فرانتکس با گاردهای ساحلی کشورهای مختلف در حاشیه بحیره مدیترانه همکاری می کند./عکس: picture-alliance/dpa/K.Nietfeld
فرانتکس با گاردهای ساحلی کشورهای مختلف در حاشیه بحیره مدیترانه همکاری می کند./عکس: picture-alliance/dpa/K.Nietfeld

رئیس آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) در پی افزایش فشارها باید در روز سه شنبه پاسخگوی سوالات انتقادآمیز نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا باشد. گفته می شود که ماموران این آژانس در به عقب راندن اجباری مهاجران دخالت داشته اند.  

براساس اتهاماتی که گروهی از مهاجران به این آژانس وارد کرده اند و تحقیقات تعدادی از رسانه ها، فرانتکس در به عقب راندن غیرقانونی مهاجران و ممانعت از ورود آن ها به اروپا از طریق جزایر یونان سهم داشته است.

براساس تحقیقات مشترک پلت فورم های آنلاین و تحقیقاتی «بلینگ کات» و «لایت هاس» و هفته نامه خبری «دیر اشپیگل»، کانال نخست تلویزیون عمومی آلمان (ARD) و فرستنده تلویزیونی «تی وی اساهی» در جاپان، ویدیو و داده های دیگری که در دسترس عموم است، این تصور را ایجاد می کند که "فرانتکس در یک مورد به عقب راندن مهاجران که در مرز دریایی یونان با ترکیه در بحیره اژه رخ داده است، دست داشته است".

در ادامه این گزارش آمده است که پرسنل این آژانس در زمان وقوع یک رویداد دیگر حضور داشته اند و "از ماه مارچ تا به حال در چهار مورد به عقب راندن اجباری مهاجران در آن نزدیکی بوده اند".

فرانتکس اعلام کرد که برای بررسی این اتهامات تحقیقات داخلی را به جریان می اندازد و فابریس لگری، مدیر اجرایی این آژانس در ماه اکتوبر گفت: «تا به حال هیچ سند یا مدرک دیگری که اتهام نقض قانون یا تخطی از آیین نامه رفتاری فرانتکس را ثابت کند، پیدا نشده است.» او گفت، آژانس فرانتکس "به هیچ صورت نقض حقوق اساسی را در هیچ کدام از ماموریت ها و فعالیت هایش تحمل نمی کند".

به عقب راندن مهاجران در تناقض با توافقنامه های بین المللی محافظت از حقوق آن ها به شمار می آید. براساس آن مردم نباید به جایی اخراج یا بازگردانده شوند که زندگی و امنیت شان در آن جا به خاطر نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه اجتماعی یا سیاسی در خطر باشد.

هیئت مدیره فرانتکس در اواخر ماه گذشته برای بحث راجع به این اتهامات اجلاسی را دایر کرد و پس از آن گفت که کمیسیون اروپا دستور برگزاری "یک جلسه دیگر را در طول دوهفته آینده داده است تا امکان بررسی بیشتر پاسخ های آژانس فرانتکس (به اتهامات یادشده) ایجاد شود". 

این اتهامات برای کمیسیون به شدت شرم آور است که در ماه سپتمبر، پیشنهادهای جدیدی را در زمینه اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ایجاد سیستم مستقل نظارت با همکاری کارشناسان حقوقی در شمول این اصلاحات پیشنهاد شده است تا در این زمینه اطمینان حاصل شود که مهاجران در مرزهای اروپا به عقب رانده نمی شوند.

فرانتکس می گوید که فعالیتش در بخش شرقی بحیره مدیترانه به خاطر اختلافات ترکیه و یونان بر سر مرزهای دریایی شان با مشکلاتی مواجه شده است.

 

در همین زمینه