عکس مهاجری که ادعا می کند توسط پولیس کرواسیا مورد لت و کوب قرار گرفته است | عکس: شورای پناهندگان دنمارک
عکس مهاجری که ادعا می کند توسط پولیس کرواسیا مورد لت و کوب قرار گرفته است | عکس: شورای پناهندگان دنمارک

خشونت علیه پناهجویان، عقب راندن، بی توجهی سیستماتیک به حقوق بشر، از این نوع گزارش های زیادی وجود دارند که به عنوان یک عمل معمول پولیس کرواسیا در مرز با بوسنیا منتشر شده اند.

داور بوژینوویچ ,وزیر داخله کرواسیا اخیراً در یک کنفرانس مطبوعاتی رفتار خشونت آمیز زیردستان اش با مهاجران را رد کرده است. او در این کنفرانس مطبوعاتی در زاگرب گفت که گزارش ها در مورد برخورد های غیرقانونی و وحشیانه پولیس کرواسیا علیه مهاجران در مرز کرواسیا و بوسنیا صحت ندارد. هیچ مدرکی در مورد وجود ندارد، همه فقط ادعاهای بی اساس است. بوژینوویچ با سخنان ناجور اظهار داشت که پولیس کرواسیا یک نمونه است و بنابراین در اروپا نظیر ندارد.

او با اطمینان اظهار داشت که همه اتهامات علیه پولیس کرواسیا در واقع تخریبی است از جانب مخالفان کرواسیا. اما او مشخص نکرد که این مخالفان چه کسانی هستند و چه انگیزه ای را دنبال می کنند.

دلیل دایر شدن این کنفرانس مطبوعاتی مقاله ای بود که چند روز پیش در مجله خبری آلمانی "دیر اشپیگل" منتشر شد. این مقاله به طور مفصل پرونده مهاجری را توصیف می کند که گفته می شود چندین بار سعی کرده از مرزهای سبز از بوسنیا به کرواسیا و سپس به اروپای غربی خود را برساند. اما بارها او و دیگر پناهجویان از جانب پولیس مرزی به عقب رانده شده اند. این مرد گفته است که قبل از اینکه سرانجام نیمه برهنه و بدون بوت به بوسنیا عقب رانده شوند، پولیس کرواسیا با او بدرفتاری کرده و آنچه با خود داشتند به سرقت برده است.

پناهجوی که ادعا کرده است مورد بد رفتاری پولیس کرواسیا قرار گرفته است
پناهجوی که ادعا کرده است مورد بد رفتاری پولیس کرواسیا قرار گرفته است

یولیجا کرانژک، کارشناس مسائل مهاجرت در مرکز تحقیقات صلح زاگرب (CMS) به دویچه وله گفت: «این نشان دهنده نقض آشکار قوانین بین المللی و مقررات قابل اجرا در اتحادیه اروپا است.» او در ادامه می گوید که همه پناهجویانی که به قلمرو یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می رسند و در آنجا تقاضای پناهندگی می کنند، حق بررسی شخصی درخواست خود را دارند، یعنی یک روند فردی مطابق با استانداردهای یک دولت قانونمدار.»او در ادامه می گوید که این امر در مورد کسانی که به طور غیرقانونی به خاک اتحادیه اروپا می آیند نیز صدق می کند و اخراج یک پناهجو تنها در چارچوب یک روند منظم امکان پذیر است. کرانژک تأکید می کند: «تحت هیچ شرایطی نباید این کار را غیررسمی انجام داد.»

موجودیت گزارشات فراوان در مورد خشونت پولیس کرواسیا

گزارش های اخیر نشر شده در مجله آلمانی "اشپیگل" در مورد برخورد پولیس کرواسیا در مرز با بوسنیا تازه نیستند. از اواسط سال ۲۰۱۸ تعداد زیادی شهادت های مستند مهاجران آسیب دیده وجود داشته است، صدها عکس که نشانه هایی از برخورد خشونت آمیز پولیس کرواسیا اند و همچنین اظهارات داکتران معالج قربانیان وجود دارند. گزارش هایی از سازمان های غیردولتی، محلی و بین المللی، مانند عفو بین الملل یا داکتران بدون مرز وجود دارد. کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد نیز از سرکوب وحشیانه مهاجران توسط پولیس کرواسیا صحبت می کند.

همچنین یک فلم ویدیویی معتبر وجود دارد که فشارهای غیرقانونی مهاجران توسط پولیس کرواسیا را نشان می دهد. لورا ویدوویچ، مدافع حقوق بشر در کرواسیا، سال گذشته در گزارش رسمی خود نیز در این باره نوشته است. این موضوع در پارلمان اروپا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.اما هیچ چیزی تغییری نکرده است.

گروهی از مهاجران در مسیر بالقان
گروهی از مهاجران در مسیر بالقان

 بالقان مسیر جدید برای مهاجران

از آنجا که "مسیر قدیمی بالقان"، که از طریق آن حدود یک میلیون پناهجو در سال ۲۰۱۵ به اتحادیه اروپا آمدند، توسط حصار های سیم خاردار در مرزهای مجارستان-صربستان و مجارستان-کرواسیا بسته شد، هزاران مهاجر از "مسیر جدید بالقان" از طریق بوسنیا و هرزگوینا نخست خود را به کرواسیا و از آنجا به کشورهای ثروتمند اروپای غربی می رسانند. چون عبور از مرز دشوار است، پناهجویان در اردوگاه های موقت خودساخته در طرف بوسنیا منتظر فرصتی برای عبور از کرواسیا می مانند.

در حال حاضر حدود ۸۰۰۰تا ۹۰۰۰ پناهجو در منطقه مرزی بوسنیا زندگی می کنند که بیشتر آنها از افغانستان، پاکستان و سوریه هستند. برخورد مثبت و دوستانه ای که در اوایل مردم محلی نسبت به پناهجویان داشتند، از مدتهاست که به نارضایتی بزرگ تبدیل شده است: ساکنان محلی بارها در مورد دزدی وسرقت های که مهاجران مرتکب می شوند، گزارش داده اند و یا هم شاهد درگیری های خشونت آمیز بین گروه های مختلف پناهجویان بوده اند. بسیاری از مردم محلی از "شرایط غیر قابل تحمل" صحبت می کنند و علیه اردوگاه های رسمی و غیر رسمی پناهجویان اعتراض کرده اند.

 همه چیز برای "شینگن"

یولیجا کرانژک می گوید: «هدف اصلی سیاست خارجی کرواسیا پذیرش اش در حوزه کشورهای عضو شینگن است.» برای این کشور که از سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است، این به معنای تکمیل ادغام در اتحادیه اروپا است. برای بدست آوردن عضویت در حوزه کشور های عضو شینگن، کرواسیا باید نشان دهد که قادر و مایل به محافظت موثر از مرزهای خارجی اروپا، از همه بیشتر در برابر موج مهاجرت ها است.

برای رسیدن به این هدف کرواسیا موارد زیادی را در نظر گرفته است: سال گذشته، کولیندا گرابار-کیتاروویچ رئیس جمهور پیشین کرواسیا، با بی احتیاطی در برابر خبرنگاران به شبکه تلویزیونی سویس "اس آر اف" اعتراف کرد که "البته در این منطقه دشوار، برای عقب راندن کمی خشونت لازم است".

پناهجویان در یک فابریکه قدیمی در مرز کرواسیا
پناهجویان در یک فابریکه قدیمی در مرز کرواسیا

 "مشارکت اتحادیه اروپا"

اریک مارکوارت، نماینده حزب سبز ها در پارلمان اروپا می گوید که "کرواسیا تحت فشار سایر کشورهای اتحادیه اروپا عمل می کند". او در ادامه می گوید که "همدستی بزرگی در بین کشورهای اتحادیه اروپا برای این رفتار وجود دارد. به نظر می رسد فشار سیاسی کمیسیون اتحادیه اروپا یا تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد که در این مورد به حقوق بشر پایبند نباشند."

به گفته ماركارت، این امر در حقیقت نیز قابل مشاهده است كه "مذاكرات در مورد پیوستن كرواسیا به منطقه شینگن فقط پس از این كه این كشور شروع به رد سیستماتیک پناهجویان در مرز، استفاده از خشونت و عقب راندن پناهجویان" آغاز كرد، شروع شد. به گفته این سیاستمدار اروپایی، این پوچ و غیر قابل قبول است که فکر شود تنها در صورت نقض قانون می توان به جلو رفت.

 در این میان، مقاومت فزاینده ای در برابر این همدستی احتمالی وجود دارد. چندین بحث در مورد عمل کرد ها در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قبلاً در پارلمان اروپا صورت گرفته است. ماركوارت می گوید: «در این مورد که نقض حقوق بشر غیرقابل قبول است، اجماع گسترده ای وجود دارد».

اریک مارکوارت، نماینده حزب سبز ها در پارلمان اروپا
اریک مارکوارت، نماینده حزب سبز ها در پارلمان اروپا

اعلام تحقیقات

امیلی اوریلی، نماینده دیوان عالی اتحادیه اروپا همچنین تحقیق در مورد عدم کم توجهی احتمالی کمیسیون اتحادیه اروپا در حمایت از حقوق مهاجران در مرز کرواسیا را اعلام کرد. در اینجا اداره بودجه ای است که برای بررسی اقدامات پولیس مرزی در اختیار کرواسیا قرار گرفته است. این ادعا وجود دارد که حکومت کرواسیا، فقط بخش کوچکی از این بودجه را و آن هم به طور نامناسب استفاده کرده است. گفته می شود که کمیسیون در مورد آن اطلاع داشته است، اما این اطلاعات را از نمایندگان پارلمان اروپا دریغ کره است.

اما اینکه آیا این فشار بالای حکومت کرواسیا برای تغییر برخورد اش در مرز را به میزان قابل توجهی تغییر می دهد یا خیر، هنوز معلوم نیست. در این میان، موضوع کنترول مرزها اهمیت بیشتر پیدا کرده است: اخیراً، انگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه خواستار بهبود حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم شدند. تجربه تاکنون نشان می دهد که کرواسیا برای انجام این کار آماده است.

 

در همین زمینه