شمار آوارگان و بیجاشدگان در جهان به ۸۰ میلیون نفر رسیده است
شمار آوارگان و بیجاشدگان در جهان به ۸۰ میلیون نفر رسیده است

با وجود بحران کرونا که محدودیت‌های زیادی را در سفرها ایجاد کرده است، شمار مهاجران در سراسر جهان همچنان در حال افزایش است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که بیش از ۸۰ میلیون انسان در کشورهای بیجا شده یا به دیگر کشورها آواره شده اند.

فیلیپو گراندی، کمیسار عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از یک "نقطه عطف تاریک دیگر" صحبت کرده و هشدار داده است که "اگر رهبران جهان در راستای ختم جنگ‌ها تلاش نکنند، این نوع مهاجرت‌ها خاتمه پیدا نمی‌کند" و بر عکس شمار مهاجران همچنان رو به افزایش خواهد بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد امروز در ژنیو گفته است با وجودی که به دلیل بیماری همه گیر کرونا در ماه اپریل ۱۶۸ کشور در سراسر جهان مرزهای شان را به روی مسافران کاملاً یا قسما مسدود کرده بودند و از این میان ۹۰ کشور دروازه‌های شان را به روی پناهجویان نیز مسدود کردند، مهاجرت‌ها کاهش نیافته است.

در پایان سال گذشته میلادی، طبق برآورد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، رقم انسان‌های که از مناطق و کشورهای شان فرار کرده اند به ۷۹،۵۵ میلیون نفر رسیده بود. ۵۷ درصد آنها بیجاشدگان داخلی بوده اند.

براساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تا پایان ماه جون امسال تنها ۸۰۰ هزار نفر دوباره به کشورهای شان عودت کرده اند.

همچنین گفته شده است که فقط ۱۷ هزار و ۴۰۰ پناهجو در نیمه اول سال روان توانسته اند در یکی از کشورهای میزبان به طور دایمی مسکن گزین شوند. یکسال قبل در همین مدت مشابه این رقم دو برابر بوده است.

یکی از دلایل کاهش پذیرش این پناهجویان شیوع ویروس کرونا عنوان شده است. همچنین این سازمان گفته است که از ماه مارچ تا ماه جون امسال به دلیل محدودیت های سفر در سراسر جهان اسکان مجدد پناهجویان به حالت تعلیق درآمده بود.

درگیری ها، ناآرامی ها و خشونت ها در سال روان میلادی نیز ادامه داشته است و به همین دلیل شمار زیادی از انسان ها از کشورهای مختلفی چون افغانستان، کانگو، سوریه و همچنین موزمبیق، سومالیا و یمن آواره و بیجا شده اند. تنها در کانگو از ولایت ایتوری به دلیل ناآرامی ها در پایان ماه جون بیش از ۶۶۰ هزار انسان فرار کرده اند. در سوریه بیش از ۵۸۰ هزار نفر از جنگ در منطقه ادلب فراری شده اند.

کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می گوید که در طی ده سال گذشته تعداد آوارگان در نتیجه درگیری ها و خشونت ها دو برابر شده است. او می گوید که "جامعه بین المللی در حفظ صلح موفق نبوده است".

 

در همین زمینه