صد ها مهاجر پس از آتش سوزی اردوگاه لیپا در برف و دمای سرد زمستان در بوسنی و هرزگوین به سر می برند. عکس: دادو رویک/ رویترز
صد ها مهاجر پس از آتش سوزی اردوگاه لیپا در برف و دمای سرد زمستان در بوسنی و هرزگوین به سر می برند. عکس: دادو رویک/ رویترز

در شمال بوسنی وهرزگوین پس از آتش سوزی اردوگاه لیپا در٢٣ دسامبر، صدها مهاجر بدون پناه گاه در برف گیر مانده اند. اوضاع به شدت نگران کننده است زیرا در آخر هفته بارش برف و دمای سرد هوا منطقه را تحت تأثیر قرار داده است.

وضعیت مهاجران در اردوگاه لیپا قبلا پیچیده بود اما حالا فاجعه بار شده است. در شمال غرب بوسنی و هرزگوین، پس از آتش سوزی اردوگاه در ٢٣ دسامبر، چند صد مهاجر مجبور به گذراندن خیمه ها در سرما و برف می شوند.

به نقل از خبرگذاری فرانسه این مهاجران بی جا شده از اردوگاه لیپا عمدتاً از افغانستان و بنگلادیش هستند. آنها برای محافظت از خود در برابر سرما، باد و برف در خیمه هایی بسر می برند که مناسب شرایط آب و هوای زمستان نیست.

در همین حال اعضای کمیته صلیب سرخ در بوسنی وعده های غذایی را به این مهاجران توزیع کرد اما پلیس به آنها اجازه نمی دهد که محل را ترک کنند و برای خریداری مواد غذایی به شهر نزدیک بیهاک بروند. به گفته آنها مواد خوراکی رو به خلاص شدن است.

پیتر وان دیر اوورارت نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنی و هرزگوین در توییتر نوشت : «لیپا به یک زندان زمستانی تبدیل شده است.» وی اضافه می کند: «مهاجران مجاز به ترک محل از لیپا نیستند و اکنون مجبورند برای گرم نگه داشتن خود خیمه های باقیمانده را آتش بزنند. این یک فاجعه کاملاً "غیر ضروری" است.»

نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنی هشدار می دهد: مهاجران که از آتش جان سالم به در بردند اکنون در زیر خیمه های که سقف شان پر از برف است و خمیده شده است به سر می برند. او همچنان اشاره می کند که «رخ دادن یک حادثه وحشتناک در انتظار است.»

«ما مانند حیوانات زندگی می کنیم»

سازمان No Name Kitchen گفت: «ما تمام تلاش خود را می کنیم تا برای آنها زمینه تهیه لباس گرم و توزیع غذا را مهیا سازیم.» این سازمان همچنان افزود: «پلیس راه را مسدود کرده است و بیش از ١٠٠٠ نفر در جنگل اطراف اردوگاه لیپا حضور دارند.»

یک مهاجر پاکستانی به نام قاسم به خبرگزاری فرانسه گقت: «ما مثل حیوانات زندگی می کنیم. حتی حیوانات هم بهتر از ما زندگی می کنند. گر آنها به ما كمك نكنند ما خواهیم مرد، پس لطفاً به ما كمك كنید.»

نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنی همچنین با اشاره به سیاست حکومت بوسنی گفت که حکومت این کشور باید برای جلوگیری از فاجعه اقدام جدی کند و یک مرکز جدید محل اقامت را هرچه زودتر افتتاح نماید.

کاپیتان کشتی آلمانی کارولا راکته نیز در شبکه های اجتماعی نسبت به ضرورت اوضاع در شمال بوسنی هشدار داد. او از سازمان های بین المللی خواستار حمایت به این این مهاجران شد.


 

در همین زمینه