ویکتور پارک شهر آتن: این پارک شدیدا تحت کنترول پولیس قرار دارد و از چند روزی به این طرف از ورود پناهجویان جلوگیری می گردد تصویر از نبیله کریمی الکوزی
ویکتور پارک شهر آتن: این پارک شدیدا تحت کنترول پولیس قرار دارد و از چند روزی به این طرف از ورود پناهجویان جلوگیری می گردد تصویر از نبیله کریمی الکوزی

پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان که برای شمار زیادی از پناهجویان پناه داده بود، از ۱۰ روز به این طرف شدیدا تحت کنترول پولیس قرار دارد و هیچ پناهجو اجازه ندارد که روز و یا شب را در این پارک بگذراند.

در پارک ویکتوریا در آتن، پایتخت یونان در ماه اکتوبر شمار زیادی از پناهجویانی که سرپناهی نداشتند، شب و روز می گذشتاندند. اما فاطمه حیدری یکی از پناهجویانی که در نزدیکی این پارک خانه دارد می گوید از ۱۰ روز به این طرف این پارک شدیدا تحت کنترول پولیس قرار دارد و پناهجویان از ترس وارد آن نمی شوند. او در ادامه می گوید که حضور پولیس در شهر آتن باعث ایجاد ترس و وحشت بین پناهجویان شده است. فاطمه حیدری می گوید: «در هر چند کیلومتری ۱۰ تا ۱۵ پولیس حضور دارند و با پناهجویان برخورد شدید می کنند. این باعث ایجاد ترس بین همه ما پناهجویان شده است.»

فاطمه حیدری خود سه فرزند دارد که کوچکترین اش ۳ سال دارد. او می گوید که "ما سقفی بالای سرداریم. اما دیگر هیچ نوع امکانات برای اطفال ما وجود ندارد. همه نیاز دارند که مکتب بروند و درس بخوانند. اما حکومت یونان شرایط را برای شان مساعد نکرده است". خانم حیدری می گوید: «ما خانه داریم، اما کاملا برای ما به زندان تبدیل شده است. تفاوت که این خانه با زندان دارد این است که اگر قرنطین نباشد که فعلا هست، می توانیم بیرون برویم. اما فعلا همه اعضای پنج نفری خانواده ما همه وقت در خانه هستیم. اینترنت هم در دسترس نیست که حداقل اطفال از این طریق درس بخوانند.»

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان نیز هفته قبل در مصاحبه با مهاجر نیوز تخلیه پارک ویکتوریا را تایید کرده گفت: « امروز دیگر هیچکس در پارک ویکتوریا نیست و دیگر وضعیتی که بشود آن را انتقادی نامید، وجود ندارد. مهاجرانی بودند که نمی توانستند کار پیدا کنند یا مکانی برای سکونت. حالا به آن ها این امکان داده شده که به اقامتگاه های موقت نقل مکان کنند.»

او در ادامه گفت: «یونان مسکن اجتماعی در دسترس نمی گذارد. این امکان نه فقط برای مهاجران، بلکه برای مردم محلی نیز وجود ندارد. ما سیاست ایجاد مسکن اجتماعی را دنبال نمی کنیم. ما به مهاجرانی که به رسمیت شناخته شده اند، این امکان را می دهیم که خانه پیدا کنند. آن ها امکان استفاده از کمک های مالی برای پرداخت کرایه خانه را دارند و می توانند به این منظور درخواست بدهند. اما مهاجران باید برای پیدا کردن کار نیز دست به کار شوند و اقدام کنند. ما برای اشخاصی که کار نمی کنند، کمک های اجتماعی مادام العمر در دسترس قرار نمی دهیم.»

پناهجویان می گویند که امکانات شرکت در کورس های ادغام و آموزش زبان وجود ندارد و به این خاطر پیدا کردن کار برای آن ها بسیار دشوار است. اما وزیر مهاجرت یونان می گوید، "۱۹ مرکز در یونان وجود دارد که در زمینه پیدا کردن محلی برای سکونت و پیدا کردن شغل (به مهاجران) کمک می کنند."

به قول فاطمه حیدری، کمک های اجتماعی برای همه پناهجویان کافی نیست. اما به قول وزیر مهاجرت یونان  «HeLIOS» پروژه (آی او ام) که توسط کمیسیون اروپا تمویل می شود، برای مهاجران در یونان فعال است و ظرفیت این برنامه هنوز پر نشده است. او می گوید که در چارچوب این برنامه مهاجرانی که موفق شوند محلی برای سکونت پیدا کنند، در صورت تایید مقام های یونانی، به مدت ۱۲ ماه کمک برای پرداخت کرایه دریافت می کنند.

فاطمه حیدری با اشاره به این کمک های اجتماعی می گوید: «ما یک خانواده ۵ نفری هستیم و در ماه ۴۰۰ یورو کمک به دست می آوریم که از همین پول از مواد خوراکی گرفته تا دوا و درمان و لباس و امثال این مصارف مان را پوره می کنیم.» او می گوید که وضعیت بلاتکلیفی شان شدیا روان خود اش و اطفال اش را آسیب رسانده و اینکه چه زمانی از این وضعیت رهایی پیدا خواهند کرد، هنوز معلوم نیست.

 

در همین زمینه