هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: picture-alliance/dpa/M.Schutt
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: picture-alliance/dpa/M.Schutt

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ بر سر اصلاح سیستم پناهندگی با یکدیگر شدیدا اختلاف نظر دارند. اینک در آخرین نشست وزرای داخله کشور های عضو این اتحادیه در سال روان میلادی، باز هم نتیجه ملموسی به دست نیامده است. هنوز معلوم نیست که در آینده موفقیتی در این زمینه حاصل خواهد شد یا خیر؟

در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا توسط آلمان موفقیت قابل توجهی در زمینه اصلاح سیستم پناهندگی در اتحادیه اروپا کسب نشده است از اینرو هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان باید این مساله را به پرتگال واگذار کند تا ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را به عهده گیرد.

شتفان مایر، مقام بلندپایه وزارت داخله آلمان پس از برگزاری جلسه وزیران داخله اتحادیه اروپا در روز دوشنبه (۱۴ دسمبر ۲۰۲۰) گفت، اصلاح سیستم پناهندگی با موانع زیادی همراه است و ما باید به تلاش های مان ادامه دهیم.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه سپتمبر یک پیشنهاد جدید ارائه کرده بود که تسریع روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای بیرونی و تسریع روند اخراج پناهجویان قبول نشده را در نظر گرفته است.

اما کشورهای اروپای شرقی مانند هنگری با این پیشنهادها مخالفند. چون سهمیه هایی برای تقسیم مهاجران در اتحادیه اروپا شامل این برنامه ها است. 

کشورهای اصلی مقصد مهاجران در جنوب اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و یونان از این انتقاد می کنند که در این پیشنهادها تقسیم عادلانه بار مسئولیت پناهجویان در نظر گرفته نشده است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال در آغاز ریاست شورای اتحادیه اروپا توسط آلمان که در ماه جولای بود، با عزم جدی رسیدگی به این مساله را آغاز کرده بود. این سیاستمدار از حزب سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) در ماه نومبر اظهار خوشبینی کرده بود که تا پایان سال روان توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر روی مسائل اساسی امکان پذیر است.

براساس یک «گزارش پیشرفت» که توسط آلمان نشر شده است، نتایج این تلاش ها قابل توجه نیست. در این سند آمده است که "تلاش های لازم برای به جریان انداختن (روند اصلاحات) انجام شده است". اما روشن است که "بحث راجع به بسته جدید در مراحل آغازین قرار دارد".

از آن جایی که زیهوفر پس از ارتباط با یک فرد مبتلا به کرونا قرنطین شده است، نتوانست در آخرین کنفرانس ویدیویی وزیران داخله اتحادیه اروپا که تحت ریاست آلمان برگزار شد، سهم بگیرد.

اشتفان مایر از وزارت داخله آلمان فدرال از این که "هیچکدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا" پلان های اصلاح سیستم پناهندگی را رد نمی کنند، به عنوان یک موفقیت یاد کرد. اما او اذعان کرد که اختلاف نظر میان کشورهای جنوب و شرق اروپا "هنوز بیش از حد زیاد است".

حزب سبزها در پارلمان اروپا استراتژی آلمان را در دوران ریاست شورای اتحادیه اروپا «شکست خورده خواند» و گفت، آلمان فقط «یک گزارش پیشرفت بدون پیشرفت» توانسته ارائه کند.

یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا حاضر نشد راجع به این که کشورهای عضو چه زمانی در این زمینه به توافق می رسند، پیش بینی ارائه کند.ابراز نظر کند. او گفت: «اما من امیدوارم که تحت ریاست پرتگال موفقیت قابل توجهی به دست بیاید.» او در ادامه گفت، روشن است که در زمینه همبستگی با کشورهای مقصد و رسیدگی به درخواست پناهندگی در مرزها «به گفتگوهای بیشتری نیاز است».

این مساله در گزارش پیشرفت هم درج شده است. براین اساس پیشنهاد «واگذاری مسئولیت پس فرستادن» که کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده، مناقشه برانگیز است. به این ترتیب کشورهای عضو براساس این پیشنهاد می توانند به جای پذیرفتن مهاجران، به روند اخراج پناهجویان قبول نشده رسیدگی کنند. 

اما آن چه که باعث برانگیختن انتقادها شده این است که کشورهای عضو باید موظف شوند مهاجران را پس از مدت معینی قبول کنند، در صورتی که نتوانند پروسه اخراج آن ها را به انجام برسانند.

اشتفان مایر گفت که کشورهای غیرعضو باید در زمینه پس گرفتن مهاجران اخراج شده همکاری کنند، در غیراین صورت باید بر آن ها فشار بیشتری وارد شود.

یوهانسون در این زمینه گفت: «من فکر نمی کنم که تهدید شرکای مان فکر خوبی باشد. باید راهی پیدا شود که برای هر دوطرف منفعت آور باشد.»

 

در همین زمینه