(عکس: ارشیف)، مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance/AP Photo/P. Karadijas
(عکس: ارشیف)، مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance/AP Photo/P. Karadijas

پولیس قبرس از بازداشت گروهی از مهاجران خبر داده است. مقام های ارشد این کشور بارها نسبت به افزایش رقم مهاجران ابراز نگرانی کرده اند.

ورود پناهجویان و مهاجران به قبرس که عضو اتحادیه اروپاست همچنان ادامه دارد. مسئولان امنیتی قبرس توانستند که شب دوشنبه، یک گروه ۵۵ نفری مهاجران را در یک قایق گرفتار کنند. رادیو و تلویزیون دولتی قبرس (RIK) با نشر این مطلب افزوده است که گزمه پولیس در برابر ساحل جنوب شرق جزیره متوجه یک قایق مهاجران شد.

بر بنیاد این گزارش همه مهاجران صحتمند هستند و قایق پولیس آن ها را تا بندر کوچک منطقه اگیس ناپا همراهی کرده است. گفته می‌شود که در میان آنان، ۱۴ مهاجر خوردسال نیز حضور دارند. در مورد کشورهای مبداء مهاجران تا هنوز اطلاعاتی ارائه نشده است.

در ادامه گزارش تلویزیون دولتی آمده است، مقام های دولتی فکر می‌کنند که آن ها سفرشان را از سوریه یا لبنان آغاز کرده اند.

این پناهجویان پس از آزمایش کرونا آن هم در صورتی که منفی باشد، به یک کمپ انتقال داده می‌شوند. مهاجران تقریبا هر روز با قایق از ترکیه یا خاورمیانه به قبرس می‌رسند.

نیکوس آناستازادیاد، رئیس جمهور قبرس بارها به خاطر افزایش مهاجران در این جزیره ابراز نگرانی کرده و از اتحادیه اروپا خواهان کمک شده بود.

او گفته بود که در سال های گذشته شمار مهاجرانی که به قبرس می آیند، به شدت افزایش یافته است.

طبق اطلاعات پولیس در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ هزار مهاجر در قبرس شناسایی و ثبت شده اند. در سال ۲۰۱۶ شمار آن ها به ۲۹۳۶ تن، در سال ۲۰۱۷ به ۴۵۸۲ نفر و در سال ۲۰۱۸ به ۷۷۶۱ تن افزایش یافت. در مورد سال ۲۰۲۰ هنوز اطلاعاتی ارائه نشده است. 

 

در همین زمینه

Webpack App