حدود۴۰۰۰هزار خانواده اخیراً به دلیل ادامه ناامنی ها مجبور به ترک خانه های خود در ولایت های هلمند و قندهار شده اند. عکس: سازمان ملل در افغانستان
حدود۴۰۰۰هزار خانواده اخیراً به دلیل ادامه ناامنی ها مجبور به ترک خانه های خود در ولایت های هلمند و قندهار شده اند. عکس: سازمان ملل در افغانستان

ک مقام رسمی سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت که سازمان ملل متحد انتظار دارد تا در سال ٢٠٢١ به پنج میلیون افغان بیشتر از سال جاری کمک کند. این کمک‌ها به ویژه برای بیجا شده گان داخلی که به دلیل بحران و افزایش درگیری‌ها آواره شده‌اند خواهد بود.

به نقل از خبرگزاری فرانسه رامش راجاسینگام سرپرست معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «نیاز ها در حال افزایش است بنا برآن بودجه و یا کمک مالی بیشتر نیز مورد نیاز است.»

این مقام سازمان ملل که به تازگی از سفر به افغانستان بازگشته است، از هوای سرد زمستان و دشواری های آوارگان داخلی در این کشور هشدار داد.

وی گفت که افزایش نیازهای بیجاشده گان "ناشی از بحران کرونا و افزایش درگیری ها" در این کشور است.

رامش راجاسینگام هم چنان گفت: ما از شرایطی صحبت می‌کنیم که در سال ٢٠٢٠ تقاضای حمایت برای ١١ میلیون نفر را کردیم اما در سال آینده تعداد نیازمندان به ١٦ میلیون می رسد.

از سوی دیگر ادامه مذاکرات بین طالبان و دولت برای جلوگیری از درگیری‌ها ادامه دارد. روز دوشنبه اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اظهارداشت که مذاکرات صلح بین دولت و طالبان باید در افغانستان صورت گیرد نه در قطر زیرا این به نفع مردم افغانستان نیست که در هتل های مجلل صورت گیرد.

سازمان ملل: بیش از ۳۰۰۰۰۰ افغان در سال جاری به دلیل نا امنی های داخلی بیجا شدند

این گفتگوها که در ماه سپتامبر در دوحه مرکز قطر آغاز شد، یک توافق تاریخی بین ایالات متحده و طالبان است که در ماه فبروری در قطر منعقد شد. در حال حاضر این گفتگو ها به حالت تعلیق قرار گرفته و از پنجم ماه جنوری ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده موافقت کرده است که برای تضمین امنیتی در افغانستان و تعهد برای گفتگو با طالبان، همه سربازان خود را تا ماه مه ٢٠٢١ از افغانستان خارج کند.

 

در همین زمینه

Webpack App