گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)
گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)

از مدتی به این طرف گزارش ها در مورد عقب راندن مهاجران توسط گارد ساحلی یونان در آب های مرزی بین یونان و ترکیه سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. اینک گفته می شود که احتمالا در یکی از این اقدامات غیرقانونی پولیس آلمان نیز سهم داشته است.

در یک اقدام جنجالی علیه مهاجران در بحیره اژه در مرز آبی بین یونان و ترکیه احتمالا افسران پولیس آلمان فدرال نیز شامل بوده اند. ریاست پولیس فدرال آلمان روز شنبه (۲۸ نوامبر ۲۰۲۰) در صفحه اینترنتی داخلی اش این خبر را منتشر کرده است و آژانس مطبوعاتی آلمان این گزارش داخلی را به دست آورده است. همچنین روزنامه آلمانی "اشپیگل" با استناد از نامه فابریس لژری، رئیس آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا "فرانتکس" در این مورد گزارش داد است و مجله "ریپورت ماینس" نیز این گزارش داخلی ستاد پولیس فدرال آلمان را به دست آورده است.

در حال حاضر این ظن وجود دارد که در تناقض با قوانین بین المللی، پناهجویان بدون ارزیابی قبلی و یا اجازه ارائه درخواست پناهندگی به صورت غیرقانونی عقب رانده شده اند. اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، طبق گفته پولیس فدرال، پس از عزیمت کشتی ماموران پولیس آلمان فدرال صورت گرفته است و نه در حضور آن‌ها. ریاست پولیس فدرال آلمان در ادامه گفته است که گزارشی در مورد رفتار نادرست خدمه کشتی کنترول و گذمه آلمان در دسترس قرار ندارد.

کشتی پولیس فدرال آلمان "اوکرمارک" در جزیره ساموس
کشتی پولیس فدرال آلمان "اوکرمارک" در جزیره ساموس

یک مرکز نظارتی یونان صبح روز ۱۰ آگست موجودیت "یک شی" را در جزیره ساموس این کشور کشف کرد. لژاری به مجله آلمانی "اشپیگل" از این ماموریت چنین توصیف کرده است: «کشتی پولیس فدرال آلمان "هوکرمارک" که تحت ماموریت "پوزائیدون" آژنس حفاظت از مرزهای اروپا فعالت داشت، به محل فرستاده شده بود و در آنجا این کشتی یک قایق را با ۴۰ پناهجو کشف کرد.» مقامات آلمان نوشته اند که "موقعیت این قایق کاملا روشن بود و قایق در آب های یونان قرار داشته است."

پولیس فدرال آلمان گفته است که بعد از رسیدن کشتی پولیس فدرال آلمان در محل، پناهجویان در کشتی انتقال نیافتند بلکه پولیس آلمان منتظر گارد ساحلی یونان مانده بود. براساس گزارش پولیس فدرال آلمان، خطر عاجل این پناهجویان را تهدید نمی کرد.

در ادامه آمده است که وقتی کشتی گارد ساحلی یونان به محل رسید، کشتی پولیس آلمان فدرال "اوکرمارک" به بندر ساموس برگشت. اما زمانیکه کشتی گارد ساحلی یونان، بعداً به همین بندر رسید، ماموران پولیس آلمان متوجه شدند که در این کشتی نه مهاجران و نه هم قایق شان موجود اند.

ماموران پولیس آلمان از مقامات یونان در مورد سوال کرده و همچنین یک گزارش از این عملیات برای آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا "فرونتکس" نیز فرستاده بودند. اما از جانب گارد ساحلی یونان در مورد این عملیات و یا حادثه ای در این روز گزارش نشده بود.

کشتی های پولیس فدرال آلمان "بویرده" و"اوکرمارک" در بند واتالی در جزیره ساموس
کشتی های پولیس فدرال آلمان "بویرده" و"اوکرمارک" در بند واتالی در جزیره ساموس

به درخواست مرکز بین المللی هماهنگی در "پیرئاس" که مسئول هماهنگی ماموریت های شرکت کنندگان در مأموریت های "فرانتکس" است، گفته شده است که "قایق پناهجویان بعد از این که کشتی گارد ساحلی یونان را شناسایی کرده است، دوباره مسیرش را به سمت ساحل ترکیه تغییر داد."

پولیس فدرال آلمان شکایت دارد که مقامات یونان "ادامه عملیات"، پس از برگشت کشتی آلمانی از منطقه را به صورت شفاف گزارش نداده اند. علاوه بر این، گفته می شود که ارائه گزارش های رسمی مرکز هماهنگی و گزارش کپتان آلمانی در نکات اساسی با یکدیگر متناقض است. تا حال موضوع فاصله روشن نیست و هم این مساله که پس از عزیمت کشتی آلمانی چه اتفاقی افتاده، هنوز مشخص نشده است. براساس گزارش مجله آلمانی "اشپیگل"، یکی دو ساعت بعد عکس های گرفته شده توسط گارد ساحلی ترکیه نشان می دهند که چگونه ۴۰ پناهجو از قایق بادی شان توسط نیروهای امنیتی ترکیه نجات داده می شوند.

سخنگوی وزارت داخله آلمان گفته است که نیروهای آلمانی که تحت مأموریت "فرونتکس" فعال اند، در آن زمان تابع مقام های یونانی بودند. او در ادامه گفته است که «شواهد قابل اعتماد و مستند که ماموران پولیس فدرال آلمان در "عقب راندن" پناهجویان سهم داشته باشند، در دست نیست.»

تا دو هفته دیگر هیئت شورای اداری "فرونتکس" مجدداً این اتهامات را بررسی می کند. پیش از این چندین گزارش در مورد عقب راندن مهاجران توسط گارد ساحلی یونان منتشر شده است.

عقب راندن غیر قانونی پناهجویان در بحیره اژه
عقب راندن غیر قانونی پناهجویان در بحیره اژه

مجله خبری آلمانی "اشپیگل"، مجله "گزارش ماینس" رسانه عامه آلمان "ای آر دی" و سایر رسانه های بین المللی در ماه اکتوبر گزارش دادند که مرزبانان یونانی قایق های رابری مهاجران را در بحیره اژه به سمت ترکیه عقب رانده اند.

رسانه ها این خبر را بر اساس اطلاعات مهاجران آسیب دیده و ویدیوهای ثبت شده از این برخوردها منتشر کرده بودند. مطابق قوانین بین المللی چنین عقب راندن ها غیرقانونی اند. بر اساس گزارش ها، از ماه اپریل ۲۰۲۰ به بعد در چندین برخورد از این نوع، کارمندان "فرونتکس" در نزدیکی محل واقعه بوده اند. در یک مورد گفته می شود که یک کشتی "فرونتکس" راه قایق بیش از حد پر پناهجویان را مسدود کرده، اما پناهجویان را به کشتی خود نپذیرفته است. در عوض، این کشتی "با سرعت زیاد" از کنار قایق پناهجویان رد شده و محل را ترک کرده است.

در ویدیوهای ثبت شده از این رویداد دیده می شود که چگونه گارد ساحلی یونان بعداً قایق بادی را به سمت ترکیه عقب می راند. در مورد دیگری گفته می شود که یک هواپیمای نظارتی "فرونتکس" بر فراز قایق پناهجویان پرواز کرده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر بارها آتن را به عقب راندن غیرقانونی پناهجویان متهم کرده اند. آتن اما این نوع برخورد را رد می کند.

 

در همین زمینه