پس از مسدود شدن کمپ لیپا در بوسنیا، مهاجران به سوی جنگل در حرکت هستند./عکس:  Dado Ruvic/REUTERS
پس از مسدود شدن کمپ لیپا در بوسنیا، مهاجران به سوی جنگل در حرکت هستند./عکس: Dado Ruvic/REUTERS

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین و سفیران سه کشور اروپایی در جریان دیدارشان با وزیر امنیت بوسنیا خواهان اسکان مهاجران بی خانمان و ایجاد شرایط زندگی انسانی برای آن ها شدند. سفیران اتحادیه اروپا گفتند که در قبال تعهدات انسان دوستانه بوسنیا حمایت مالی «قابل توجهی» در اختیار این کشور گذاشته شده است.

یوهان ساتلر، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین همراه با سفیران اتریش، ایتالیا و آلمان در این کشور روز شنبه با سلمو چیکوتیچ، وزیر امنیت بوسنیا دیدار کردند و راجع به شرایط زندگی مهاجران بی خانمان در این کشور گفتگو نمودند.

از ماه گذشته که کمپ لیپا در نزدیکی شمال غرب بیهاج، در شعله های آتش سوخت، مهاجران بی خانمان در آب و هوای بسیار سرد به حال خود رها شده اند.

ساتلر گفت: «این وضعیت غیرقابل قبول است. زندگی و حقوق اولیه بشری صدها تن به صورت جدی در خطر است. بوسنی و هرزگوین در ابزار حقوق بشر بین الملل شرکت دارد و به عنوان یک کشور مشتاق عضویت در اتحادیه اروپا باید وظایفش را جدی بگیرد.»

سفیران خواهان مساعد نمودن «شرایط زندگی انسانی» و وجود امکاناتی مانند آب و برق در کمپ موقتی شدند. آن ها خواهان یک کمپ کاملا مجهز در منطقه و پیدا کردن یک راه حل درازمدت شدند.

حمایت مالی برای اقدامات بشردوستانه

در این دیدار، سفیران به این اشاره کردند که اتحادیه اروپا «حمایت جالب توجه» به مبلغ حدود ۸۵.۵ میلیون یورو (۱۰۳.۷ میلیون دالر) را در اختیار بوسنی و هرزگوین می‌گذارد تا این کشور بتواند «مسئولیت های بشردوستانه اش» را انجام دهد و به ۸۵۰۰ مهاجر و آواره در این کشور کمک کنند.

آن ها تا زمان بازسازی لیپا، خواهان بازگشایی کمپ بیرا شدند. اما مقام های بوسنیا با گشایش کمپ بیرا مخالف هستند.

از کمپ لیپا به خاطر شرایط «غیرانسانی» در آن جا بارها انتقاد شده بود. لیپا به عنوان یک سرپناه موقت در فصل تابستان باز شد و در آخرین هفته ماه دسمبر برای نوسازی در فصل زمستان مسدود شد.

اتحادیه اروپا که برای مدیریت بحران با ۶۰ میلیون یورو (۷۳ میلیون دالر) از بوسنیا حمایت کرده و وعده ۲۵ میلیون یوروی دیگر را نیز داده است، نسبت به وقوع یک بحران قریب الوقوع در این کشور هشدار داد.

تقریبا ۱۰ هزار مهاجر از افریقا، آسیا و خاورمیانه در بوسنیا گیرمانده اند، بسیاری از آن ها سعی دارند با عبور از مرز خود را به کرواسیا برسانند که عضو اتحادیه اروپا است.

 

در همین زمینه