صفحه جعلی فیسبوک اوفی. عکس از فیسبوک
صفحه جعلی فیسبوک اوفی. عکس از فیسبوک

یک صفحه جعلی با نام اوفی یا اداره مهاجرت و ادغام فرانسه در فیسبوک در بدل مشوره به کاربران از آنان پول درخواست می‌کند. به گفته مدیر اوفی این نوع تقلب بسیار رایچ است و کاربران نباید فریب آن را بخورند.

صفحه جعلی با نام اوفی(OFII) با مشخصات این اداره یعنی آرم، خدمات و لینک‌های مختلف فعالیت دارد اما از سوی این اداره مدیریت نمی‌شود.

دیدیه لیشی، مدیر عمومی اوفی در تماس تیلفونی با مهاجر نیوز گفت صفحه یاد شده به این اداره تعلق ندارد:« ما از فیسبوک درخواست می‌کنیم این صفحه را حذف کند.»

صفحه جعلی که مطالب سایت مهاجر نیوز را نیز منتشر می‌کند نگرانی و پرسش‌های افراد را برای استفاده جویی از آنها وسیله قرار می‌دهد.‌

نادیه*، یک زن فرانسوی افریقایی تبار که در جستجوی اطلاعات برای چگونگی مهاجرت و کارت اقامت برای نزدیکانش بود در اوایل ماه نومبر فریب این صفحه جعلی را خورد.

او به مهاجر نیوز گفت:«من از طریق مسنجر به این صفحه پیام فرستادم. فردی که آدرس ایمیل صفحه به او تعلق دارد شماره واتساپش را به من داد. من از او چند سوال کردم که با دقت جواب داد.» به گفته نادیه، فرد یاد شده بعد از این که اعتماد او را جلب کرد برای مشورت‌های بعدی از او مبلغ ۳۰۰ یورو درخواست کرد. او ادعا کرد که این مبلغ رابرای هزینه دوسیه و وکیل می‌گیرد اما بعدتر دوباره به نادیه پس می‌دهد.

اوفی چندین بار شکایت کرده است

مهاجر نیوز به محتویات تماس‌های نادیه و این فرد متقلب دست یافت. نادیه مبلغ درخواست شده را با یک کارت بانکی ترانس کش در یک سگرت فروشی می‌پردازد. وقتی فرد متقلب از نادیه مشخصات کارت بانکی‌اش را می‌خواهد او درک می‌کند که با یک تقلب کار سرو کار دارد.

نادیه و دفتر اوفی علیه این فرد شکایت کرده‌اند.

به گفته مدیر اوفی، قضایای تقلب کاری خیلی رواج دارد. این اداره در ماه اکتوبر نیز علیه یک مورد تقلب شکایت کرده بود. در برخی موارد، تقلب کاران در بدل پول هنگفتی، اسناد جعلی مانند ویزا را به کاربران می‌فرستند.

برای یادآوری، صفحه اصلی اوفی را در این آدرس می‌توانید ببینید:

 https://www.facebook.com/OfiiFr/

هیچوقت نباید بدون شناسایی کامل هویت و مشخصات کسی، در اینترنت به او پول فرستاد.

 

در همین زمینه