اردوگاه کاراتیپه جزیره لیسبوس دسمبر ۲۰۲۰
اردوگاه کاراتیپه جزیره لیسبوس دسمبر ۲۰۲۰

وزیر مهاجرت یونان می‌گوید که وضعیت در کمپ کارا تیپه، جایی که بالای یک کودک سه ساله هفته گذشته تجاوز جنسی شده بود، بهتر است. این مقام یونانی از ایجاد یک اردوگاه دیگر که ظرفیت حدود پنج هزار پناهجو را دارد، در آینده نزدیک سخن گفت.

پس از آتش سوزی ویرانگر در کمپ موریا که منتج به از بین رفتن کامل این اردوگاه شد، مقام های مسئول یونانی تصمیم گرفتند که کمپ کارا تیپه را برای اسکان دهی مهاجران و پناهجویان در کوتاه مدت آماده کنند.

هفته گذشته گزارش ها مبنی بر تجاوز جنسی بالای یک کودک سه ساله افغان در این اردوگاه به نشر رسیدند. حالا نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت یونان از وضعیت بهتر امنیتی در این کمپ دفاع می‌کند. خبرنگاران اجازه ندارند که وارد این کمپ شوند و وضعیت آن را بازتاب بدهند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان به خبرنگاران گفت: «این کمپ از نظر ایمنی و نظم در وضعیت بسیار خوب قرار دارد.»

میتاراچی با اشاره به ازدحام بیش از حد و عدم مصئونیت در کمپ موریا گفت اضافه کرد "اینجا مانند موریا نیست. شما این گونه احساس امنیت در آنجا نمی کردید، آن یک جنگل بود."

در کمپ کارا تیپه هفت هزار مهاجر و پناهجو زیر۸۵۰ خیمه زندگی می‌کنند. این اردوگاه در مساحت ۳۲ هکتار زمین ایجاد شده است.

پس از بارش باران، بار دیگر آب به خیمه های ساکنان این کمپ راه پیدا کرد. افزون بر این، یک دختر سه ساله افغان در حال نیمه بیهوشی و خون آلود هفته گذشته از یک دست شوی پیدا شد. مقام های مسئول گفتند که بالای این کودک تجاوز جنسی شده است. این دختر بلافاصله به شفاخانه انتقال داده شد و گفته می‌شود که خانواده این قربانی نیز از آنجا به محل دیگری انتقال داده شد.

تا حال هیچ شخص در پیوند به این موضوع بازداشت نشده است و تحقیقات در این مورد نیز جریان دارد.

میتاراکیس تاکید کرد که کمپ کارا تیپه در یک "وضعیت اضطراری" ایجاد شد تا برای هزاران بی سرپناه، در آن اسکان موقتی داده شود.

این مقام یونان می‌گوید که در سال ۲۰۲۱ به کمک اتحادیه اروپا یک اردوگاه دیگر، جاگزین این کمپ می‌شود و در آن تا ۵ هزار نفر زندگی خواهند کرد. وزیر امور مهاجرت یونان علاوه کرد: «من باورمند هستم که در اوایل سال ۲۰۲۱ به مشکلات به گونه اساسی رسیدگی خواهد شد.»

بر بنیاد یافته های حکومت یونان، در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار نفر در کمپ ها و تاسیسات دیگر در جزایر یونان زندگی می‌کنند.

با وجود درخواست های مکرر آتن و کمیسیون اتحادیه اروپا در سال جاری، شمار اندکی از مهاجران و پناهجویان به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا انتقال داده شده اند. در میان این گروه، ۱۳۰۰ کودک بیمار و خوردسالان بی سرپرست حضور دارند.

 

در همین زمینه