اوشن وایکنگ عملیاتش را در دریا سر از ماه جنوری سال آینده آغاز خواهد کرد. عکس از صفحه اس او اس مدیترانه
اوشن وایکنگ عملیاتش را در دریا سر از ماه جنوری سال آینده آغاز خواهد کرد. عکس از صفحه اس او اس مدیترانه

کشتی نجات اوشن وایکنگ پس از پنج ماه در قید مقامات ایتالیایی آزاد شد. سازمان اس او اس مدیترانه اعلام کرد که اوشن وایکنگ فعالیت هایش را سر از ماه جنوری سال آینده از سر خواهد گرفت.

سازمان اس او اس مدیترانه روز دوشنبه ٢١ دسامبر اعلام کرد که کشتی اوشن وایکنگ پس از پنج ماه توقف توسط مقامات ایتالیایی عملیات نجات خود را در آب های مدیترانه از سر می گیرد.

به گفته این سازمان، اوشن وایکنگ با توقف دادن از سوی حکومت ایتالیا زمانی زیادی را بدون فعالیت به هدر داده است.

نماینده این سازمان در شهر مارسی در یک بیانیه ای گفت: «پس از بازرسی سوم قضیه، مشخص شد که اوشن وایکنگ مطابق با قوانین ایمنی کشتی توسط مقامات ایتالیایی توقف داده شده است. اما پس از بررسی ها از بازداشت رها شد.»

سوفی بو رئیس سازمان اس او اس مدیترانه به مهاجرنیوز گفت: «اوشن وایکنگ با تیم آن در اواخر ماه دسامبر به شهر مارسی فرانسه باز می گردد. همه اعضای تیم پس از رسیدن به فرانسه قرنطین می شوند. فعالیت های ما پس از دوره پانزده روزه آغاز می شود.»

وی همچنان افزود: «ما خوشحال هستیم اینکه کشتی سرانجام آزاد گردید. خیال ما راحت شد. ما مصمم هستیم که پس از یک مدت به مدیترانه مرکزی برگردیم.»

اقدامات بازدارنده برای هدف قرار دادن کشتی های نجات

سازمان مدیترانه برای اینکه بتواند اجازه از سرگیری فعالیت ها در دریا را بدست آورد مجبور بود مطابق خواسته های نیروهای ساحلی ایتالیا عمل کند. در این مورد رئیس این سازمان گفت: «به ما گفته شد که ظرفیت کشتی رها شده خود را ارتقا دهیم. اگر این کشتی غرق شود یا آتش بگیرد باید قبل از آن جلو حوادث گرفته شود. اما ما این مسائل را از آنها نخواستیم که به ما یاد بدهند.»

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات امنیتی جدید به طرز متناقضی به ضرر صدها نفر انجام شد و وقت زیادی را تلف کردیم. در این مدت خیلی ها در سفر دریایی بدون کشتی نجات جان خود را به خطر انداختند.

او در ادامه صحبت هایش افزود: «به صراحت می توانیم بگوییم که هدف از این نوع اقدامات بازدارنده جلوگیری از فعالیت های کشتی های نجات در دریا است. هنوز هم با ما مقابله می کنند. در حال حاضر پنج کشتی نجات دیگر در بندرهای مختلف گیر کرده اند. اراده سیاسی از سوی کشورهای اروپایی برای ایجاد یک مکانیزم گاهی بسیار تکان دهنده است.»

سال ٢٠٢٠ بیشترین آمار تلاش برای عبور از مدیترانه مرکزی را در بر داشت. در مجموع، طبق اعلام سازمان بین المللی مهاجرت بیش از ١١٠٠ مهاجر عمدتا از کشور های تونس و لیبیا در مدیترانه جان شان را از دست دادند.

سازمان اس او اس مدیترانه برای سال ٢٠٢١ جهت کمک های مالی از شهروندان و حمایت کنندگان درخواست کرده است تا بتواند خدمات بشری بیشتری را انجام دهد. به گفته این سازمان سپری شدن یک روز در دریا به مبلغ ١۴۰۰۰ یورو هزینه دارد.

 

در همین زمینه