کشتی اوپن آرمز ۲۶۵ مهاجر را طی دو عملیات جداگانه از مدیترانه نجات داد. عکس از اوپن آرمز
کشتی اوپن آرمز ۲۶۵ مهاجر را طی دو عملیات جداگانه از مدیترانه نجات داد. عکس از اوپن آرمز

کشتی امدادی اوپن آرمز ۲۶۵ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه را در بندری در سیسیل پیاده کرد. در میان این مهاجران ۱۴ زن، بیشتر از ۵۰ مهاجر زیرسن و بدون همراه و دستکم ۶ کودک وجود دارند.

مسئولان کشتی اسپانیایی اوپن آرمز روز یکشنبه اعلام کردند که مقام‌های ایتالیا با درخواست پیاده کردن ۲۶۵ مهاجر این کشتی موافقت کرده‌اند. روز دوشنبه کشتی به سوی جزیره سیسیل به راه افتاد و بامداد امروز سه ‌شنبه مهاجران را در بندر امپدوکله پیاده کرد. قرار است مهاجران یاد شده مدتی را در قرنطین بگذرانند.

اسکار کمپس، بنیانگذار اوپن آرمز روز یکشنبه در تویترش نوشت که «هوا بارانی است و وضعیت رو به وخامت می‌رود. مهاجران شب دشواری را در کشتی در پیش خواهند داشت.»


امدادگران ۲۶۵ مهاجر را طی دو عملیات جداگانه از آب‌های لیبیا نجات دادند. اولین عملیات نجات بعد از ظهر روز ۳۱ دسمبر انجام شد و طی آن ۱۶۹ مهاجر از یک کشتی چوبی سرگردان در آب به اوپن آرمز انتقال یافتند. به گفته لورا لنوزا، مسئول روابط عامه اوپن آرمز، ۱۲ تن از این مهاجران زنان، ۶ تن کودکان و ۴۰ مهاجر دیگر زیرسن و بدون همراه هستند. مهاجران نجات یافته روز اول سال نو مسیحی را در کشتی برگزار کردند.


صبح روز شنبه ۲ جنوری، یک گروه متشکل از ۹۶ مهاجر توسط امدادگران اوپن آرمز از دریا نجات داده شدند. این مهاجران که بیشتر شان اریتریایی هستند روز ۳۱ دسمبر از سواحل شهر الزاویه در لیبیا راه مدیترانه را در پیش گرفته‌بودند.

به گفته لورا لنوزا،« آن‌ها مدت دو روز را بدون غذا و آب در دریا سپری کردند و عده‌ای علایم سوء ‌تغذیه شدید و سرمازدگی را نشان می‌دهند.» از جمله این مهاجران ۲ تن زنان و ۱۷ تن دیگر مهاجران زیرسن هستند.


این در حالیست که به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، طی روزهای گذشته ۱۶۰ مهاجر دیگر توسط محافظان ساحلی لیبیا دستگیر و به این کشور برگردانده شده‌اند؛ جایی که در زندان تحت توقیف و آزار قرار خواهند گرفت.

 

در همین زمینه