یک گروه از مهاجران که تلاش دارند با گذشتن از بحیره اژه خود را به جزیره لیسبوس یونان برسانند
یک گروه از مهاجران که تلاش دارند با گذشتن از بحیره اژه خود را به جزیره لیسبوس یونان برسانند

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان به اینفومایگرانتس از پلان هایش راجع به سختگیری بیشتر در زمینه سیاست مهاجرت، مسدود شدن کمپ ها، قوانین جدید پناهندگی و کنترول سختگیرانه تر مرزهای کشور اش گفت. اما او ادعاهای عقب راندن مهاجران را انکار کرد و گفت که یونان در چارچوب قوانین بین المللی عمل کرده است.

 حدود دو ماه پیش پس از آتش سوزی و تخریب کامل کمپ موریا در لیسبوس، توجه جهانیان به این جزیره یونانی که میزبان شمار بسیار زیادی از پناهجویان است، جلب شد.

پس از این آتش سوزی، هرج و مرج بر اوضاع حاکم شد و بیش از ۱۲ هزار مهاجر مجبور شدند چندین روز متوالی را در سرک ها و در پارکینگ موتر یک سوپرمارکیت بگذرانند. تا این که اکثر آن ها به یک کمپ جدید انتقال داده شدند که از خیمه تشکیل شده است.

ماریون مک گریگور، اینفومایگرانتس: نقش اردوی یونان در زمینه رفع نیازهای اولیه پناهجویان مانند رساندن غذا و خدمات طبی به آن ها چه بوده است؟

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان: پس از آتش سوزی در لیسبوس، ما توانستیم بدون هیچ وقفه ای غذا، آب و خدمات طبی به مهاجران ارائه کنیم و در این زمینه موفق بودیم. حتی در طول چهار روز نخست که مردم پیش از انتقال به کمپ های جدید، شب را در سرک ها به سر می بردند.

متاسفانه این کمپ را افرادی سوختاندند که آن جا زندگی می کردند. پولیس شش تن از باشندگان موریا را به جرم آتش افروزی که شاید جان هزاران تن را به خطر می انداخت، دستگیر کرد و من فکر می کنم که یادآوری این مساله مهم است.

 وقتی که مردم به یونان می آیند و درخواست پناهندگی می دهند، باید به کشورمان، قوانین و مقررات ما احترام بگذارند.

 من باید بگویم که در تاریخ جهانی بسیار به ندرت پیش می آید که در طول چهار روز یک کمپ جدید برای ۱۰ هزار تن ایجاد شود. تا به این ترتیب تعداد روزهایی که مردم مجبور به زندگی در فضای باز هستند، کاهش یابد. پروسه انتقال مهاجران به اردوگاه جدید بدون هیچگونه جراحت یا تلفاتی انجام شده و من فکر می کنم، یادآوری این مساله مهم است.

ماریون مک گریگور، اینفومایگرانتس و نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان
ماریون مک گریگور، اینفومایگرانتس و نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان

کمپ جدید در لیسبوس برای گذراندن فصل زمستان از امکانات کافی برخوردار نیست. ما پس از پایان فصل تابستان و بارش شدید باران، وضعیت این کمپ را دیدیم. تشناب کافی برای همه مهاجران وجود ندارد و تعداد حمام ها نیز کافی نیست.

 ما همه گیری جهانی ویروس کرونا را تجربه می کنیم و رعایت بهداشت شخصی از هر دوران دیگری مهم تر است. چه زمانی قرار است به این مشکلات رسیدگی شود؟

 ما براساس استندردهای بین المللی به اندازه کافی تشناب داریم. تعداد آن ها برای کمپی که به صورت موقت ساخته شده، کافی است. یک تعداد حمام نیز در این اردوگاه وجود دارد و از آن ها استفاده می شود. اتحادیه اروپا قرار است یک قرارداد برای سرمایه گذاری های اضافی در این بخش ببندد. ما می خواهیم برای جلوگیری از سرازیر شدن آب به دلیل باران های شدید اقدامات بیشتری انجام دهیم و در این زمینه نیز قراردادی را به امضا رسانده ایم.

شما باید بدانید که وقتی یک کمپ به صورت عمدی آتش زده شود، کمپ هایی که برای استفاده فوری آماده باشند، وجود ندارد.

هیچ کشوری نمی تواند فورا یک اردوگاه را با این وسعت آماده کند. من فکر می کنم که توانایی ما برای ایجاد این مرکز در طول فقط چند روز تحسین برانگیز است. حکومت یونان و سازمان های بین المللی توانستند در طول دو ماه یک کمپ کاملا کارآمد ایجاد کنند و تلاش های آن ها در این زمینه بسیار موفقیت آمیز بوده است. آن ها در مبارزه با این بحران موفق بوده اند. 

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان

برخی (از مهاجران در کمپ موریا) سبب آتش سوزی در کمپ موریا بودند. آن ها فکر می کردند که به این خاطر به صورت خودکار به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا انتقال می یابند. همانگونه که می دانید، پلان آن ها با شکست مواجه شد.

ما در کمپ ها و در پارک ویکتوریا که در آتن قرار دارد، شمار زیادی از مهاجران را دیدیم که بسیار بیمار بودند. کودکان نیز در شامل آن ها بودند. داکتران به ما گفتند که وضعیت بحرانی است. برای بهبود این وضعیت چه کار می کنید؟

 امروز دیگر هیچکس در پارک ویکتوریا نیست و دیگر وضعیتی که بشود آن را انتقادی نامید، وجود ندارد. مهاجرانی بودند که نمی توانستند کار پیدا کنند یا مکانی برای سکونت. حالا به آن ها این امکان داده شده که به اقامتگاه های موقت نقل مکان کنند.

یونان مسکن اجتماعی در دسترس نمی گذارد. این امکان نه فقط برای مهاجران، بلکه برای مردم محلی نیز وجود ندارد. ما سیاست ایجاد مسکن اجتماعی را دنبال نمی کنیم. ما به مهاجرانی که به رسمیت شناخته شده اند، این امکان را می دهیم که خانه پیدا کنند. آن ها امکان استفاده از کمک های مالی برای پرداخت کرایه خانه را دارند و می توانند به این منظور درخواست بدهند. اما مهاجران باید برای پیدا کردن کار نیز دست به کار شوند و اقدام کنند. ما برای اشخاصی که کار نمی کنند، کمک های اجتماعی مادام العمر دردسترس قرار نمی دهیم.

 پس به این ترتیب اشخاصی که در پارک ویکتوریا بودند، به کمپ ها انتقال داده شدند؟

 بله، آن ها (به مکان های دیگر) انتقال داده شدند، برخی به کمپ های موقت. اما همانگون که قبلا هم ذکر کردم، مسکن اجتماعی در دسترس قرار نمی دهیم. پیدا کردن خانه به عهده خودشان است و ما برای پرداخت کرایه به مهاجران کمک می کنیم. اما آن ها باید خودشان دست به کار شوند.

 وقتی که می گویید، به آن ها کمک می کنید تا بتوانند کرایه شان را پرداخت کنند، منظورتان برنامه «HELIOS» است که سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) آن را اداره می کند؟

 «HeLIOS» پروژه (آی او ام) است که توسط کمیسیون اروپا تمویل می شود. در چارچوب این برنامه مهاجرانی که موفق شوند محلی برای سکونت پیدا کنند، در صورت تایید مقام های یونانی، به مدت ۱۲ ماه کمک برای پرداخت کرایه دریافت می کنند و ۱۹ مرکز در یونان وجود دارد که در زمینه پیدا کردن محلی برای سکونت و پیدا کردن شغل (به مهاجران) کمک می کنند.

 اما آیا اینگونه نیست که برنامه «HELIOS» نمی تواند به این تعداد زیاد رسیدگی کند؟ زیرا یونان به ده هزار تن پناهندگی داده است. برنامه «HELIOS» نمی تواند به همه آن ها کمک کند.

 ظرفیت پروژه «HELIOS» پر نشده است. مردم هنوز می توانند درخواست بدهند. ما ظرفیت نامحدود نداریم و این بخشی از واقعیت زندگی است. کشور من در حال حاضر یک بحران اقتصادی را پشت سر می گذراند و ما بیشتر از این امکانات نداریم.

پناهجویان افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان
پناهجویان افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان

آیا اشخاصی که از پارک ویکتوریا به کمپ ها و اقامتگاه های دیگر نقل مکان کرده اند، برای وارد شدن در سیستم شماره مالیات دریافت می کنند؟

 آن ها شماره امنیت اجتماعی دارند و می توانند در طول یک روز شماره مالیات دریافت کنند و حالا ما در حال خودکار کردن شماره مالیات هستیم تا مردم بتوانند آن را به صورت خودکار به دست بیاورند. اما مهاجرانی که این شماره را ندارند، می توانند به یکی از ادارات مالیات مراجعه کنند و در همان روز این شماره را دریافت می کنند.

مقرره «کشورهای امن» در قوانین پناهندگی بازبینی می شود

اشخاصی که نمی توانند در یونان بمانند، همیشه این امکان را دارند که برای بازگشت داوطلبانه به کشور مبداء شان و دریافت حمایت مالی از سوی سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) اقدام کنند.

شاید برخی فکر کنند که پس از آمدن به یونان می توانند در یک خانه بزرگ زندگی کنند، یک کار دائمی پیدا کنند و به صورت نامحدود حمایت دریافت کنند. اما زندگی در واقعیت این گونه پیش نمی رود. شاید برخی بازگشت را انتخاب کنند. هستند اشخاصی که ترجیح می دهند بازگردند.

 بسیار خوب، این که یونان به این شمار زیاد مهاجران پناهندگی داده است، این تصور را ایجاد می کند که بیشتر آن ها (دست کم بیش از نیمی از آن ها) از تعقیب فرار می کنند و نمی توانند به کشورهای شان بازگردند. شما چه فکر می کنید؟

 نه، به طور مثال در افغانستان مناطق امن زیادی وجود دارد. دراین کشور حکومت مرکزی وجود دارد و مردم می توانند گزینه بازگشت به وطن شان را انتخاب کنند. حتمی نیست که آن ها به قریه زادگاه شان بازگردند، بلکه می توانند به مناطق دیگر کشور بروند. بسیاری از کشورها دچار مشکلات هستند، اما نه در سراسر کشور.

اما بسیاری از مهاجران از کشورهای امن و ترانزیت آمده اند و پیش از آمدن به یونان، آن جا در امنیت زندگی می کرده اند. ما مشغول بازبینی قوانین کنونی هستیم تا ببینیم که آیا باید به اشخاصی که از کشورهایی می آیند که آن جا کاملا امن است، پناهندگی بدهیم یا نه.

کمپ کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان
کمپ کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان

 در طول ۱۲ ماه گذشته در مورد پلان ها برای جزایر یونان گزارش های متفاوتی نشر شد. آیا می توانید بگویید که قرار است در جزایر لیسبوس، ساموس و خیوس، کمپ هایی با درهای بسته ایجاد شود؟

 در همه کمپ ها مراکزی ایجاد خواهد شد که درهای شان بسته است و کنترول می شوند. این کمپ ها حصاربندی دولایه و یک دروازه امنیتی خواهند داشت. پناهجویان با استفاده از یک کارت و اثر انگشت در ساعات معینی از روز اجازه خروج از کمپ یا ورود به آن جا را دارند. این اردوگاه ها در طول شب مسدود می مانند. این سیاستی است که ما همین حالا در کمپ موقت لیسبوس به اجرا در می آوریم. افزون بر این، در کمپ ها یک بخش کاملا مسدود وجود خواهد داشت برای اشخاصی که تصمیم نهایی در موردشان گرفته شده و باید به کشورهای مبداشان بازگردانده شوند.

 پس آیا به وکلا، سازمان های امدادگر غیردولتی و خبرنگاران اجازه ورود به کمپ داده خواهد شد؟ می توانید دقیق تر راجع به کمپ هایی که درهای شان بسته است، توضیح دهید؟

 در این کمپ ها قوانینی حکمفرما خواهد بود. پس اگر یک وکیل قرار ملاقات دارد، نامش ثبت شده است و یک فرد مشخص در کمپ انتظارش را می کشد، می تواند به آن جا وارد شود. اگر کسی از یک سازمان امدادگر باشد و مرحله ثبت مشخصات را پشت سر گذاشته باشد، البته که می تواند وارد کمپ شود.

و اگر شما به عنوان خبرنگار بخواهید از کمپ دیدار کنید، باید به ما اطلاع بدهید، ما به شما یک مجوز یک روزه می دهیم و بعد می توانید از آن جا دیدار کنید. اما دیگر رفت و آمد بدون کنترول به کمپ مجاز نیست.

 چرا این اقدامات امنیتی ضروری است؟

 در داخل کمپ ها درگیری های خشونت آمیز زیادی رخ داده است. محافظت از باشندگان کمپ ها بسیار مهم است و اشخاصی که در کنار هم زندگی می کنند، باید از قوانین پیروی کنند. این مساله بسیار مهم است.

مهاجران در جزیره یونانی لیسبوس
مهاجران در جزیره یونانی لیسبوس

آیا صبر وتحمل مردم محلی یونان، مردم جزایر به خاطر مشکلات اجتماعی که مهاجرت برای آن ها و کشورشان ایجاد کرده، در حال تمام شدن است و آیا شما به این دلیل در یک موقعیت دشوار قرار گرفتید؟

 مردم خسته شده اند. ما موج بسیار بزرگی از مهاجرت را پشت سر گذاشته ایم که از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و اروپا باید بداند، پنج جزیره وجود دارد که در طول چند سال گذشته بیشترین میزان فشار را تحمل کرده است، نه فقط برای یونان، بلکه برای تمام قاره اروپا. شما باید درک کنید که میزبانی ۵ تا ۱۰ هزار مهاجر برای جزایری که جمعیت شان به ۵۰ هزار تن می رسد، کار آسانی نیست.

در جزایر یونان شمار بیمارانی که به شفاخانه ها مراجعه می کنند،،۲۰، ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در حالی که ظرفیت این شفاخانه ها به تناسب با جمعیت مردم ناحیه ایجاد شده است. ظرفیت مکاتب نیز در مطابقت با جمعیت مردم آن ناحیه ایجاد شده و حالا شمار دانش آموزان آن ها دو برابر شده است. کنار آمدن با چنین وضعیتی برای هیچ ناحیه ای آسان نیست.

در مقابل آن چه که شما از آن به عنوان «خستگی» نام می برید، چه می خواهید بکنید؟

ما محافظت از مرزهای مان را افزایش داده ایم و نمی خواهیم دروازه ای باشیم برای قاچاقبران که مردم را به اروپا وارد می کنند. پولیس، اردو و گارد ساحلی مان را نیز در چارچوبی که می توانید از یک کشور اروپای غربی انتظار داشته باشید، تقویت کرده ایم. ما از مرزهای زمینی و آبی مان محافظت می کنیم.

اتهاماتی در این زمینه وجود دارد که مقام های یونانی و پرسونل فرانتکس در به عقب راندن مهاجران دست داشته اند و حالا در این زمینه تصاویر ویدیویی، تصاویری از ماهواره و اظهارات تعداد زیادی از شاهدان عینی وجود دارد که حدس و گمان ها دراین باره را تقویت می کند. فرانتکس درباره این اتهامات تحقیق می کند. من می دانم که یونان نیز تحقیقات داخلی را دراین باره به جریان انداخته است. آیا شما هنوز هم این را رد می کنید که مقام های یونانی دراین اقدامات دست داشته اند؟

من همدستی مقام های یونانی را در چنین اقداماتی رد می کنم. ما از مرزهای مان محافظت می کنیم و به این خاطر در آمد قاچاقبران در سال روان ۱۰۰ میلیون یورو کاهش داشته است. برخی با پروپاگاند درآمد زیادی کسب می کنند. این روشن است که ما از مرزهای مان مراقبت می کنیم، بله، ما به معنای واقعی کلمه از مرزهای مان محافظت می کنیم، اما ما این اقدامات را در مطابقت با قوانین بین المللی و قوانین اروپایی انجام می دهیم.

من فکر می کنم در نامه ای که فرانتکس به تاریخ ۲۷ اکتوبر فرستاده آمده است، اتهام به عقب راندن از یونان صحت ندارد. من خوشحال هستم از این که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و ما می توانیم به این بحث خیلی سریع پایان دهیم.

پلت فورم های بلینگ کت و لایت هاوس می گویند: «قایق بادی متعلق به کشتی گارد ساحلی یونان با نام ΛΣ 080  است». /عکس: Bellingcat and Lighthouse
پلت فورم های بلینگ کت و لایت هاوس می گویند: «قایق بادی متعلق به کشتی گارد ساحلی یونان با نام ΛΣ 080 است». /عکس: Bellingcat and Lighthouse

اما نخست وزیر یونان به این اشاره کرده که ترکیه یک کشور امن است. آیا به این ترتیب بازگرداندن مهاجران به آن جا توجیه پذیر است؟

ما در حال بازبینی قوانین پناهندگی مان هستیم. اشخاصی که از یک کشور امن به یونان می آیند، ممکن است که درخواست های آن ها براساس قوانین پناهندگی غیرقابل قبول باشد. ما در حال بررسی این مساله هستیم.

یونان وظیفه رسیدگی به درخواست های پناهندگی را پیش از تصمیم گیری راجع به آن ها چقدر جدی می گیرد؟

یونان به وظیفه اش پایبند خواهد بود. اما در صورتی که ما قوانین را تغییر دهیم، این سوال مطرح خواهد بود که آیا زندگی متقاضیان پناهندگی در کشور همسایه در خطر است یا نه. اگر کسی از شرق می آید و به ترکیه می رسد و زندگی اش آن جا در خطر نیست، پس او نباید در یونان درخواست پناهندگی بدهد.

یونان خواهان همبستگی کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا شده است. آیا شما از معاهده جدید این اتحادیه راجع به مهاجرت رضایت دارید؟

هنوز باید اقدامات زیادی انجام شود. من فکر می کنم که تاکید بر محافظت از مرزها (در این معاهده) و وظیفه مشترک بازگرداندن مهاجران نکات مثبتی هستند. به نظر من تمایز بین مهاجران اقتصادی و مهاجران براساس کنوانسیون ژنیو بسیار مهم است. من فکر می کنم که در زمینه همبستگی هنوز باید کارهای زیادی انجام شود. ما نمی توانیم از کشورهای مرزی اتحادیه اروپا انتظار داشته باشیم که تمام فشاری را که در نتیجه سرازیری مهاجران ایجاد می شود، به گردن بگیرند.

 

در همین زمینه