گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی سازمان «پروازول»
گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی سازمان «پروازول»

سازمان حقوق بشری "پرو ازول" به این باور است که اتحادیه اروپا با مقررات جدید حق پناهندگی در اروپا را تضعیف خواهد کرد. این سازمان از این بابت نگرانی شدید اش را ابراز داشته است. گونتر بورکهارت مدیر اجرایی این سازمان گفت: «هیچ یک از روسای حکومات کشور های عضو این اتحادیه به صورت جدی از حق پناهندگی دفاع نکرده است.»

"پرو ازول"، قواعد جدید پناهندگی در اتحادیه اروپا را، پس از جلسه دیروز (۱۴ دسمبر ۲۰۲۰) وزیران داخله کشورهای عضو این اتحادیه، شدیدا انتقاد کرده است. این سازمان با ابراز نگرانی می گوید که مقررات جدید می تواند حق پناهندگی در اروپا را تضعیف کند. کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه سپتمبر یک پیشنهاد جدید ارائه کرده بود که تسریع روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای بیرونی و تسریع روند اخراج پناهجویان قبول نشده را در نظر گرفته است.

گونتر بورکهارت مدیر اجرایی سازمان حقوق بشری "پرو ازول" می گوید که به جای دفاع از حق پناهندگی، روسای حکومت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا به پردازش درخواست های پناهجویان در اردوگاه های مرزی اتحادیه اروپا و اخراج هر چه بیشتر افراد به کشورهای مبدا شان یا به اصطلاح کشورهای ثالث امن پافشاری می کنند.

این سازمان حقوق بشر با انتقاد از این برنامه ها از پارلمان اتحادیه اروپا خواست که پیمان مهاجرت را متوقف کند. ۱۳۰ سازمان تاكنون درخواست تجدیدنظر در مورد این پیمان را امضا كرده اند. از جمله می توان از نهاد خیریه کلیسایی آلمانی "دیاکونی"، "تری دس هوم"، گروه كاری فدرال پناهندگی در كلیسا و "سولوودی"، نام برد.

مهاجران در بوسنیا: هر روز شماری از آن ها سعی می کنند خود را از طریق مرز این کشور به کرواسیا برسانند
مهاجران در بوسنیا: هر روز شماری از آن ها سعی می کنند خود را از طریق مرز این کشور به کرواسیا برسانند

سازمان "پرو ازول" تأکید می کند که اتحادیه اروپا می خواهد با پیمان مهاجرت دروازه هایش را ببندد و دسترسی به پناهندگی را بیشتر محدود کند. این سازمان در ادامه می گوید: «مراحلی را که پناهجویان باید در مرز بگذرانند، از جمله بازداشت در مرزهای خارجی، آینده حمایت از پناهندگان در اروپا را تهدید می کند.» این سازمان می گوید که "ما با توجه به قانون اساسی و حقوق بشر در مورد پیشنهادهای اصلاح سیستم پناهندگی در مرزهای اتحادیه اروپا نگرانی جدی داریم». این سازمان ترس دارد که براساس مقررات جدید، روند پناهندگی بسیار سریع و ناعادلانه پیش برود و یا هم مدت زمان طولانی را در بر بگیرد که در این مدت زمان پناهجویان به زندگی در اردوگاه های بزرگ تحت شرایط نامناسب محبور گردند.

 

در همین زمینه