دست کم شش مهاجر پس از واژگون شدن قایق شان روز چهارشنبه ۱۱ نوامبر در آب‌های مدیترانه جان باختند
دست کم شش مهاجر پس از واژگون شدن قایق شان روز چهارشنبه ۱۱ نوامبر در آب‌های مدیترانه جان باختند

بر اساس معلومات سازمان بین المللی مهاجرت در نتیجه واژگون شدن یک کشتی در نزدیکی سواحل لیبیا بیشتر از ۹۰ مهاجر غرق شده اند. این کشتی حامل ۱۲۰ مهاجر بوده است. تا کنون ۳۱ جسد از آب بیرون کشیده شده است.

در اثر واژگونی یک کشتی در نزدیکی سواحل لیبیا به روز پنج شنبه بیش از ۹۰ مهاجر جان خود را از دست داده اند. سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) در ژنیو اعلام کرده است که اعضای این سازمان از یک رویداد «سانحه وحشتناک کشتی» خبر داده اند که در آن بیش از ۹۰ نفر در نزدیکی سواحل لیبیا جان باخته اند. نیروهای گارد ساحلی لیبیا و ماهیگیران ۴۷ نفر از زنده ماندگان این رویداد را نجات داده و به خشکه منتقل کرده اند.

در یک اعلامیه سازمان بین المللی مهاجرت آمده است که «این کشتی احتمالا حامل ۱۲۰ نفر به شمول زنان و کودکان بوده است.» تا کنون اجساد ۳۱ نفر از قربانیان این رویداد از آب بیرون کشتی شده است و تلاش ها برای یافتن سایر قربانیان این رویداد جریان دارد.

سازمان ملل گفته است که در دو رویداد دیگر واژگونی قایق ها در دو روز گذشته ۱۹ تن از جمله دو کودک غرق شده اند. در حال حاضر تنها یک کشتی نجات در مدیترانه مرکزی عملیات انجام می دهد. کشتی متعلق به سازمان غیردولتی «اوپن آرمز» در سه عملیات ۲۰۰ تن را نجات داده است.

از آغاز سال روان میلادی تا کنون دست کم ۹۰۰ نفر حین تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه برای رسیدن به اروپا جان باخته اند. بنا بر معلومات سازمان بین المللی مهاجرت نیروهای امدادی اغلبا دیرتر برای نجات پناهجویان به محل رسیده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که بیش از ۱۱ هزار مهاجر پس به لیبیا فرستاده شده اند، با وجود این خطر که آنها ممکن است «در معرض خطر نقض حقوق بشر، زندانی شدن، سوء استفاده، قاچاق و استثمار» قرار بگیرند.

 

در همین زمینه