بسیاری از مهاجران سعی می کنند از طریق کشورهای بالقان خود را به شمال اروپا برسانند./عکس: picture-alliance/K. Nietfeld
بسیاری از مهاجران سعی می کنند از طریق کشورهای بالقان خود را به شمال اروپا برسانند./عکس: picture-alliance/K. Nietfeld

بر اساس گزارش اتحادیه اروپا، موارد عبور غیرقانونی مهاجران در مسیر بالقان غربی از سال گذشته تا به حال بیش از دو برابر شده است. اما فرانتکس گزارش داده است که شمار مهاجرانی که از طریق بحیره مدیترانه وارد کشورهای عضو می شوند، به شدت کاهش یافته است.

بر اساس گزارش آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) در ماه اکتوبر تقریبا ۳۵۰۰ مهاجر در مرزهای زمینی بالقان غربی بازداشت شدند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با ارقام نشر شده در ماه سپتمبر یک سوم بیشتر شده است.

براین اساس، در ده ماه نخست سال روان، ماموران پولیس مرزی در مسیر بالقان بیش از ۱۹ هزار و ۷۰۰ مهاجر را که اسناد قانونی نداشتند، بازداشت کردند. به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با همین دوره در سال گذشته، بیش از دوبرابر شده است. تقریبا نیمی از این مهاجران از سوریه و یک چهارم آن ها از افغانستان بودند

اما این سازمان روز سه شنبه اعلام کرد، شمار مهاجرانی که از طریق بحیره مدیترانه به اروپا می آیند، به وضوح کاهش یافته است. در مجموع موارد ورود غیرقانونی به اتحادیه اروپا در مقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد کمتر شده است. 

فرانتکس در بخش غربی بحیره مدیترانه طی ده ماه نخست سال روان ۱۳ هزار و ۴۰۰ مهاجر و پناهجو جدید را ثبت کرده است. به این ترتیب شمار مهاجرانی که از این طریق به اروپا می آیند در مقایسه با همین دوره در سال گذشته ۳۷ درصد کاهش یافته است.

در بخش شرقی بحیره مدیترانه که ترکیه را با یونان متصل می کند و در گذشته یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت بود، تعداد مهاجران در مقایسه با سال گذشته ۷۵ درصد کاهش یافته است.

فرانتکس گفته است که در اتحادیه اروپا، موارد عبور از مرز در مقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است و "دلیل عمده آن کاهش شمار مهاجران در بخش های شرقی و غربی بحیره مدیترانه است".

اخیرا رسانه ها گزارش هایی راجع به همدستی فرانتکس با ماموران یونانی در زمینه به عقب راندن مهاجران در آب های ترکیه نشر کردند و این آژانس اتحادیه اروپا برای این که در برابر این ادعاها واکنش نشان دهد، تحت فشار قرار گرفته است.

سازمان های حامی مهاجران تاکید می کنند که بسیاری از مهاجران از مناطق پرمناقشه می آیند و حق ارائه درخواست پناهندگی دارند. اما تاکتیک های خشونت آمیز گاردهای مرزی (زندگی) آن ها را به خطر می اندازد. 

 

در همین زمینه