قایق هایی که مهاجران از آن در یکی از بندرهای ایتالیا استفاده کرده اند./عکس (از دویچه وله): Getty Images/F.Villa
قایق هایی که مهاجران از آن در یکی از بندرهای ایتالیا استفاده کرده اند./عکس (از دویچه وله): Getty Images/F.Villa

وزارت داخله آلمان فدرال می خواهد تا پایان سال روان در مورد اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا به پیشرفت هایی دست یابد. اما جدیدترین حملات تروریستی در کشورهای فرانسه، آلمان و اتریش بر این تلاش ها سایه افکنده است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله اتحادیه اروپا قرار ملاقات دیگری را با همکاران اروپایی اش تعیین کرده بود تا پروسه اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا به پیش برده شود. اما پس از یک سلسله از حملات تروریستی که در فرانسه، اتریش و آلمان انجام شد، مساله ترور در صدر دستورجلسه این مذاکرات قرار گرفت.

وزیران داخله اتحادیه اروپا در روز جمعه (۱۳ نوامبر) راجع به یک خط مشی مشترک در مبارزه علیه تروریزم مشاوره کردند. افزون براین هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال می خواهد با همکارانش پروسه اصلاح سیاست پناهندگی و مهاجرت اتحادیه اروپا را پیش ببرد.

آلمان در حال حاضر ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و زیهوفر جلسات یدیویی با همکارانش را سرپرستی می کند.

قرار بود وزیران داخله اتحادیه اروپا در این جلسه که امروز جمعه برگزار می شود، راجع به اصلاحات در سیستم پناهندگی گفتگو کنند تا در این زمینه پیشرفت هایی حاصل شود. اما در پی جدیدترین حملاتی که در دریسدن، ویانا، نیس و پاریس انجام شد، موضوع ترور در دستور جلسه این مذاکرات قرار گرفت.

کمیسیون اتحادیه اروپا برای این که پروسه اصلاح سیستم مهاجرت اتحادیه اروپا به جریان بیافتد، در ماه سپتمبر یک بسته جدید پیشنهادها را ارائه کرد.

از جمله پیشنهادهایی که در این بسته جدید ارائه شده است، کمک به کشورهایی مانند یونان و ایتالیا است در زمینه محافظت بیشتر از مرزها و کمک به بازگرداندن پناهجویان ردشده تا باری از دوش آن ها برداشته شود.

براساس این پیشنهادها، کشورهایی که حاضر به پذیرش مهاجران نیستند، باید مسئولیت بازگرداندن پناهجویان ردشده را به عهده بگیرند.

الزام به تقسیم مهاجران که برای برخی از کشورها غیرقابل تصور است، قرار است فقط در موارد کاملا استثنایی امکان پذیر باشد.

زیهوفر می خواهد تا پایان دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا توسط آلمان، در این رابطه دست آورد های داشته باشد. گفته می شود که وزیران داخله اتحادیه اروپا در دیداری که قرار است اوائل دسمبر برگزار شود، دست کم در زمینه مسائل حساس به توافق برسند.

وزیران داخله اتحادیه اروپا می خواهند افزون براین در یک بیانیه مشترک، همکاری بهتر کشورهای اتحادیه اروپا را برای مبارزه با ترور برنامه ریزی کنند.

در مسوده ای از این بیانیه که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری آلمان (دی پی ای) رسیده، از همکاری بهتر ادارات دولتی، اصلاح پیمان شینگن که اصولا رفت و آمد در این حوزه کنترول نمی شود و کنترول های بیشتر در مرزهای بیرونی نام برده شده است.

از جمله دراین مسوده آمده است که رفت و آمد افراد موسوم به خطرآفرین برای ادارات امنیتی یک چالش بزرگ است و ادارات باید بدانند که چه کسانی به منطقه شینگن رفت و آمد دارند.

همچنین کنترول مرزهای بیرونی باید کارآمد باشد و امنیت در داخل کشور نیز باید تقویت شود.

در این سند بر اهمیت همکاری با کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا تاکید شده است تا افراد خطرآفرین را بهتر بتوان اخراج کرد.

پولیس آلمان انسان هایی را «خطرآفرین» می نامد که فکر می کند، امکان انجام یک جرم با انگیزه سیاسی و با درجه بال به طور مثال یک حمله تروریستی در مورد آن ها وجود داشته باشد.

براساس پیش نویس این بیانیه، این وزیران بر اهمیت دسترسی به داده ها تاکید کرده و گفته اند، این که ماموران پولیس در اروپا در هر زمانی و هرجایی در مطابقت با حقوق بشر و آزادی های اولیه به اطلاعاتی دسترسی داشته باشند که مورد نیازشان است، امری تعیین کننده است.

 

در همین زمینه