عکس آرشیف: نگهبانان ساحلی بریتانیا گروهی از مهاجران را به بندر دوور انتقال می‌دهند، ۱۲ اگست ۲۰۲۰. عکس از رویترز
عکس آرشیف: نگهبانان ساحلی بریتانیا گروهی از مهاجران را به بندر دوور انتقال می‌دهند، ۱۲ اگست ۲۰۲۰. عکس از رویترز

وزارت داخله انگلستان می‌گوید که از جمله مهاجرانی که از طریق کانال مانش وارد این کشور شده‌اند تنها ۱۰ درصد قبولی گرفته‌اند. به این ترتیب هزاران مهاجر دیگر هنوز هم در انگلستان به سر می‌برند.

بر بنیاد ارقام وزارت داخله انگلستان، از ماه جنوری ۲۰۱۸ تا ۳۰ جون ۲۰۲۰، حدود ۴۶۱۳ مهاجر با استفاده از کشتی‌های کوچک از طریق کانال مانش وارد این کشور شده‌اند. تعداد زیادی از این مهاجران گفته‌اند که از جنگ‌ها در کشورهای شان فرار کرده‌اند اما مقام‌های بریتانیایی تنها به ۴۲۹ تن از آن‌ها پناهندگی داده‌اند. 

بر اساس آمار منتشر شده، سایر مهاجران یا رد شده‌اند و یا هم درباره آن‌ها تصمیمی اتخاذ نشده است.

در همین باره: انگلستان: اداره بازرسی زندان ها شرایط پذیرش مهاجران را هنگام ورود به دوور دشوار اعلام کرد

پیشتر، بوریس جانسون، نخست وزیر و پریتی پاتل، وزیر داخله انگلستان گفته بودند مهاجرانی به گونه غیرقانونی از طریق کانال مانش وارد این کشور می‌شوند به فرانسه برگردانده خواهند شد. بر اساس قوانین دوبلین، مهاجران باید در اولین کشور امن ورودی به اروپا درخواست پناهندگی بدهند.

اما حال مقامات بریتانیایی می‌گویند از ماه جنوری تا سپتمبر امسال تنها ۲۳۱ مهاجر به فرانسه برگردانده شده‌اند.

این در حالیست که طی سال جاری تلاش‌های مهاجران برای رفتن به انگلستان بسیار افزایش یافته است. به گفته مقام‌های بریتانیایی از اول جنوری امسال تا کنون بیش از ۸۰۰۰ مهاجر از طریق کانال مانش وارد این کشور شده‌اند.

روزنامه سندی ایکسپرس ماه گذشته در گزارشی نوشته بود که تعداد زیادی از مهاجران در بریتانیا از دست پولیس فرار کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: بریتانیا برای مقابله با موج مهاجران طرح‌های متعددی را بررسی می‌کند

همزمان روزنامه گاردین گفته است که قرار است با نزدیک شدن پایان دوره انتقالی بریگزیت، تعداد زیادی از مهاجران در ماه دسمبر از بریتانیا اخراج شوند.

به گزارش این روزنامه علیرغم مخالفت سازمان‌های مدافع حقوق بشر، طی این هفته سه پرواز از بریتانیا به فرانسه و آلمان برنامه ریزی شده است. احتمال دارد تعدادی از مهاجران از بریتانیا به اتریش، پولند، اسپانیا و لتوانیا اخراج گردند.

سازمان‌های نظارت کننده بر اخراج‌ها می‌گویند وزارت داخله بریتانیا دوسیه‌های مهاجران را به گونه سرسری ارزیابی می‌کند و این کار خلاف قانون است.

بعد از پایان دوره انتقالی بریگزیت، بریتانیا دیگر نمی‌تواند با تکیه بر قوانین دوبلین، مهاجران را به کشور‌های دیگر اخراج کند.

در همین باره: بریتانیا دهها مهاجر را در کانال مانش دستگیر و تعدادی را به فنلند و سویدن اخراج کرد

 

در همین زمینه