کودکان؛ قربانیان خشونت
کودکان؛ قربانیان خشونت

کودکان که از جمله آسیب پذیرترین قشر در جهان به شمار می روند، همواره مورد خشونت های گوناگون در کشور های مبدا، هم در مسیر مهاجرت و هم در کشورهای که به آنها پناه آورده اند، قرار دارند. گفته می شود که در سال های اخیر رقم کودکان که به تنهایی پا به فرار می گذارند به طور بی سابقه ای بالا رفته است.

سیف د چیلدرن، سازمان «نجات کودکان» به مناسبت روز جهانی حقوق کودکان به روز جمعه (۲۰ نوامبر) گزارشی را زیر عنوان «جنگ علیه کودکان» به نشر رسانده است. این سازمان خیریه در گزارش خود گفته است که رقم کودکانی که از خشونت ها در محلات زیست شان رنج می برند، از ۴۱۵ میلیون در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴۲۶ میلیون در سال گذشته میلادی افزایش یافته است.

کودکان افغان مصروف کار روی مزرعه
کودکان افغان مصروف کار روی مزرعه

در گزارش سازمان نجات کودکان کشورهای افغانستان، جمهوری دموکراتیک کانگو، عراق، یمن، نایجریا، سومالیا، سودان، سودان جنوبی، سوریه و جمهوری افریقای مرکزی، خطرناک ترین کشورها برای کودکان در سال ۲۰۱۹ درجه بندی شده اند. در این گزارش همچنان آمده است که حدود ۱۶۰ میلیون کودک در مناطقی با بلند ترین شدت درگیری مسلحانه بزرگ می شوند.

کودکان افغان که در جنگ تولد شده و در همین فضا بزرگ می شوند
کودکان افغان که در جنگ تولد شده و در همین فضا بزرگ می شوند

سیف د چیلدرن یادآور شده است که از سال ۲۰۱۰ به این طرف حدود ۹۳ هزار کودک در جهان کشته و یا دچار نقص عضو شده اند. این رقم نشان می دهد که طور اوسط روزانه ۲۵ کودک در جهان قربانی همچو خشونت ها می شوند. در سال گذشته میلادی رقم این کودکان ۱۰ هزار و ۳۰۰ تن بوده است، که بیشتر از یک سوم آنها قربانی سلاح های انفجاری مانند ماین، راکت، نارنجک و بمب های خوشه یی شده اند.

 در افغانستان برای شمار زیادی از کودکان آب آوردن از جمله کار های مشقت باری است که باید انجام بدهند
در افغانستان برای شمار زیادی از کودکان آب آوردن از جمله کار های مشقت باری است که باید انجام بدهند

از طرف دیگر تعداد کودکانی که تنها مهاجرت می‌کنند به عددی بی‌سابقه رسیده‌است. سازمان ملل متحد می‌گوید خطر قاچاقچیان انسان و باندهای تبهکار، بسیاری از این کودکان را تهدید می‌کند. براساس یک کار تحقیقاتی، شانس دریافت پناهندگی و اقامت در اتحادیه اروپا برای کودکان مهاجر و بدون همراه به وضوح کاهش یافته است و بسیاری از آن ها در شرایط فاجعه باری زندگی می کنند.

کودکان مهاجر افغان در اردوگاه الیوناس در شهر آتن آلمان (اکتوبر 2020)
کودکان مهاجر افغان در اردوگاه الیوناس در شهر آتن آلمان (اکتوبر 2020)

سازمان سیف د چیلدرن، چندی قبل گفته است که «کودکان و نوجوانان در ترس دائمی از بازداشت یا اخراج زندگی می کنند.» افزون براین، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۵ مرزهای شان را بسته و در مورد الحاق اعضای خانواده های پناهجویان به آن ها سختگیری می کنند. انیتا بی بونده گارد، مدیر این سازمان در اروپا گفته است که رفتار اروپا با این کودکان که شدیدا نیازمند به کمک هستند، غیرقابل قبول است.

یک خانواده مهاجر در جزیره لیسبوس یونان
یک خانواده مهاجر در جزیره لیسبوس یونان

 بی بونده گارد، اعلام کرد: «در آن زمان سران و رهبران کشورهای اروپایی نخستین افرادی بودند که شعار دیگر هیچوقت را سر دادند. اما آن ها بعدا قوانینی را به تصویب رساندند که براساس آن مهاجرت به اروپا دشوارتر و خطرناک تر از قبل شد.» او در ادامه گفت، طی پنج سال گذشته دست کم ۷۰۰ کودک طی تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه و ورود به اروپا جان باخته اند.  

کمپ کاراتیپه در جزیره لیسبوس که بعد از آتش گرفتن کمپ موریا ایجاد شده است
کمپ کاراتیپه در جزیره لیسبوس که بعد از آتش گرفتن کمپ موریا ایجاد شده است

براساس این گزارش، از ماه اگست سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ هزار کودک به جزایر یونان رسیده و مجبور به زندگی در شرایط فاجعه باری بودند. براین اساس سن ۶۰ درصد از آن ها کمتر از ۱۲ سال بوده است. افزون براین، طی پنج سال گذشته حدود ۲۱۰ هزار کودک مهاجر و بدون همراه در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی ارائه کرده اند. اما شمار واقعی کودکان و نوجوانان بدون همراه که در کشورهای عضو زندگی می کنند، احتمالا بسیار بیشتر از این است.  بسیاری از آن ها به صورت غیرقانونی زندگی می کنند و خطر رفتار خشونت آمیز توسط پولیس، بهره کشی و سواستفاده جنسی آن ها را تهدید می کند. براساس این گزارش در ماه مارچ سال روان، فقط در یونان ۳۳۱ کودک در بازداشت به سر می بردند.

 کودکان مهاجر در کشورهای اروپایی.
کودکان مهاجر در کشورهای اروپایی.

از اصلاحاتی که به نفع کودکان مهاجر انجام شده، از جمله می توان از اعلامیه کمیسیون اتحادیه اروپا برای محافظت از کودکان مهاجر نام برد. اما گفته می شود که این اصلاحات تحت الشعاع سیاست های سختگیرانه اتحادیه اروپا در قبال مهاجران قرار می گیرد که هدف شان دور نگه داشتن این کودکان از اروپا است. سازمان سیف د چیلدرن در گزارش اش گفته است: «اروپا باید از گذشته درس بگیرد و سیاست جدید مهاجرت نباید به هزینه زندگی کودکان تمام شود.» 

کودکان مهاجر از افغانستان در یونان
کودکان مهاجر از افغانستان در یونان

حکومت آلمان بعد از آتش سوزی ویرانگر در کمپ پناهجویان موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان تصمیم گرفت که ۱۵۵۳ تن از خانواده های پناهجویی را که در یونان مستحق حفاظت شناخته شده اند، بپذیرد. علاوه بر آن آلمان در پذیرش ۴۰۰ پناهجوی زیر سن بدون همراه نیز سهیم شده است که بعد از آتش سوزی در موریا توسط حکومت یونان به مناطق خشکه و غیر جزیره یی این کشور منتقل شده اند. آلمان از این میان پذیرش ۱۵۰ پناهجو را وعده داده است.

افزون بر این هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان پیش از این در ماه مارچ بعد از موافقت حکومت فدرال تصمیم گرفت که در چارچوب یک اقدام امدادی ۲۴۳ کودک بیمار را همراه با اعضای نزدیک خانواده هایشان از یونان پذیرش کند. بنا بر معلومات وزارت مربوطه در این برنامه در مجموع یازده کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنان ناروی و صربستان سهم گرفته اند.

مهاجران زیرسن بدون همراه و بیمار در حال انتقال از یونان به آلمان
مهاجران زیرسن بدون همراه و بیمار در حال انتقال از یونان به آلمان

این پناهجویان براساس یک طرح مشترک حکومت فدرال و ایالت های آلمان به ایالت ها تقسیمات می گردند. در این تقسیمات روابط خانوادگی و به ویژه نیازمندی های صحی افراد تازه وارد نیز در نظر گرفته می شود. به گفته وزارت داخله آلمان، از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۹۰۵ پناهجو از یونان با هواپیما به آلمان آورده شده اند. آنها به گروه های مختلفی تعلق دارند که براساس توافق نامه های مختلف به آلمان انتقال پیدا کرده اند. در بهار سال روان میلادی تصمیم گرفته شد تا ۲۴۳ کودک بیمار همراه با خانواده هایشان از یونان به آلمان انتقال داده شوند. علاوه بر این، حکومت آلمان اعلام کرد که در پذیریش ۴۰۰ خردسال بدون همراه که پس از آتش سوزی در موریا توسط حکومت یونان به مناطق غیر جزیره یی منتقل شده اند، شرکت خواهد کرد. آلمان حداکثر ۱۵۰ تن از این کودکان را می پذیرد. به این ترتیب شمار پناهجویانی که از ماه اپریل تا کنون به آلمان انتقال داده شده اند، در مجموع به ۱۱۹۲ تن می رسد. 

 

در همین زمینه