تصویری از ویروس کرونا/عکس: picture-alliance
تصویری از ویروس کرونا/عکس: picture-alliance

قوانین و محدودیت هایی که به خاطر همه گیری بیماری کرونا اجرایی می شوند، هر روز تغییر می کنند. آن چه که در حال حاضر یک توصیه صحیح یا خوب به نظر می آید، می تواند به سرعت منسوخ شود. به این خاطر باید صفحات اینترنتی را که در فواصل منظم به روز می شوند، بررسی کنیم. در این جا مهمترین اطلاعات را برای مهاجران و پناهجویان در آلمان جمع آوری کرده ایم.

در آلمان قوانین و محدودیت هایی که برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا و مهار آن تصویب می شوند، می تواند در هر کدام از ایالات این کشور متفاوت باشد.

اگر می خواهید راجع به بیماری کووید ۱۹ در ایالتی که زندگی می کنید اطلاعات لازم را به دست بیاورید، می توانید با شورای ایالتی مهاجران تماس بگیرید یا این که به سایت حکومتی ایالت محل زندگی تان مراجعه کنید. 

افزون براین امکان مراجعه به مقام های امور صحی نیز در ایالت محل زندگی تان وجود دارد. دراین وب سایت از شما درخواست می شود که کد یا شماره پستی تان را وارد کنید.

در ماه نوامبر شمار اشخاصی که اجازه دارند با هم دیدار کنند، محدود می شود. محدودیت هایی هم در زمینه فاصله گیری اجتماعی و لزوم پوشاندن بینی و دهان در اماکن عمومی، (در برخی از مناطق در هوای آزاد) اجرایی می شود. همه مردم در آلمان ملزم به رعایت این محدودیت ها هستند.

دیدار با دیگران در بیرون از خانه به دو گروه از اشخاصی محدود شده که در دو خانه مختلف زندگی می کنند (شمار افرادی هم که در یک خانه زندگی می کنند و می خواهند با یک گروه دیگر از ساکنان یک خانه دیگر دیدار کنند، نباید بیشتر از ۱۰ تن باشد). به مردم در آلمان توصیه شده است که از سفرها و دیدارهای خصوصی پرهیز کنند.

یک کارمند صلیب سرخ در آلمان آزمایش ویروس کرونا را انجام می دهد/عکس: picture-alliance
یک کارمند صلیب سرخ در آلمان آزمایش ویروس کرونا را انجام می دهد/عکس: picture-alliance

قرنطینه:

افرادی که از کشورهای پرخطر (کشورهایی که شمار افراد مبتلا به کرونا بسیار بالا است) به آلمان می آیند، باید در خانه قرنطین شوند. هیچ کس اجازه ندارد (در طول مدت قرنطین) از آن ها دیدار کند. اگر فردی از منطقه ای به آلمان بازمی گردد که خطر ابتلا به کرونا در آن جا بسیار بالا است، باید به اداره بهداشت عمومی مراجعه کند. 

شما می توانید با مراجعه به صفحه اینترنتی انیستیتوت رابرت کوخ  (بنیاد دولتی که از امور صحی نظارت می کند و همزمان یک بنیاد تحقیقاتی مرکزی در آلمان فدرال است) درباره کشورهایی که خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در آن جا بسیار بالا است، اطلاعاتی را دریافت کنید. سایت رابرت کوخ اطلاعاتی را نیز راجع به بیماری کووید ۱۹ به زبان انگلیسی در دسترس می گذارد.

در صورتی که از مقررات قرنطین سرپیچی کنید، ممکن است جریمه شوید. اگر اداره امور صحی دستور قرنطین را صادر کرده باشد، شما می توانید برای مدت زمانی که مجبور به ماندن در خانه شده اید، معاش ایام بیماری دریافت کنید. (حتی اگر بیمار نباشید).

اگر در خانه تان قرنطین شده اید و کسی را ندارید که به شما مواد غذایی و لوازم مورد نیاز دیگر را برساند، می توانید به یک کلیسای محلی یا یک سازمان خیریه مراجعه کنید یا این که اداره امور صحی را در این باره مطلع کنید. 

همچنین به وب سایت (ایتالیایی) کووید با اطلاعات مربوط به مهاجران به بیش از ۵۰ زبان مراجعه کنید.

تشخیص ویروس کرونا

شما می توانید با شماره تلفون۱۱۶۱۱۷ که برای بیماران ایجاد شده و در سراسر آلمان قابل استفاده است، تماس بگیرید تا ببنیید که برای آزمایش و تشخیص ویروس کرونا به کجا می توانید مراجعه کنید.

در صورتی که با این شماره تماس بگیرید، صدایی را می شنوید که ثبت شده است و به زبان آلمانی از شما می خواهد که از میان گزینه های مختلف یکی را انتخاب کنید.

اگر در خط تلفون بمانید، به یک کارمند مسئول وصل می شوید و می توانید به زبان انگلیسی با او صحبت کنید.

افزون براین شما می توانید با خط تلفون که ویژه شهروندان در جریان شیوع ویروس کرونا ایجاد شه است (Bürgertelefon zum Corona-Virus) تماس بگیرید. شماره خط تلفون کرونا که وزارت صحت عامه آلمان ایجاد کرده: 030 346 465 100.

آزمایش های کووید ۱۹ برای اشخاصی که بیمه نشده اند، تا زمانی که مقام های امور صحی دستور انجام آن را داده باشند، رایگان است.

اپلیکیشن ردیابی کرونا:

در آلمان مردم توصیه می شوند که از اپلیکیشن ردیابی کرونا که به دستور حکومت آلمان فدرال ایجاد شده است، استفاده کنند. این اپلیکیشن ردیابی برای تشخیص تلفون های هوشمند دیگر که از همان اپلیکیشن استفاده می کنند، از فن آوری بلوتوث استفاده می کند. داده های شما رمزگذاری شده است و هیچ کس نمی تواند راجع به شما و محل زندگی تان اطلاعاتی کسب کند.

در این جا می توانید اطلاعاتی را راجع به اپ ردیابی کرونا به ۲۰ زبان مختلف پیدا کنید.

در آلمان شدیدا به پرستار و کارمند مراقبتی نیاز است/عکس: picture-alliance/dpa/K.Nietfeld
در آلمان شدیدا به پرستار و کارمند مراقبتی نیاز است/عکس: picture-alliance/dpa/K.Nietfeld

مشکلات اقتصادی مهاجران در پی شیوع ویروس کرونا

همه گیری ویروس کرونا بر زندگی بسیاری از مهاجران که در آلمان زندگی می کنند، تاثیر جدی داشته است.

تعداد مهاجرانی که شغل های کم درآمد دارند یا در بخش هایی مشغول هستند که برای کار در آن بخش ها به مهارت زیادی نیاز نیست، ممکن است که کار شان را از دست داده باشند یا که در پی همه گیری بیماری کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده باشند.

در سایت آژانس کاریابی فدرال آلمان، لینک هایی وجود دارد که در رابطه با بیماری کووید ۱۹ اطلاعاتی را راجع به موضوعات مربوط به صحت و امنیت، جبران خسارت برای کار کوتاه مدت، حقوق و وظایف افرادی که استخدام می شوند و اطلاعاتی برای اشخاصی که دارای شغل آزاد هستند، ارائه شده است.

اگر نتوانسته اید به خاطر مشکلات مالی که در نتیجه همه گیری ویروس کرونا بین ماه های اپریل و جون دچار آن شده اید، کرایه خانه تان را پرداخت کنید، صاحب خانه اجازه ندارد شما را از آپارتمان بیرون کند. 

اما این ماده قانون تمدید نشده است و شما باید بعدا کرایه خانه تان را طبق معمول پرداخت کنید. کرایه پرداخت نشده باید تا ماه جون سال ۲۰۲۲ پرداخت شود. همین مساله در مورد صورت حساب هایی که پرداخت نشده است (برق، گاز یا بیمه ماهانه) صدق می کند.

مهاجرانی که بتوانند ثابت کنند که در آلمان بدون کمک های دولتی از نظر اقتصادی می توانند مستقل باشند، ممکن است که اجازه اقامت دریافت کنند.

اگر این گونه باشد، حق اقامت شما به خاطر دریافت «Kurzarbeitergeld» (کمک های مالی برای اشتغال کوتاه مدت)، «Sofothilfe für Selbständige» (کمک های فوری برای افراد دارای شغل آزاد) یا اشکال دیگر حمایت که در این جا درج شده است، به خطر نمی افتد.

لیست هایی وجود دارد که راجع به ایالاتی گزارش می دهد که کمک های دولتی در آن جا بر حق اقامت شما تاثیر می گذارد.

فشار بر خانواده ها

سختگیری ها در زمینه ارتباطات خانوادگی یا تعطیلی عمومی می تواند برای همه گروه ها یا خانواده ها مشکلاتی ایجاد کند. بیکاری یا کم کاری، مشکلات مالی و یا مشکلاتی که قبلا وجود داشته است، می تواند در خانه به بدترشدن اوضاع منجر شود.

از زمانی که محدودیت ها در اوائل سال روان اجرایی شدند، خشونت علیه زنان و کودکان افزایش یافته است. برای معلومات اینجا کلیک کنید.

این خط تلفون (رایگان) برای کمک به زنانی است که متحمل خشونت می شوند: 08000 116 016

وضعیت مهاجران در مراکز پذیرش پس از همه گیری ویروس کرونا

به گزارش Mediendienst Integration   (سرویس رسانه ای ادغام) در پایان ماه مارچ سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۰ هزار تن در مراکز اولیه پذیش مهاجران به سر می بردند.

پناهجویان و اشخاصی که در اقامتگاه های مشترک به سر می برند، در شرایطی نیستند که بتوانند فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنند و به این خاطر خطر ابتلای آن ها به ویروس کرونا افزایش می یابد. برخی از مردم در این گونه تاسیسات مانند مراکز پذیرش تحت قرنطین کامل قرار می گیرند.

تا به حال برای چنین مراکزی در آلمان هیچ اقدامی در سطح ملی تصویب نشده است. اگر شما در اقامتگاه یا مرکز پذیرش دچار مشکل شده اید، با شورای مهاجران در تماس شوید.

مرکز پذیرش مهاجران در بامبرگ، آلمان/عکس: InfoMigrants/M. MacGregor
مرکز پذیرش مهاجران در بامبرگ، آلمان/عکس: InfoMigrants/M. MacGregor

پناهجویی در آلمان

حکومت آلمان فدرال در ماه مارچ وعده داد که در دوران همه گیری ویروس کرونا، هیچ فردی که خواهان ارائه درخواست پناهندگی است، نادیده گرفته نمی شود.

برخی از دفترهای اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) که برای جلوگیری از ارتباط، درخواست های پناهندگی را فقط به صورت کتبی قبول می کردند، حالا دوباره امکان مصاحبه حضوری و ارائه درخواست پناهندگی را به صورت شخصی فراهم کرده اند. بهتر است که برای کسب اطلاعات در این زمینه با اداره مهاجرت در تماس شوید.

مهلت های قانونی در ارتباط با الحاق اعضای خانواده با وجود بحران ویروس کرونا اعتبار دارد.

اگر خانواده شما ویزایی داشته که مهلت آن به خاطر ممنوعیت سفر به آلمان به دلیل بیماری کووید ۱۹ به پایان رسیده باشد، این ویزا باید تمدید شود. خانواده شما باید برای یک «Neuvisierung» درخواست ارائه کند.

اسناد دیگریکه اعضای خانواده در آلمان به آن نیاز دارند، باید دوباره ارائه شود و یا این که اگر مهلت آن ها به پایان رسیده باشد، باید دوباره تمدید شوند.

اگر یک طفل در طول همه گیری ویروس کرونا به سن ۱۸ سالگی برسد و دیگر یک فرد خوردسال به شمار نیاید، درخواستی که شما برای الحاق او به عنوان یکی از اعضای خانواده تان ارائه کرده اید، معتبر است، در صورتی که این درخواست در زمانی ارسال شده باشد که الحاق ممکن بوده باشد، یعنی قبل از این که این طفل به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد یا به عبارت دیگر قبل از این که ممنوعیت های مسافرت اجرایی شده باشد.

در این صورت نیز شما باید برای یک Neuvisierung درخواست ارائه کنید. این مساله در مورد کودکانی که در کشور مبدا شان هستند یا در آلمان به سر می برند، صدق می کند.

آیا مهاجران از آلمان اخراج می شوند؟

بله از زمانی که در اواخر ماه می مهلت قانونی به پایان رسید، موارد اخراج از آلمان وجود داشته است.

 اخراج بر اساس معاهده دابلین به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا در اوائل سال روان به تعلیق درآمد، اما از تاریخ ۱۵ جولای به صورت رسمی از سر گرفته شده است.

اگر معاهده دابلین شامل حال شما می شود، باید از یک وکیل یا یک مرکز مشاوره مانند شورای مهاجران یا سازمان پروازول کمک بخواهید. (Tel: 06924231420) دوشنبه تا جمعه ساعت ۱۰ صبح، نیم روز و بین ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر).

شما هنوز می توانید در یک نظرسنجی راجع به تاثیرات بیماری کووید ۱۹ بر آوارگان و مهاجران سهم بگیرید.

 

در همین زمینه