اورزولا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا/عکس: EPA /Olivier Hoslet
اورزولا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا/عکس: EPA /Olivier Hoslet

براساس اطلاعات اورزولا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، مقدمات احداث مرکز مهاجران در جزیره لیسبوس که قرار است توسط اتحادیه اروپا و یونان به صورت مشترک اداره شود، انجام شده است .

این خانم سیاستمدار که عضو حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) است، گفت، ما در آینده نزدیک توافقنامه ای را با حکومت یونان راجع به احداث یک کمپ پذیرش مهاجران در جزیره لیسبوس به امضا خواهیم رساند و فاصله زیادی با این قدم نداریم.

در ماه سپتمبر کمپ مشهور موریا در جزیره لیسبوسیونان پس از یک آتش سوزی گسترده تقریبا به صورت کامل ویران شد. بخشی از مهاجران در پی این آتش سوزی در سرک زندگی می کردند تا این که بیشتر آن ها در کمپ موقت کاراتیپه اسکان داده شدند که در فاصله زمانی نسبتا کوتاه ایجاد شد. اما سازمان های امدادگر می گویند که کاراتیپه بدتر از کمپ موریا است.

سازمان بین المللی امدادرسانی اکسفام به تازگی اعلام کرد، بخشی از خیمه هایی که مردم در آن زندگی می کنند تا بحر فقط ۲۰ متر فاصله دارد و این خیمه ها در برابر باد شدید و باران هیچ حفاظی ندارند. افزون براین فقط یک یا دو بار در روز غذا در میان مهاجران توزیع می شود، مقدار آن کافی نیست و کیفیتش پایین است.

تشناب و حمام با آب روان تقریبا اصلا وجود ندارد و بسیاری از باشندگان کمپ مجبور هستند در بحر شست و شوی کنند. سیستم فاضلاب نیز وجود ندارد و دسترسی به امکانات طبی کافی نیست. در حال حاضر ۷۳۰۰ پناهجو در کمپ کاراتیپه زندگی می کنند.

پس از آتش سوزی در کمپ موریا، برخی ایده ایجاد یک کمپ جدید را در لیسبوس و اداره مشترک آن را توسط مقام های یونانی و آژانس های اتحادیه اروپا مطرح کردند.

فون دیر لاین در مورد احداث این کمپ جدید خواهان توجه جدی به زیرساخت آن شد و گفت، حداقل استندردهای زندگی در آن جا باید رعایت شود. مسئولان اتحادیه اروپا می خواهند نشان دهند که امکان بررسی سریع و عادلانه به درخواست های پناهندگی مهاجران وجود دارد.

این مسائل در پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی که دو ماه پیش ارائه شد، در نظر گرفته شده است.

فون دیر لاین گفت: «اگر ساخت این کمپ با موفقیت به پایان برسد، می توانیم ثابت کنیم که امکان موفق شدن ما در مسایل وجود دارد.» 

در همین زمینه