عکس: ارشیف/در حالی که فصل زمستان نزدیک می شود، یونان هزاران مهاجر را از کمپ های پرازدحام به پناهگاه های دائمی انتقال داد./عکس: picture-alliance/AP Photo/M. Chernov
عکس: ارشیف/در حالی که فصل زمستان نزدیک می شود، یونان هزاران مهاجر را از کمپ های پرازدحام به پناهگاه های دائمی انتقال داد./عکس: picture-alliance/AP Photo/M. Chernov

یونان که در خط مقدم هجوم پناهجویان برای ورود به اتحادیه اروپا قرار دارد، روز چهارشنبه تعهد کرد که مراکز پذیرش جدیدی را برای مهاجران در جزایر ایجاد می کند. حکومت یونان مصمم است که از اقامت طولانی مدت پناهجویان در کمپ های مزدحم در جزایر این کشور، جلوگیر کند.

یونان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بار اصلی مسئولیت شمار قابل توجهی از مهاجران را که به اروپا می آمدند، به دوش کشید. بسیاری از آن ها از طریق جزایر بحیره اژه که به ترکیه نزدیک اند، وارد یونان می شدند که عضو اتحادیه اروپا است.

از آن زمان به بعد، سرازیر شدن مهاجران (به یونان) به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال، بیش از ۹۰ هزار مهاجر در یونان گیر مانده اند و حدود ۱۹ هزار پناهجو در کمپ های موقت زندگی می‌کنند. اقامت برخی از این پناهجویان ماه ها و یا سال ها به طول می انجامد. سازمان های امدادگر مدت ها است که از شرایط زندگی مهاجران در این کمپ ها انتقاد می‌کنند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت یونان گفت، مقام های مسئول احداث این کمپ ها را که از امکانات بهتری برخوردار هستند تا خزان سال ۲۰۲۱ به پایان خواهند رسانید. این مراکز در جزایر لیسبوس، ساموس، خیوس، لیروس و کوس ایجاد خواهند شد. از آن به بعد، اقامت پناهجویان در جزایر دیگر بیشتر از شش ماه به طول نخواهد انجامید.

میتاراکیس در یک نشست خبری گفت: «تا ۱۲ ماه دیگر باید هیچ اثری از سیستم کنونی پذیرش مهاجران به جای مانده نباشد.» این نشست به مناسبت معرفی استراتژی مهاجرت یونان در طول دو سال آینده برگزار شده بود.

او گفت، مسئولان در حال تجدید ساختار سیستم رسیدگی به درخواست های پناهندگی هستند. هدف آن ها، ایجاد یک سیستم دیجیتالی است تا به حدود ۸۷ هزار درخواست پناهندگی که بررسی آن ها به تعویق افتاده است، رسیدگی شود. 

آتش سوزی در کمپ موریای در جزیره لیسبوس که در اوائل ماه سپتمبر رخ داد، به ویرانی کامل آن منجر شد. حالا بیشتر مهاجرانی که در کمپ موریا ساکن بودند، به یک سرپناه موقت انتقال داده شده اند که از خیمه تشکیل شده است.

حکومت محافظه کار یونان که در ماه جولای سال ۲۰۱۹ انتخاب شد، سیاست سختگیرانه تری را در قبال مهاجران در پیش گرفته است.

 

در همین زمینه