یک کمپ مهاجران در پازارکوله در نزدیکی کاستانیس در مرز ترکیه و یونان، ۱۰ مارچ ۲۰۲۰/عکس از پیکچر الیانس
یک کمپ مهاجران در پازارکوله در نزدیکی کاستانیس در مرز ترکیه و یونان، ۱۰ مارچ ۲۰۲۰/عکس از پیکچر الیانس

اتحادیه اروپا شش میلیارد یوروی را که برای ترکیه براساس توافقنامه مهاجرت با این کشور وعده داده بود کاملا پرداخت. گفته می شود که امروز آخرین بخش این پول ها که برای رسیدگی به امور پناهجویان در ترکیه در نظر گرفته شده بود، در اختیار این کشور قرار داده شد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ تعهد کرده بود که برای رسیدگی به پناهجویان سوریایی در ترکیه، شش میلیارد یورو را برای ترکیه کمک می کند. نیکلاس مایر-لندروت، سفیر اتحادیه اروپا روز پنجشنبه (۱۷ دسمبر ۲۰۲۰) در انقره گفت: «امروز، پرداخت شش میلیارد یورو وعده شده از جانب اتحادیه اروپا برای حمایت از پناهجویان و جوامع میزبان در ترکیه تکمیل شد.» این پول به پروژه ها در ترکیه پرداخت می‌شود، نه مستقیماً به حکومت ترکیه.

مایر-لندروت گفت که هر دو طرف "یک مرحله مهم را پشت سر گذشتانده اند." همچنین این مسئله بر روابط بین اتحادیه اروپا و ترکیه فشار آورده بود. پس از بحران پناهجویان در سال ۲۰۱۵، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ یک توافقنامه را با ترکیه به امضا رساند. اتحادیه اروپا در عوض پذیرش پناهجویانی که از طریق ترکیه وارد یونان می شوند و درخواست پناهندگی آنان در این کشور پذیرفته نمی شود، وعده پرداخت ملیارد ها یورو را به انقره داده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بارها از موضوع پناهجویان به عنوان وسیله فشار استفاده کرده و کشورهای اروپایی را تهدید کرده بود که مرزها را به روی پناهجویان باز خواهد كرد. در ماه فبروری امسال او برای مدت کوتاهی این کار را انجام داد. سپس هزاران پناهجو سعی کردند که از مرز زمینی به یونان خود را برسانند.

اردوغان، بارها مدعی شده است که اتحادیه اروپا با تعهدات خود عمل نکرده است. به قول او، ترکیه تقریباً ۳۳ میلیارد یورو را برای نگهداری از حدود ۳،۶ میلیون پناهجوی سوریایی در این کشور هزینه کرده است. از طرف دیگر اختلاف بر سر بهره برداری از ذخایر غنی گاز در شرق مدیترانه، بار دیگر بر روابط اتحادیه اروپا و ترکیه سایه افگند. یونان و قبرس، کشور های عضو اتحادیه اروپا و هم ترکیه به نوبه خود ادعا مالکیت این مناطق آبی (دریایی) را می کنند. گفته شده است که فعلا اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی تحریم های جدید علیه ترکیه است. اما گفته می شود که پرداخت پول های که به منظور رسیدگی به امور پناهجویان سوریایی در ترکیه وعده گردیده است، باید بدون توجه به این موارد ادامه یابد.

 

در همین زمینه