سال ٢٠٢٠ با شیوع ویروس کرونا و آتش سوزی اردوگاه موریا در لیسبوس رقم خورد. عکس: مهاجرنیوز
سال ٢٠٢٠ با شیوع ویروس کرونا و آتش سوزی اردوگاه موریا در لیسبوس رقم خورد. عکس: مهاجرنیوز

سال ٢٠٢٠ با همه گیری ویروس کرونا همراه بود که حتا به مهاجران نیز رحم نکرده است. در فرانسه مهاجران در اردوگاه های موقت به بی سرنوشتی رها شده اند. همچنین پس از آتش سوزی در بزرگترین اردوگاه اروپا بنام موریا، این سال یک سال وحشتناک برای مهاجران بود. و سرانجام یک سال تاریک برای آنها با مرگ در دریا. مرگ مهاجران نه تنها در دریای مدیترانه بلکه در کانال انگلیس و اقیانوس اطلس نیز اتفاق افتاد. مهاجرنیوز به اتفاقات برجسته سال٢٠٢٠اشاره می کند.

  • آتش سوزی اردوگاه موریا در لیسبوس
آتش سوزی اردوگاه موریا در لسبوس بیش از ١٢٠٠٠ مهاجر را بی خانمان کرد.
آتش سوزی اردوگاه موریا در لسبوس بیش از ١٢٠٠٠ مهاجر را بی خانمان کرد.


در جریان شب از تاریخ ٨ تا ٩ سپتامبر اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان توسط یک آتش سوزی عظیم ویران شد. این اردوگاه که ٩٩ فی صد آن تخریب شده است، بیش از ١٢٠٠٠ مهاجر را در شرایط غیربهداشتی اسکان داده بود.

هزاران مهاجر چندین شب را در خیابان ها به انتظار کمک های بشردوستانه گذراندند. یک زن سوری گفت: « ما بدون غذا، بدون آب و بدون دارو به حال خود رها شده ایم.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در مورد آتش سوزی موریا "ناراحتی عمیق" خود را ابراز کرده و تأکید نمود که اتحادیه اروپا آماده کمک به یونان است.

سه ماه بعد بیش از٧٠٠٠ مهاجر هنوز در لسبوس در اردوگاه جدیدی به سر می برند که پس از آتش سوزی با عجله ساخته شده است. با شروع زمستان اوضاع زندگی ساکنان این اردوگاه بدتر شده است. در اثر باد و بارندگی شدید از ماه اکتبر به اینسو خیمه های آنها آب گرفته است.

  • فعال سازی مجدد مسیر جزایر قناری
مهاجران پس از نجات توسط نیرو های اسپانیایی وارد جزایر قناری می شوند.
مهاجران پس از نجات توسط نیرو های اسپانیایی وارد جزایر قناری می شوند.


از ابتدای سال تاکنون نزدیک به ٢٠ هزار مهاجر در جزایر قناری آمده اند. جزایر قناری یک بخش کوچک از کشور اسپانیا است که در وسط اقیانوس اطلس قرار دارد. آمدن مهاجران در این جزایر ده برابر بیشتر از سال گذشته گزارش داده شده است. این مسیر از سال ٢٠٠٦ تا به حال شاهد ورود ٣٠٠٠٠٠ تبعیدی بوده است.

در این اواخر جزایر اسپانیایی واقع در سواحل مراکش به سرعت تحت تأثیر هجوم مهاجران قرار گرفته است. یکی از بندر های بزرگ جزایر قناری بیشترین آمار مهاجران را دارد که به سرعت به "اردوگاه شرم" تبدیل شده است، جایی که بیش از ٢٠٠٠ مهاجر روزها در کنار بندر منتظر بودند.

این جاده برای مهاجران بسیار خطرناک است. حدود ٥٠٠ تن در تلاش برای رسیدن به اسپانیا در این مسیر کشته شدند. مرگ دوودو نوجوان چهارده ساله سینیگالی کشور مبدا او را تحت تأثیر قرار داد. پدر وی به خاطر مرگ فرزندش و به خاطر به خطر انداختن زندگی دیگران به دو سال زندان محکوم شد. او هزینه سفر پسرش را به اسپانیا که آرزو داشت فوتبالیست شود پرداخت کرده بود.

  • خشونت پلیس در میدان جمهوری پاریس
اعتراض در برابر تخلیه اردوگاه های مهاجران در پاریس، ٢۴ نوامبر ٢٠٢٠. عکس: رویترز
اعتراض در برابر تخلیه اردوگاه های مهاجران در پاریس، ٢۴ نوامبر ٢٠٢٠. عکس: رویترز


در روز دوشنبه ۲۳ نوامبر صدها مهاجر با خشونت از میدان جمهوری پاریس تخلیه شدند. این تبعیدیان به کمک سازمان اتوپیا ۵۶ پس از اینکه چند روز قبل از اردوگاه سن دنی تخلیه شده بودند، اردوگاهی دیگری را در قلب پاریس ایجاد کردند.

با شیوع خشونت، پلیس خیمه ها را برداشته و به طور غیررسمی سرنشینان آنرا متفرق کرد. تصاویری که توسط میدیا نشر گردید، از سوی وزیر کشور فرانسه "تکان دهنده" توصیف شد. خشونت پلیس در برابر مهاجران موجی از خشم را ایجاد کرد و به همین دلیل مقامات فرانسه تحقیقات زیادی را روی دست گرفتند. سازمان ها همچنان به نوبه خود یادآوری کردند که «خشونت پلیس علیه مهاجران در فرانسه به یک قاعده تبدیل شده است.»

  • مانش گذرگاه چندین سفر مهاجرتی
مهاجران با قایق های بادی و واسکت نجات از کانال مانش عبور می کنند. عکس: فرانس ۲۴
مهاجران با قایق های بادی و واسکت نجات از کانال مانش عبور می کنند. عکس: فرانس ۲۴


در سال ٢٠٢٠ تعداد مهاجرانی که تلاش کردند تا از کانال مانش عبور نمایند بطور قابل توجهی افزایش یافته است. از ماه جنوری به اینسو بیش از ۶۰۰۰ مهاجر سعی کرده اند که با قایق های بادی، با پارو زدن، کایاک و حتی شنا با واسکت نجات به انگلیس بروند.

این گذرگاه بدون خطر نیست. نزدیک به ۱۰ تن در سال جاری در تلاش برای رسیدن به سواحل انگلیس جان خود را از دست دادند. در اواخر ماه اکتوبر یک خانواده کردی ایران در دریا هلاک شدند. یک مرد ۳۵ ساله، همسر ۳۲ ساله و سه فرزندشان از جمله یک کودک نوزاد ۱۵ ماهه درگذشتند. به گفته مقامات فرانسوی هنگام واژگون شدن و غرق شدن قایق، قربانیان در کابین خلبان بند مانده بودند.

در مواجه با مرگ مهاجران و افزایش عبور مهاجران از این کانال، توافق نامه های جدیدی بین فرانسه و انگلیس امضا شد. هر دو طرف تاکید کردند تا امکانات ومنابع مالی جدید را جهت جلوگیری عبور مهاجران از کانال مانش فراهم کنند.

  • بحیره مدیترانه: کشتی ها به دور از دسترس نجات غرق می شوند
مهاجران افتاده در آب در ماه اگست توسط کشتی اوشن وایکنگ نجات داده شدند. عکس: اس او اس مدیترانه
مهاجران افتاده در آب در ماه اگست توسط کشتی اوشن وایکنگ نجات داده شدند. عکس: اس او اس مدیترانه


در سال ٢٠٢٠ مأموریت های کشتی های بشردوستانه در دریای مدیترانه اندک بود. برخی از کشتی های نجات مانند اوشن وایکینگ یا سی واچ در واقع عملیات نجات را در آب های ساحلی لیبیا انجام دادند اما پس از آن به دلیل پیاده نمودن مهاجران در بندرهای ایتالیا از سوی مقامات این کشور در توقیف به سر می بردند. حداقل پنج کشتی نجات به دلیل "بی نظمی فنی" از تابستان امسال در ایتالیا در توقف بود. سازمان های غیردولتی این اقدام مقامات ایتالیا را به "مانع" نجات مهاجران در دریا متهم می کنند.

اما با این حال، نبود کشتی نجات مانع عبور مهاجران از مدیترانه نمی شود. به طور رسمی نزدیک به ۱۰۰۰مهاجر در سال جاری در تلاش برای رسیدن به اروپا در دریا جانشان را از دست دادند. ۷۰۰ تن تنها در آب های ساحلی لیبیا از دست رفتند.

اما چند مورد از کشتی های غرق شده بدون ثبت در فهرست قرار دارند؟ سازمان های بین المللی هراس دارند که تعداد کشته شدگان در سال ٢٠٢٠ بیشتر از آمار ذکر شده باشد.

  • پیمان جدید اتحادیه اروپا در مورد مهاجرت
اورسولا وون در لیین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا. عکس: رویترز
اورسولا وون در لیین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا. عکس: رویترز

کمیسیون اتحادیه اروپا چهارشنبه ۲۳ سپتامبر از "پیمان اروپایی مهاجرت و پناهندگی" جدید برای یافتن "راه حل های پایدار" برای وضعیت مهاجران در اروپا خبر داد. در این متن به ویژه به پایان مقررات دوبلین و سرعت دوسیه های پناهنده گی و همچنان افزایش کنترل ها در مرزهای خارجی بیان شده است.

هرچند سیاستمداران اروپایی قدمی درستی را در مسیر سیاست های مهاجرت برداشته اند، اما تعداد زیادی از سازمان های غیردولتی اتحادیه اروپا را متهم کردند که در برابر کشورهای "دشمن مهاجران" برای پذیرش پناهندگان تسلیم شده است.

  • زندگی روزمره مهاجران تحت تأثیر ویروس کرونا یا کووید ۱۹
شیوع ویروس کرونا جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. عکس: پکچر الیانس
شیوع ویروس کرونا جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. عکس: پکچر الیانس


سال ٢٠٢٠ عمیقا با بحران ویروس کرونا مواجه شد. برنامه سفر ها و ترانزیت میان کشور ها غیر فعال بودند. زندگی روزمره مهاجران نیز توسط کووید ۱۹مختل شده است.

در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، بسته شدن مرزها و کمبود جهانگردی باعث از دست رفتن قابل توجه درآمد بسیاری از خانواده ها شده است. در نتیجه، جوانان، به عنوان مثال در سنگال بیشتر راهی جاده های مهاجرت شده و آسیب پذیر می شوند.

سازمان ملل در ماه جولای هشدار داد که نتیجه دیگر این بحران بهداشتی قحطی و سو تغذیه است که میلیون ها مهاجر آفریقایی را در این قاره تهدید می کند.

در کشورهای ترانزیتی مانند لیبیا، ویروس کرونا با بسته شدن مرزها مهاجران را کمی بیشتر منزوی کرده است. امکان بازگشت آنها به کشور های مبدا و اسکان مجدد به کشورهای سوم برای ماه ها قطع شده بود. نماینده سازمان ملل در اوایل ماه دسامبر به مهاجرنیوز گفته بود که با وجود تلاش ها برای حفظ اسکان مجدد برای مهاجران، بطور قابل ملاحظه ای این روند کند شده و در بسیاری از موارد فعالیت ها متوقف شده است. در نتیها از نظر جه آنصحی و روانی که قبلا آسیب پذیر بوده اند، به خاطر شرایط کرونا و بسته شدن مرز ها بیشتر متضرر شدند.

سرانجام در کشورهای ورودی مهاجران مجبور شده اند خود را در اردوگاه ها محدود کنند. در این اردوگا ها در یونان و در فرانسه، بسیاری از اقدامات بهداشتی فراموش شده اند و یا به دلیل عدم فعالیت سازمان ها به خاطر شرایط قرنطین در وضعیت نا مناسب به سر می برند.

 

در همین زمینه

Webpack App