ویروس کرونا باعث جلوگیری از سفر های مهاجرتی نمی شود. عکس: صفحه رسمی سازمان New Humanitirian
ویروس کرونا باعث جلوگیری از سفر های مهاجرتی نمی شود. عکس: صفحه رسمی سازمان New Humanitirian

بر اساس گزارش سازمان بشری"New Humanitarian" ویروس کرونا نه تنها مانع رفت و آمد و فعالیت های روزمره زندگی مردم شده است، بلکه انگیزه مهاجرت را نیز افزایش داده و خطرات زیادی را ایجاد کرده است.

آژانس سازمان حقوق بشری "نیو هیومانیتارین" در گزارش اخیر خود اعلام کرد که اپیدمی کرونا تاکنون یک تحول اساسی را در جهان ایجاد کرده و مانع پیشرفت جهان شده است اما مانع سفر های مهاجرتی نمی شود. به گفته این سازمان مهاجران برای زندگی بهتر و به دنبال امنیت مجبور اند تا کشور خود را ترک کنند.

این سازمان بشردوستانه در گزارشی با عنوان "مهاجران و آوارگان اجباری در سال ٢٠٢٠" در وب سایت رسمی خود نوشته است: «در اثر خشونت، درگیری، جنگ و نقض حقوق بشر تعداد آواره گان اجباری در حدود ۷۹،۵ میلیون مهاجر در سراسر جهان می رسد. اما برعلاوه شیوع ویروس کرونا و درخواست آتش بس بین المللی از سوی سازمان ملل، تعداد آواره گان اجباری در ماه جولای به ۸۰ میلیون نفر رسیده .

سازمان نیو هیومانیتارین که مستقر در شهر ژنو سوئیس است می گوید ویروس کرونا باعث تشدید عوامل مهاجرت افراد شده است. از سوی دیگر همه گیری کرونا زندگی افراد را در اردوگاه ها و مراکز پذیرایی مهاجران به خطر انداخته است. این سازمان می افزاید که ویروس کرونا باعث مشکلات بیشتر در تحرک و فعالیت های افراد شده است. به گفته این سازمان شیوع ویروس کرونا یک بهانه ای خوبی است برای دولت ها تا مانع اجرای سیاست های مهاجرتی شوند.

این آژانس استثنائاتی را نیز ذکر می کند و می گوید که برخی از دولت ها خدمات بهداشتی و اقتصادی را بدون تمایز و مطابق با وضعیت قانونی مردم به مهاجران ارائه داده اند.

در گزارش این سازمان همچنان آمده است: «به طور کلی همه گیری کرونا در سال های اخیر منجر به محدودیت سیاست های دولت در مورد پناهندگان و پناهجویان و عدم توجه به حقوق آنها شده است.»

افغانستان

این سازمان در گزارشی از مهاجران و آواره گان افغانستان می گوید که در ایران بحران اقتصادی ناشی از تحریم های ایالات متحده منجر به بازگشت تعدادی از افغان ها به کشور شان شده است. در ماه فبروری ایران نخستین کشوری بود که ویروس کرونا را گسترش داد. از اینرو تعداد زیادی از افغان ها مجبور به بازگشت به افغانستان شدند.

مهاجرت در دوران کرونا؛ بازگشت اختیاری یا اخراج اجباری؟

پس از آمدن افغان ها از ایران اولین نشانه مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان ثبت شد.

مهاجران بازگشت کننده از ایران در جریان معاینه صحی در اردوگاه انصار در ولایت هرات. ۲۴ فبروری ۲۰۲۰. تصویر: پدرام قاضي زاده
مهاجران بازگشت کننده از ایران در جریان معاینه صحی در اردوگاه انصار در ولایت هرات. ۲۴ فبروری ۲۰۲۰. تصویر: پدرام قاضي زاده


بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت ۸۱۷۰۰۰ پناهجوی بدون مدرک از ماه جنوری تا دسامبر سال جاری از ایران بازگشتند. این در حالی است که افغانستان هنوز در معرض تهدید طالبان قرار دارد. همزمان برخی از کشورهای اروپایی نیز روند اخراج پناهجویان افغان را از سر گرفته اند.

در همین مورد: در سال ۲۰۲۰ بیشترین شمار مهاجران افغان به کشورشان برگشته اند

اروپا

کشور های ایتالیا و مالتا در ماه اپریل به بهانه شیوع ویروس کورنا مرزهای خود را به روی مهاجران بسته و مسافرت ها را محدود کردند. این دو کشور استفاده از کشتی ها و هواپیماهای نجات در مدیترانه را محدود کردند اما با این همه آمار رسیدن مهاجران در اروپا از طریق دریا افزایش یافته است. تعدادی زیادی از مهاجران زندگی خود را در مدیترانه از دست دادند.

در گزارش سازمان نیو هیومانیتارین آمده است که در سال جاری ۹۰ هزار مهاجر تنها از راه دریای مدیترانه به اروپا رسیده اند در حالی که در سال گذشته ۱۲۳مهاجر وارد اروپا شدند. در این مسیر دریایی ۹۵۰ تن زندگی خود را از دست دادند.

از سوی دیگر سازمان ها از اتحادیه اروپا انتقاد کرده اند که این اتحادیه پشتیبانی خود را از نگهبانان دریایی لیبیا ادامه داده است. نیرو های دریایی لیبیا ۱۰ هزار مهاجر را در سال جاری بازداشت کرده و به بازداشتگاه های این کشور فرستاده اند.

در اواخر فبروری میان مرز یونان و ترکیه، گروه های مدافع حقوق بشر از وقوع خشونت های متعدد مقامات یونانی در برابر مهاجران خبر دادند. رها کردن مهاجران در دریا و اخراج آنها به ترکیه از جمله این موارد هستند.

در اوایل ماه سپتامبر اردوگاه موریا در لسبوس یونان آتش گرفت. بی توجهی مقامات یونان به مشکلات اردوگاه به عنوان نمونه ای از نقض سیاست مهاجرت اروپا ذکر شده است. بنا بر گزارش ها این آتش سوزی نشان داد که اروپا در ارائه خدمات بشردوستانه به مهاجران و مراقبت های بهداشتی در دوره همه گیری ویروس کرونا موفق نبوده است. اگرچه اتحادیه اروپا اعلام کرده است که پس از آتش سوزی اردوگاه به پناهجویان موریا کمک می کند اما تا هنوز تصمیم نهایی در این زمینه برای مهاجران عملی نشده است.

 

در همین زمینه