یک گروه از پناهجویان سومالیایی که تازه وارد جزیره لیسبوس یونان شده اند / Photo: picture alliance
یک گروه از پناهجویان سومالیایی که تازه وارد جزیره لیسبوس یونان شده اند / Photo: picture alliance

یونان ترکیه را متهم می کند که هدفمندانه پناهجویان را به جزایر یونان می فرستد. وزیر امور مهاجرت یونان گفته است شواهدی وجود دارند که ترکیه برای سومالیایی ها با دادن ویزای توریستی زمینه را مساعد می کند تا خود را از طریق این کشور به کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسانند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان روز سه شنبه (۹ دسمبر ۲۰۲۰) در جمع خبرنگاران در آتن، پایتخت این کشور، گفت: "ما اطلاعاتی معتبری در دست داریم که قاچاقبران در ترکیه هدفمندانه مهاجران را از سومالیا جمع آوری می کنند و از طریق یونان به اتحادیه اروپا می فرستند".

او مدعی شد که وزارت تحصیلات و دیگر ادارات ترکیه در سومالیا برای «مهاجرت به ترکیه» تبلیغ می‌کنند و بعداً اجازه می‌دهند که این سومالیایی‌ها به سمت یونان مهاجرت کنند.

او در ادامه گفته است که این شک زمانی به وجود آمد که در اول ماه نوامبر امسال از مجموع ۲۱۴ مهاجری که به طور غیرقانونی به جزیره لیسبوس رسیده بودند، ۱۴۲ نفر آنها از کشور سومالیا بودند.

میتاراکیس در ادامه می گوید که شواهدی وجود دارد که شهروندان سومالیا ویزای ترکیه را طور مثال با شعار «به ترکیه بروید و تحصیل کنید»، دریافت کرده اند. به قول وزیر امور مهاجرت یونان، در موگادیشو، پایتخت سومالیا فرد ارتباطی از ترکیه وجود دارد که شهروندان سومالیا را در راستای به دست آوردن ویزای ترکیه کمک می کند. هزینه این کار ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو عنوان شده است.

وزیر مهاجرت یونان با استناد به اظهارات مهاجران سومالیایی گفت: «تا آنجا که ما می دانیم ۳۰۰ نفر از این طریق به ترکیه پرواز کرده اند.» او در ادامه می گوید که در ترکیه، سومالیایی ها ابتدا به مناطق خاصی از استانبول برده می شوند و سپس به مناطق ساحلی نزدیک مرز یونان منتقل می شوند. او می گوید که "کاملا واضح است که این افراد در ترکیه در معرض خطر نیستند که درخواست پناهندگی بدهند".

رسیدن یک گروه از پناهجویان سومالیایی در جزیره لیسبوس یونان / picture-alliance
رسیدن یک گروه از پناهجویان سومالیایی در جزیره لیسبوس یونان / picture-alliance

میتاراکیس در ادامه گفته است که این نگران کننده است که ترکیه ظاهراً با صدور ویزای توریستی مهاجرت سومالیایی ها را آسان تر می سازد. تا حال حکومت ترکیه در قبال این اتهامات از خود واکنشی نشان نداده است.

در موارد دیگر، گفته شده است که احتمالا مددرسانان سازمان های غیردولتی، افراد را در فرار به ترکیه کمک می کنند. بر اساس گفته های میتاراکیس در این مورد نیز اظهارات افرادی ذیدخل وجود دارد.

وزیر امور مهاجرت یونان از ترکیه خواسته است تا توافقنامه سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا را رعایت کند و از اتحادیه اروپا در زمینه تطبیق این توافقنامه نیز تقاضای کمک شده است.

هفته گذشته وزارت مهاجرت یونان طی نامه به ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا، خواستار کمک شد. در این نامه، از جمله گارد ساحلی ترکیه متهم گردیده که یک قایق با ۳۴ پناهجو را مجبور ساخته است تا به سمت آب های یونان برود. پس از آن این قایق واژگون شده و دو زن در نتیجه واژگون شدن این قایق، جان شان را از دست دادند.

براساس اطلاعات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان امسال حدود ۱۵ هزار مهاجر وارد یونان شده اند. تقریباً ۹۵۰۰ نفر از آنها وارد جزایر یونان مانند لیسبوس، خیوس و ساموس شده اند.

وضعیت در این جزایر همچنان متشنج است و اردوگاه ها به ویژه در جزایر خیوس و ساموس دو تا سه برابر بیش از حد ظرفیت شان پناهجو دارند.

 

در همین زمینه