مهاجران زیر سن در اتوبوس پس از رسیدن آنها به میدان هوایی هانوور. عکس: اف. بیمیر/ رویترز
مهاجران زیر سن در اتوبوس پس از رسیدن آنها به میدان هوایی هانوور. عکس: اف. بیمیر/ رویترز

پس از صدور احکام علیه حکومت یونان در دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا، مقامات یونانی سعی دارند روند "بازداشت پیشگیرانه" مهاجران زیر سن و بدون همراه را متوقف کنند که این امر موجب می شود تا آنها از مراکز پلیس انتقال داده شوند.

وزیر امور مهاجرت در یونان دیروز چهارشنبه ١٨ نوامبر گفت که کشورش بازداشت کودکان و نوجوانان را از جمله پناهجویانی که بدون خانواده به این کشور می رسند متوقف می کند زیرا آنها به عنوان یک اقدام "پیشگیرانه" در مراکز پلیس بازداشت شده اند.

سازمان های مدافع حقوق بشر بازداشت افراد خردسال و بی سرپرست در مراکز پلیس که بزرگسالان نیز در آن نگهداری می شوند، برای مدت های طولانی تا چند ماه را تقبیح کردند.

این اقدام منجر به صدور احكام علیه دولت یونان توسط دادگاه حقوق بشر اروپا شد.

«ما برای جلوگیری از اینگونه اقدامات اصلاحات قانونی را انجام خواهیم داد»

نوتیس میتاراشی وزیر امور مهاجرت و پناهندگی یونان گفت که از ۱۴ نوامبر هیچ نوجوان یا کودک پناهجوی بی سرپرست در مراکز پلیس باقی نمانده است.

وی افزود: «ما اصلاحات قانونی برای متوقف کردن روند بازداشت خردسالان بدون همراه در مراکز پلیس را انجام خواهیم داد.»

به گفته مقامات یونان با اجرایی شدن اینگونه اقدام‌ها از سوی پلیس، قرار بود مهاجران بی سرپرست به طور موقت در بازداشتگاه های پلیس به سر ببرند اما به دلیل کمبود مکان های موجود در پناه گاه های کودکان، آن‌ها به یک دوره طولانی مدت در مراکز پلیس باقی ماندند.

میتاراشی گفت که وزارت او به همراه وزارت حفاظت از شهروندان به زودی لایحه ای را برای "پایان رسمی این اقدام" یعنی روش بازداشت خردسالان بی همراه در مراکز پلیس را در پارلمان ارائه می دهد.

حکم دادگاه قضایی در برابر دولت یونان

در اوایل سال ٢٠١٩ دادگاه حقوق بشر اروپا قبل از قرار دادن مهاجران زیر سن در در پناه گاه ها، به تأیید ۹ مهاجر زیر سن از کشور های سوریه، عراق و مراکش که در سال ۲۰۱۶ وارد یونان شده بودند و هفته ها را در بازداشت پلیس گذرانده بودند، رای داد. این مهاجران در آن زمان بین ١۴ تا ۱۷ سال داشتند.

به گفته وزارت مهاجرت یونان تلاش ها از ابتدای سال جاری برای انتقال کودکان بازداشت شده از مراکز پلیس به مکان های مناسب تر آغاز شده است.

در بیانیه ای از سوی این وزارت اعلام شده است که ۳۳۱ مهاجر زیر سن و بی سرپرست در اواخر ماه مارچ گذشته در بازداشت "پیشگیرانه" پلیس بودند و این تعداد تا ۱۴ نوامبر به صفر رسیده و کودکان به پناه گاه های موقت یا بلند مدت منتقل شدند.

علاوه بر این، صدها نوجوان بی سرپرست پس از ورود به کشور یونان از سواحل نزدیک ترکیه در اردوگاه های مزدحم پناهجویان در جزایر یونان شرقی زندگی می کنند.

وزارت امور مهاجرت در یونان همچنان گفت که بین اواسط ماه فبروری واگوست سال روان۹۶۰ تن از آنها از جزایر به پناه گاه ها منتقل شده یا به سایر کشورهای اتحادیه اروپا رفته اند و یا هم برخی به نزدیکان خود پیوسته اند.

این گزارش افزود که ۷۳۳ مهاجر زیرسن و بدون همراه از اردوگاه های جزایر یونان به پناه گاه ها یا هتل ها در جریان ماه های سپتامبر و اکتوبر منتقل شده اند.

یونان یکی از رایج ترین نقاط ترانزیت برای مهاجران فرار از درگیری و فقر در آفریقا، آسیا و خاورمیانه است. جایی که اکثریت آنها خود را از سواحل ترکیه به جزایر شرقی یونان می رسانند.

وزارت امور مهاجرت یونان همچنان افرود که در تلاش است تعداد ورود مهاجران را به این کشور کاهش دهد. بر اساس گزارش این وزارت، یونان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۹۰ درصد در تعداد ورود از ماه مه تا اکتبر بوده است.

در این ماه ها ۴۳۴۵ مهاجر در سال ۲۰۲۰ وارد شدند در حالی که در سال ۲۰۱۹ تعداد وارد شده ها به ۴۴۳۴۸ تن می رسید.

بسیاری از گروه های مدافع حقوق بشر و سازمان های پناهندگی، یونان را به انجام فشارهای غیرقانونی به مهاجران متهم کرده اند زیرا مهاجران تازه وارد بدون داشتن حق درخواست پناهندگی به ترکیه بازگردانده می شوند. اما مقامات یونانی این ادعاها را به شدت رد می کنند.

 

در همین زمینه