کارتیپه جزیره لیسبوس دسمبر ۲۰۲۰
کارتیپه جزیره لیسبوس دسمبر ۲۰۲۰

یک دختر سه ساله افغان در اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان احتمالاً مورد حمله جنسی قرار گرفته است. داکتران كه این كودك را معاینه كرده اند گفته اند كه جراحات وی ناشی از تجاوز جنسی بوده است. باشندگان این کمپ نیز از تجاوز جنسی بالای این کودک سخن می زنند.

یک منبع وزارت مهاجرت یونان روز سه شنبه ۱۵ دسمبر به خبرگزاری فرانسه گفت: «مقامات جزیره لیسبوس یونان در حال تحقیق در مورد این قضیه احتمالی تجاوز جنسی بالای یک دختر سه ساله افغان در اردوگاه مهاجران "کارا تیپه" هستند.

این منبع گفت، پس از آنکه این دختر افغان در ساعات آخر روز دوشنبه در حالت نیمه بیهوش که خونریزی هم داشت، در یکی از تشناب های این اردوگاه پیدا شد، تحقیقات در مورد چگونگی این رویداد آغاز شد. رسانه دولتی یونان "ای آر تی" صبح روز سه شنبه گزارش داد، داکترانی كه این كودك را در مركز صحی اردوگاه معاینه كردند، این واقعه را تأیید كرده و گفتند كه جراحات این کودک ممکن است ناشی از تجاوز جنسی باشد. طبق نشریه یونانی"Ekathimerini "، این دختر سپس به شفاخانه "میتیلینی" در مرکز جزیره لیسبوس منتقل شد. در آنجا، تلاش می گردد که "علت دقیق جراحات وی" مشخص شود. تا حال خبر جدیدی در این مورد به دست نیامده است.

زحل نیازی ۲۵ ساله که یکی از باشندگان این کمپ است نیز می گوید که در آنجا سخن از تجاوز جنسی بالای این دختر خورد سال مطرح می شود. او که خود مادر یک دختر دو نیم ساله است، در مصاحبه با مهاجر نیوز گفت: «احتمالا یکی از بچه های زیر سن مرتکب این خشونت شده و حالا گفته می شود که از همه پسر های جوان نشان انگشت گرفته می شود.»

زحل با شوهر و دختر دو و نیم ساله اش دست کم از یک و نیم سال به این طرف در جزیره لیسبوس بسر می برد. زحل نیازی می گوید که "هر هفته در کمپ کاراتیپه درگیری های خونین اتفاق می افتند و رسیدگی به وقایع کمتر صورت می گیرد. به گفته این خانم افغان، پولیس و نیرو های امنیتی بسیار دیر دست به کار می شوند."

کمپ کارتیپه بعد از باران های شدید
کمپ کارتیپه بعد از باران های شدید

این خانواده مانند اکثر خانواده های افغان به وسیله قایق خود را از ترکیه به جزیره لیسبوس یونان رسانده است. شوهر خانم نیازی نیز یکی از قربانیان خشونت در اردوگاه موریا است. او چند ماه پیش، مورد لت و کوب چند جوان در این کمپ قرار گرفته بود. آن ها می خواستند پول و تلفون موبیل اش را بگیرند. در این قضیه نیز نخست نیروهای امنیتی مداخله نکرده بودند. شوهر نیازی سه ضربه با چاقو در نزدیکی قلب، ناحیه سر و در شکم اش خورده بود که حالا هم با مشکلات روانی شدید دست و پنجه نرم می کند.

زحل نیازی می گوید که واقعه تجاوز بالای این دختر خورد سال همه را شوکه کرده است. او در ادامه افزود: «من به حیث یک مادر خیلی ترس دارم. هر کدام ما که اولاد خورد به ویژه دختر داریم، ترس داریم که چه اتفاقی بالای ما خواهد افتاد.» زحل که شش ماه حامله است در مصاحبه با مهاجر نیوز گفت، زمانیکه برایم گفتند طفل دوم ات هم دختر است، با وجودی که برایم بچه یا دختر هرگز مطرح نبوده است، اما به دلیل واقعه اخیر، جگرخون شدم که چرا پسر نیست.

به قول خانم نیازی در شرایط که فعلا قرار دارند، دختران "قشر مظلوم" هستند که نمی توانند از خود دفاع کنند و ترس دارد که مبادا نتواند از دختران اش محافظت کند.

شماری از مهاجران در برابر دروازه ورودی کمپ کارتیپه انتظار وارد شدن به کمپ را می کشند/ تصویر:  picture-alliance
شماری از مهاجران در برابر دروازه ورودی کمپ کارتیپه انتظار وارد شدن به کمپ را می کشند/ تصویر: picture-alliance

نس های سازمان ملل، سازمان های غیردولتی حقوق بشری و سازمان های کمک به مهاجران مانند داکتران بدون مرز (MSF) بارها نسبت به شرایط اردوگاه کاراتیپه که بنام موریای ۲ نیز شهرت دارد، ابراز نگرانی کرده اند.

تحقیقاتی را که سازمان داکتران بدون مرز انجام داده و در ماه سپیتمبر منتشر کردند، نشان می دهد که در شش ماه (بین سپتمبر ۲۰۱۷ تا جنوری سال ۲۰۱۸)، ۲۱۵ قربانی خشونت جنسی برای کمک به کلینیک داکتران بدون مرز در جزیره لیسبوس مراجعه کرده اند. طبق این تحقیق، ۶۰ تن - یا از هر ۱۰ نفر سه تن این قربانیان مرد بودند. تقریباً (۹۴٪) حوادث گزارش شده تجاوز جنسی بوده اند، اما از هر ۲۰ مورد فقط یک مورد در لیسبوس رخ داده است.

 در حالی که بسیاری از پناهجویان بعد از آتش سوزی اردوگاه موریا به شهر های غیر جزیره یی یونان و برخی دیگر به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مانند آلمان منتقل شدند، هزاران نفر در جزیره لیسبوس باقی مانده و به اردوگاه موقت کارا تیپه اسکان داده شدند. در حال حاضر گفته می شود که در این اردوگاه بیش از ۷۳۰۰ نفر زندگی می کنند.

 

در همین زمینه