برخی از افغان ها از ترس جنگ آواره می شوند. عکس: دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل (OCHA)
برخی از افغان ها از ترس جنگ آواره می شوند. عکس: دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل (OCHA)

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای مهاجران می گوید اگر تلاش های صلح آمیز افغانستان نتایج مثبتی نداشته باشد و خشونت ادامه یابد، افغانستان می تواند با یک بحران انسانی روبرو شود. زمستان های سرد و شیوع ویروس کرونا باعث افزایش این نگرانی ها شده است.

فیلیپ گراند کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای مهاجران هفته گذشته در سفر چهار روزه خود به افغانستان با تعدادی از مقامات از جمله رئیس جمهور در مورد اوضاع آوارگان و بیجاشده گان افغان صحبت کرد.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای مهاجران با ابراز نگرانی در مورد ادامه مهاجرت و آوارگی میلیون ها افغان گفت: «ما به نیازهای بشردوستانه به آنها و وضعیت آوارگی اجباری نگاه خواهیم کرد. نظر به این وضعیت ما به دنبال راه حل خواهیم بود.»

آقای فیلیپ گراند در صفحه توییتر خود نوشت: «ما باید در این چالش های بزرگ با آن‌ها دست یاری دهیم.»

نبود امنیت و بیجا شدن شهروندان در افغانستان

علاوه بر ادامه گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و مقامات طالبان در قطر در جریان چند ماه گذشته، جنگ در تعدادی از ولایت های افغانستان شدت گرفته است.

در نتیجه درگیری ها، هزاران تن مجبور به ترک خانه های خود در تعدادی از ولایات از جمله قندهار و هلمند شده اند.

وزارت امور مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان اخیراً به مهاجر نیوز گفته است که نمی تواند کمک های بشردوستانه را به برخی مناطق تحت کنترل طالبان برساند.

در همین مورد:سازمان ملل متحد درامور مهاجرت خواهان حمایت از بیجاشده گان هلمند شد

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در پایان سفر خود به افغانستان به آسوشیتدپرس گفت که اگر ناامنی ها ادامه یابند تعداد آوارگان افزایش یافته و یک فاجعه انسانی به وجود خواهد آمد.

وی روز سه شنبه گذشته گفت: «اگر تلاش های صلح شکست بخورد و خشونت ها ادامه یابند، اگر حقوق زنان و مردان افغان نقض شود، اوضاع بدتر می شود و افراد بیشتری بی خانمان می شوند.»

رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجران با اشاره به چهار دهه جنگ در افغانستان، از همه طرف های درگیر خواست تا جنگ را متوقف کنند. وی افزود که جنگ در جریان گفتگوهای صلح اعتماد نه تنها مهاجران و آوارگان بلکه اعتماد همه افغان ها را از بین برده است.

دیدار با مقامات بلند رتبه دولت به خاطر مشکلات مهاجران

این مقام ارشد سازمان ملل در سفر خود به کابل همچنان با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مورد راه های بازگرداندن پناهجویان گفتگو کرد.

او گفت: «تحت رهبري دولت افغانستان و با حمايت جامعه بين المللي ما مي توانيم راه حل هايي را براي آوارگان درگير جنگ پيدا كنيم و شرايط مناسبي را براي بازگشت مهاجران به وجود آوريم.»

آقای فلیپ گراند همچنان گفت که کنفرانس ژنو در روزهای آینده برگزار خواهد شد و او در این کنفرانس از جامعه جهانی می خواهد تا میلیون ها افغان از جمله آوارگان را تنها نگذارند زیرا آنها هنوز هم به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

این نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد درجریان سفرش به کابل با تعدادی از وزرا، مقامات محلی و تعدادی از پناهجویان و آوارگان در مورد حل مشکلات صحبت کرد.

 

در همین زمینه