گورهای پناهجویان را می توان در گورستان شهر کاله در شمال فرانسه مشاهده کرد. عکس: فرانسوا- دامین بورژری
گورهای پناهجویان را می توان در گورستان شهر کاله در شمال فرانسه مشاهده کرد. عکس: فرانسوا- دامین بورژری

از ماه جنوری سال روان تاکنون ۱۱ پناهجو در شمال فرانسه کشته یا مفقود شده اند. این افراد می خواستند از راه کانال مانش به انگلستان بروند. گروهی از داوطلبان بشردوست در شهرهای کاله و گراند سینت در تلاش هستند تا مهاجران متوفا را شناسایی کنند.

برخی از گورهای پناهجویان را می توان در میان گورستانی در قسمت شمالی شهر كاله در شمال فرانسه مشاهده كرد. این گور ها با پلاک های چوبی و ساده با نام، نام خانوادگی و تاریخ مرگ متوفی پوشانده شده است. بعضی از این پلاک ها دارای نام و تاریخ و یا فقط نام هستند. در میان آن‌ها گورهایی از مهاجرانی هستند که نه نه نام و نه تاریخ دارند، روی پلاک گور نوشته شده است، شماره یک، شماره دو...

بهزاد باقری پروین پناهجویست که در همان گورستان به خاک سپرده شده است. وی که در سال ۱۹۸۸ در ایران تولد شده است، در تاریخ ۱۸ اکتبر سال جاری در ساحل سانگت در شمال فرانسه مرده پیدا شد. او می‌خواست از راه کانال مانش به انگلستان برسد.

بهزاد باقری پروین پناهجویست که در گورستان کاله به خاک سپرده شده است. عکس از فرانسوا دامین بورژری
بهزاد باقری پروین پناهجویست که در گورستان کاله به خاک سپرده شده است. عکس از فرانسوا دامین بورژری


در ۱۸ اکتبرسال روان، رسانه های محلی از کشف جسد پناهجویی خبر دادند که احتمالاً ایرانی بوده و از ۲۰ تا ۴۰ سال عمر داشته است. در ابتدا هویت واقعی او مشخص نبود. بیشتر افرادی که قصد عبور از کانال مانش را دارند فاقد برگه شناسایی هستند.

شمار کشته شدگان در یک وضعیت اضطراری افزایش می یابد. گروهی بنام "مردگان" کاله متشکل از داوطلبان سازمان های مختلفی هستند از سال ۲۰۱۷ برای هویت بخشیدن به مهاجران متوفا فعالیت می کنند مانند: سکیور کاتولیک، اتوپیدیا۵۶ ، اوبرژ دو میگران ، صلیب سرخ ، سازمان داکتران جهان، مرکز زنان مهاجر و .برخی از فرانسوی‌های که ساکنان شهر کاله هستند نیز در این گروه کار می کنند. این گروه حدود ۲۰ عضو دارد. مأموریت آن کشف هویت کشته شدگان است. یکی از فعالیت‌های این گروه این است که با خانواده های مهاجران مرده در تماس می‌شوند و برای بازگرداندن جسد آنها و در صورت امکان انجام مراسم خاکسپاری بر اساس سنت های آنها تلاش می‌کنند. از اینرو شناسایی مهاجرانی را دارند که به دلیل شرایط زندگی غیر انسانی در دیار نا آشنا تبدیل به موجود غریب و بی هویت شده اند. ژولیت دو له پلس عضو سازمان سکیور کاتولیک می‌گوید «با توجه به افزایش تعداد کشته شدگان این یک کار بسیار پیچیده است. سازمان های مختلف باید با هم کار کنند.»

کاوشکر یا انسپکتور کلمبو

این گروه به دو بخش تقسیم می شود. بخش فعالان مدنی که در کاله با مقامات تماس می‌گیرند و بخش دیگر که با بستگان یا خانواده متوفی تماس می گیرند. اما ابتدا باید این افراد را پیدا کرد. تنها یک عکس از جسد پیدا شده در ساحل سانگت در رسانه ها منتشر می شود و پلیس اطلاعات زیر را در مورد آن ارائه می دهد: قد بلند، سبزه رنگ و یا ویژگی های خاص دیگر.

اما این اطلاعات کافی نیست زیرا حدود ۸۰۰ پناهجو در کاله زندگی می کنند. مریم گری یکی از اعضای سازمان سکیور کاتولیک و یکی از اعضای گروه "مرده گان" می گوید: «شناسایی جسد پناهجویان و گور های گمنام آن‌ها پیچیده است... گاهی فکر می کنم یک کاوشگر یا انسپکتور کلمبو هستم.»

 آرامگاه عبدالفتاح حمدالله در گورستان کاله. عکس از فرانسوا دامین بورژری
آرامگاه عبدالفتاح حمدالله در گورستان کاله. عکس از فرانسوا دامین بورژری


زمان کوتاه است. پلیس مسئول پروند، در ایام تعطیلات قرار دارد اما امیدوار است که تحقیقات به زودی به پایان برسد در غیر آن جسد ها به گور های گمنام به خاک سپرده می‌شوند. سیلوه مادریان هماهنگ کننده سازمان اتوپیدیا۵۶ می گوید:«ما می خواهیم جلوی این کار را بگیریم تا به فراموشی به خاک سپرده نشوند.» مسئله دیگر این است که باید فوراً از انتشار اخبار نادرست در مورد هویت پناهجویان در شبکه های اجتماعی جلوگیری شود. خبر به سرعت منتشر می شود و خانواده‌های آن‌ها نگران می شوند. دو ماه پیش، پس از مرگ یک پناهجوی سودانی، مرلین سشیپا یکی از مقامات وزارت کشور در صفحه توئیتر خود نوشت: «یک پناهجو ۱۶ ساله درگذشت.» و افزود که در برابر قاچاقچیان مبارزه می کند. ژولیت دو له پلس می گوید: «عبدالله خردسال نبود. او و دوستانش می خواستند بدون کمک قاچاقچیان به انگلستان بروند.»

مریم گری در اردوگاه ها قدم می زند. یک داوطلب افغان و یک ایرانی با او همکاری می کنند. همه پناهجویان در گروه های مصری و سوریایی جمع شده اند. مهاجران ایرانی می گویند یکی از ساکنان اردوگاه در ۱۷ اکتوبر به آنها گفتند که می خواهد در شب برای عبور از کانال مانش تلاش کند. در همین حال پلیس می گوید پناهجو مرده ریش داشته است. مهاجران وقتی عکس را می‌بینند می‌گویند او همان مردی است که عزم گذر از مانش را در آن شب کرده بود.

احترام به مردگان

با خانواده بهزاد باقری پروین تماس گرفته می شود.اما قیمت پیشنهادی سفارت ایران برای حمل جسد وی بسیار زیاد است. بلاخره جسد بهزاد باقری پروین با توجه به سنت های شیعه به گورستان کاله به خاک سپرده می شود. مریم گری می گوید: «ما از او حمایت می کنیم. اما ما به نمایندگی از خانواده های متوفا تصمیم گیری نمی کنیم.» دو ماه پیش، ۲۰۰ تن در مراسم خاکسپاری عبدالفتاح حمدالله شرکت کردند. با این حال در تاریخ چهارم نوامبر به دلیل محدودیت در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تنها ۲۰ تن در مراسم بهزاد باقری پروین شرکت کردند. آنها روی گور او گل و کیک می گذاشتند. داوطلبان به درخواست پدرش ویدئویی از مراسم خاکسپاری را ضبط کردند. مریم گری می گوید: «هر وقت تلاش می کنیم چیزهای کوچک را جمع آوری کرده و به خانواده های مردگان بدهیم. مانند خاک، عکس، کلاه...»

  مریم گری ویدیوی برگزاری مراسم خاکسپاری بهزاد باقری پروین را نشان می دهد. عکس از فرانسوا دامین بورژوری
مریم گری ویدیوی برگزاری مراسم خاکسپاری بهزاد باقری پروین را نشان می دهد. عکس از فرانسوا دامین بورژوری


ژولیت دو له پلس می گوید: «ما اساساً کار پلیس را انجام می دهیم.» به گفته وی شناسایی جسد پناهجویان، تماس با خانواده های آنها و برگزاری مراسم در پرتو سنت ها بدون تلاش این گروه امکان پذیر نیست.

حمایت از بازماندگان

اعضای گروه مردگان برای بازماندگان نیز برنامه دارند. سازمان داکتران جهان خدمات روانشناختی را به بستگان کشته شدگان یا بازماندگان ارائه می دهد. ویتوریا لوگوریپو عضو صلیب سرخ در لیل می گوید: ما به آنها می گوییم که آخرین باری که با خانواده خود تماس می گیرند شماره را ثبت کنند.

این سازمان امکان تماس را به مهاجران ارائه می دهد. ماریون یو رئیس دفتر روابط خانوادگی صلیب سرخ در هوت دو فرانس می گوید: «کار ما در کاله پیچیده است زیرا مردم در یک مکان زندگی نمی کنند. برخی از آنها چهار یا پنج سال است که با خانواده خود تماس ندارند. آنها فقط زمانی می خواهند با خانواده خود تماس بگیرند که به هدف خود رسیده باشند.»

مریم گری داوطلب سازمان سکیور کاتولیک می گوید که پناهجویان قبل از عبور از کانال مانش باید دستبندی داشته باشند تا آب نتواند وارد آن شود. آنها می توانند تصویر، تعداد و نام های بستگان خود را درآن قرار دهند.

 

در همین زمینه

Webpack App