کشتی اوپن ارمز به روز چهارشنبه از بندر بارسلونا به سوی دریای مدیترانه حرکت کرد. عکس: اوپن ارمز
کشتی اوپن ارمز به روز چهارشنبه از بندر بارسلونا به سوی دریای مدیترانه حرکت کرد. عکس: اوپن ارمز

به گفته سازمان غیردولتی اسپانیایی اوپن ارمز به دریای مدیترانه برای انجام عملیات نجات باز می گردد. این کشتی پس از چند روز به سواحل لیبیا خواهد رسید. این تنها کشتی بشردوستانه است که در حال حاضر در منطقه جستجو و نجات حضور دارد اما در تعطیلات پایان سال در دریا باقی خواهد ماند.

سازمان اسپانیایی اوپن ارمز در صفحه تویترش در٢٣ دسامبر نوشت: «کشتی اوپن ارمز امروز برای هفتادونهمین مأموریت خود از بندر بارسلونا به سمت دریای مدیترانه حرکت کرد.»


لورا لانوزا کارمند ارتباطات سازمان اوپن ارمز به مهاجرنیوز گفت: «اگر شرایط آب و هوای دریا خراب نشود کشتی اوپن ارمز در ظرف سه روز به سواحل لیبیا می رسد.»

اوپن ارمز ایام کریسمس را در منطقه جستجو و نجات سپری می کند

سازمان بشردوستانه اسپانیایی در یک بیانیه ای گفت:«در این کریسمس، کپیتان کشتی ما در دریا سپری خواهد کرد. تنها وظیفه ما این است که از جان افراد آسیب پذیر در دریا محافظ کنیم.» این سازمان همچنان می افزاید «امیدواریم که در جشن های پایان سال بتوانییم نجات زندگی انسان‌ها را جشن بگیریم» 


آخرین مأموریت کشتی نجات اسپانیایی در اواسط ماه نوامبر صورت گرفته بود که کپیتان آن بیش از ٢٠٠ مهاجر را در سواحل لیبیا نجات داد. شش تن پس از غرق شدن قایق در آب‌های مدیترانه در سواحل لیبیا جان خود را از دست دادند. در این میان یک کودک ۶ ماهه پس از بررسی صحی نتوانست به زندگی ادامه دهد. 

مهاجران نجات یافته چند روز بعد توسط دو کشتی ایتالیایی تحت مراقبت قرار گرفتند و مجبور به سپری نمودن دوره قرنطین در بندر سیسیل شدند.

انتظار می رود کشتی دیگری به زودی به منطقه جستجو و نجات بازگردد. اوشن وایکنگ از سازمان غیردولتی فرانسوی روز دوشنبه اعلام کرد که پس از پنج ماه توقف توسط مقامات ایتالیایی، درماه جنوری به دریا بر می گردد. رئیس سازمان اس او اس مدیترانه به مهاجرنیوز گفت: «ما خوشحال هستیم اینکه کشتی سرانجام آزاد گردید. خیال ما راحت شد. ما مصمم هستیم که پس از یک مدت به مدیترانه مرکزی برگردیم.» 

در همین زمینه