شهر لندن. عکس: picture-alliance/dpa/D. Kalker
شهر لندن. عکس: picture-alliance/dpa/D. Kalker

توافق نامه برگزیت یا جدایی انگلیس از اروپا سر از روز پنجشنبه ۳۱ دسامبر رسماً اجرایی می شود. بر اساس این توافق نامه کشور انگلستان از اتحادیه اروپا جدا می شود. مهاجرنیوز درباره تغییرات در زمینه مهاجرت و سفر مهاجران به انگلستان نظر به قوانین برگزیت معلومات می دهد.

پس از یک سال تأخیر، این توافقنامه تاریخی بین انگلستان و اتحادیه اروپا اکنون در حال شکل گیری است. قوانین اتحادیه اروپا دیگر در امتداد کانال مانش که یک مسیر دریایی برای مهاجران به انگلستان است اجرا نمی شود.

در آستانه اجرای توافق نامه برگزیت به تاریخ ۲۴ دسامبر لندن و بروکسل به توافق مشترک تجاری دست یافتند اما در این توافق نامه در مورد حقوق پناهندگان و پناهجویانی که می خواهند به انگلستان بروند معلومات زیادی بیان نشده است.

مهاجرنیوز جزئیات توافقنامه برگزیت در مورد مهاجرت را توضیح می دهد.

پایان یافتن قانون دوبلین برای مهاجران در انگلستان

قانون "دوبلین" به اصطلاح تعیین می کند که کدام کشور اروپایی مسئولیت درخواست پناهندگی را بگیرد. این قانون در سراسر کشور انگلستان پایان می باید. نظر به این قانون امکان انتقال پناهجویان به سایر کشورهای اروپایی فراهم می شود و بیشتر مهاجران در اولین ورود به کشور میزبان در یکی از عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهنده گی می دهد. اما پس از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا دیگر قانون دوبلین مورد اعتبار نیست.

هنوز قانون جدیدی برای جایگزینی دوبلین در نظر گرفته نشده است. در حال حاضر وضعیت نامشخص است و این می تواند برای چندین ماه ادامه داشته باشد.

دولت انگلیس به صراحت اعلام کرده است که در صورت عدم توافق نامه مشترک بین انگلستان و تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لندن توافق نامه های دوجانبه منفرد را با هر کشور عضو مذاکره خواهد کرد.

پیچیده گی روابط خانواده ها

با تطبیق توافقنامه برگزیت، مسئله پیوستن به خانواده بیشتر پیچیده خواهد شد زیرا پیوستن افراد به خانواده هایشان بدون توافق نامه دوبلین و طبق قوانین انگلیس صورت خواهد گرفت. بنا قوانین دولت انگلیس در اولویت قرار خواهد داشت. قبلا توافق نامه دوبلین به مهاجران یا افرادی که سایر اشکال اقامت را داشتند اجازه می داد تا به همسر و فرزندان خود در انگلستان بپیوندند.

توافق نامه دوبلین همچنان به مهاجران زیر سن قانونی این امکان را می دهد تا در صورت ارائه مدارک، درخواست الحاق مجدد با والدین، ​​برادران، خواهران، پدربزرگ ها، خاله ها و کاکاهای خود بدهند.

در همین مورد: بنابر قانون برگزیت برنامه های حمایت از مهاجران زیر سن قانونی متوقف می‌شود

اما بدون دوبلین همه چیز تغییر می کند. طبق قوانین انگلیس، پیوستن به خانواده فقط برای مهاجرانی که مدارک مهاجرت یا پشتیبانی جانبی دارند امکان پذیر است. همچنان تنها یکی از والدین می تواند به کودک خود که مهاجر زیر سن قانونی است ملحق شود.

ماری شارلوت فیبه رئیس سازمان غیر دولتی Safe Passage International که دفاتر آن مستقر در یونان، فرانسه و انگلستان است، می گوید: «بدون توافق نامه دوبلین بیش از ۹۵ درصد مهاجران در سال های اخیر قادر به پیوستن به خانواده های خود در انگلیس نبوده اند.»

وی گفت: «توافق نامه برگزیت به معنای پایان پناهندگی قانونی و امن از کشورهای اروپایی به انگلیس است. هیچ جایگزینی برای این سند در مبارزه با قاچاق از طریق مسیرهای خطرناک به انگلستان وجود ندارد.»

عواقب مربوط به مهاجران غیر اروپایی

الکساندر بیتس استاد موضوع مهاجرت در دانشگاه آکسفورد به مهاجرنیوز گفت: «برگزیت تأثیر مستقیمی بر مهاجران غیر اروپایی نخواهد داشت.»

به گفته او کشور انگلستان در واقع از سایر کشور های اروپایی انعطاف پذیرتر بود و برای مشارکت یا عدم مشارکت در سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا مجبور نبود. به عنوان مثال انگلیس بخشی از منطقه شینگن نیست بنابراین تعداد افرادی که به این کشور می روند نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. بنا تغییری زیادی در این مورد نیست.

مهاجرانی که بیشتر تحت تأثیر قانون برگزیت قرار دارند مهاجران کشور های اروپایی هستند، به ویژه کسانی که در انگلستان کار می کنند. پس از این توافقنامه شانس بودن مهاجران کم مهارت به انگلیس نیز کاهش می یابد.

تعهد بین المللی کشور انگلستان برای اعطای پناهندگی

انگلستان عضو کنوانسیون مهاجرت ژنو در سال ۱۹۵۱ است و جدایی آن از اتحادیه اروپا تاثیری در این موضوع ندارد. براساس کنوانسیون ژنو، کشورهای متعهد به این سند موظف هستند تا پناهجویانی را که به دلیل جنگ یا خشونت مجبور به ترک کشور خود شده اند، پناهندگی دهند.

وضعیت مهاجران در کاله که می خواهند به انگلستان بروند

برای مهاجران منتظر در بندر کاله که می خواهند به انگلستان بروند. اجرای قانون برگزیت تفاوتی قابل توجهی در زندگی آنها ایجاد نخواهد کرد. در واقع مرزهای دو کشور با توافق هم دیگر اداره می شوند. همچنان توافق نامه برای منع عبور شهروندان غیر اتحادیه اروپا "بدون ویزا" به قلمرو انگلیس در خارج از منطقه شینگن منعقد شده است.

کاله: خشونت ها در شاهراه نزدیک یورو تونل افزایش یافته است

از سوی دیگر با نزدیک شدن به قانون برگزیت، تعداد کامیون هایی که به انگلستان می روند در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است و همین امر موجب تشدید امنیت در منطقه شده است.

 

در همین زمینه