حدود ۱۵۰۰ مهاجر در کانتون اوناسانا درشمال غرب بوسنیا بی سرپناه هستند. عکی از البا دومینگز/ نو نم کیچن
حدود ۱۵۰۰ مهاجر در کانتون اوناسانا درشمال غرب بوسنیا بی سرپناه هستند. عکی از البا دومینگز/ نو نم کیچن

صدها مهاجر در شمال-غرب بوسنیا در حالی بدون سرپناه زندگی می‌کنند که اولین برف زمستانی زمین را پوشانده و درجه حرارت تا زیر صفر پائین آمده است. در چنین وضعیتی تعدادی از مهاجران تلاش دارند از مرز بوسنیا وارد کرواسیا شوند اما با خشونت پیگیر پولیس روبرو می‌شوند.

در میان گروهی از مهاجران که زیر بارش برف گرد هم جمع شده‌اند، صدای مردی به گوش می‌رسد که می‌گوید: «لطفاً به ما کمک کنید این زن نمی‌تواند به پیاده‌روی ادامه بدهد و این پسرک هم به دوا نیاز دارد و باید به شفاخانه برود.» روز چهارشنبه ۲ دسمبر، در مرز مشترک بوسنیا و کرواسیا، چندین خانواده تصمیم گرفته‌اند تا علیه اخراج خود از کرواسیا تظاهرات کنند.

این خانواده‌ها از چند ماه به این سو در شمال-غرب بوسنیا گیر افتاده‌اند و آرزو دارند از طریق کرواسیا وارد اتحادیه اروپا شوند. آنها چندین بار از مرز عبور کرده و وارد کرواسیا شده‌اند اما نتوانسته‌اند درخواست پناهندگی بدهند.

به گفته سازمان خیریه نو نم کیچین (NNK) حدود ۶۰ خانواده در نزدیکی شهربویانا زندگی می‌کردند. به گفته البا دومینگیز، یک عضو این سازمان«مقام‌ها به این خانواده‌ها می‌گفتند که در مرکز مهاجران جا ندارند و آنان را هفته گذشته با زور به مرکز هوتل سدرا فرستادند.»

بیشتر بخوانید: افزایش شمار مهاجران در جاده بالکان

پای برهنه در برف

صدها مهاجر دیگر نیز همانند این خانواده‌ها از کرواسیا اخراج و به بوسنیا برگردانده شده‌اند؛ بدون آن که امکان درخواست پناهندگی در کرواسیا را داشته باشند. آنان که در وضعیت عادی به صورت غیرانسانی زندگی می‌کنند، حال با فرار رسیدن زمستان دشواری‌های شان بیشتر شده است.

البا دومینگز می‌گوید: «هر بار که پولیس کرواسیا افرادی را پیدا می‌کند [که می‌خواهند وارد کرواسی شوند] آنها را بر می‌گردانند اما قبل از آن، اسباب و لباس‌های آن ها را می‌گیرند و پول شان را می‌دزدند. مهاجران مجبور هستند شبانه و در هوای سرد، در بسیاری موارد پا برهنه و بدون پول و مدارک هویت حرکت کنند. این دایره‌ای است که مدام در آن مهاجران اسباب خود را از دست می‌دهند و مورد خشونت پولیس قرار می‌گیرند.»


به گفته البا دومینگز «برخی از رفتار‌های خشونت‌آمیز به شکنجه شباهت دارند. از جمله وقتی پولیس‌ها، مهاجران دستگیر شده را تقریباً برهنه در یک موتر می‌نشانند و ایرکندیشن را باز می‌گذارند.»

بیشتر بخوانید: انتقاد سازمان عفو بین الملل از رفتار بی‌رحمانه پولیس کرواسیا با مهاجران

«وضعیت بدتر از سال گذشته است»

دشواری وقتی بیشتر می‌شود که مرکز مهاجران در کانتون اوناسانا در بوسنیا مملو از مهاجران است و جا ندارد.

به گفته پیتر واندر اوریرت، هماهنگ کننده دفتر سازمان بین ‌المللی مهاجرت در بوسنیا، از جمله ۸۰۰۰ مهاجری که در بوسنیا به سر می‌برند، حدود ۱۵۰۰ تن در کانتون اوناسانا بی سرپناه هستند.

این مهاجران در جنگل، ساختمان‌های ویرانه و یا در ساختمان‌های اشغال شده زندگی می‌کنند.

پیتر واندر اوریریت به مهاجر نیوز گفت: «امسال وضعیت بدتر از سال گذشته است. زیرا نه تنها باید برای ۱۵۰۰ نفر جا پیدا کنیم بلکه ۱۴۰۰ تن دیگر را نیز که در مرکز لیپا زندگی ‌می‌کنند به سرپناه‌ها انتقال بدهیم.»

مراکز مهاجران در بوسنیا و صربیا جا ندارند

مرکز مهاجران در لیپا که در ماه اپریل گشایش یافت، برق، آب و تجهیزات لازم را ندارد. به گفته پیتر واندر اوریرت «وضعیت در داخل این مرکز غیرقابل تحمل است. او می‌گوید که خیمه‌ای که برای عبادت به کار می‌رفت چند روز پیش در اثر باد شدید از جا کنده شد. او تاکید می‌کند که تنها راه حل این است که یک مرکز جدید باز شود.


در همین زمینه: سازمان بین المللی مهاجرت به توزیع کمک های زمستانی برای مهاجران در بوسنی آغاز کرد  

با فرا رسیدن سرما، تعدادی از مهاجران، کانتون اوناسانا را ترک کرده و به امید یافتن سرپناه، به ساراییوو رفته‌اند. اما به گفته پیتر واندر اوریرت، مراکز پایتخت بوسنیا نیز دیگر جا ندارند.

انس، یک مهاجر سوری به مهاجر نیوز گفت که بعد از چندین ماه تلاش، با تعدادی از مهاجران خود را به صربیا رسانده‌اند: «من یک ماه در مرکز مهاجران در ساراییوو بودم و بعد به ویلیکا کلادوشا رفتم تا بتوانم وارد کرواسیا شوم. پولیس مرا دستگیر کرد و به بوسنیا پس فرستاد. من هم با فرار رسیدن سرمای شدید، از بوسنیا به صربیا آمدم.»

اما وضعیت در صربیا هم چنان نیست این مهاجر جوان انتظارش را داشت. او که مدرک هویت ندارد، همه روزه برای پیدا کردن غذا مشکل دارد. مرکز مهاجران سوبوتیکا در مرز صربیا با هنگری که او در آن زندگی می‌کند نیز مملو از مهاجران است. انس می‌گوید: «هر روز امکان دارد مرا بیرون کنند.»

 

در همین زمینه