مورد به اصطلاح عقب راندن پناهجویان گردیده است.

مجله خبری آلمانی "اشپیگل"، مجله "گزارش ماینتس" رسانه عامه آلمان "ای آر دی" و سایر رسانه های بین المللی در ماه اکتوبر گزارش دادند که مرزبانان یونانی قایق های رابری مهاجران را در بحیره اژه به سمت ترکیه عقب رانده اند.

رسانه ها این خبر را بر اساس اطلاعات مهاجران آسیب دیده و ویدیوهای ثبت شده از این برخوردها منتشر کرده بودند. مطابق قوانین بین المللی چنین عقب راندن ها غیرقانونی اند. بر اساس گزارش ها، از ماه اپریل ۲۰۲۰ به بعد در چندین برخورد از این نوع کارمندان "فرونتکس" در نزدیکی محل واقعه بوده اند. در یک مورد گفته می شود که یک کشتی "فرونتکس" راه قایق بیش از حد پر پناهجویان را مسدود کرده، اما پناهجویان راً به کشتی خود نپذیرفته است. در عوض، این کشتی "با سرعت زیاد" از کنار قایق پناهجویان رد شده و محل را ترک کرده است.

در ویدیوهای ثبت شده از این رویداد دیده می شود که چگونه گارد ساحلی یونان بعداً قایق بادی را به سمت ترکیه عقب می راند. در مورد دیگری گفته می شود که یک هواپیمای نظارتی "فرونتکس" بر فراز قایق پناهجویان پرواز کرده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر بارها آتن را به عقب راندن غیرقانونی پناهجویان متهم کرده اند. آتن اما این نوع برخورد را رد می کند.

 

در همین زمینه