مهاجران در کمپ لیپا برای سوار شدن به بس صف کشیده اند./عکس: Amar Mehic/AA/picture-alliance
مهاجران در کمپ لیپا برای سوار شدن به بس صف کشیده اند./عکس: Amar Mehic/AA/picture-alliance

اعتصاب غذای پناهجویان و مهاجران در کمپ لیپا که بر اثر آتش سوزی ویران شده، ظاهرا خاتمه یافت. یک مقام صلیب سرخ در شهر بیهاج گفت که توانسته اند مهاجران را برای پایان دادن به اعتصاب غذا متقاعد کنند.   

به گزارش پورتال خبری بوسنیایی klix.ba که روز سه شنبه نشر شد، بیش از یک‌هزار پناهجو و مهاجر که در سرمای زیر صفر درجه سانتی گراد در فضای باز به سر می‌برند، حاضر به پذیرش غذا شدند. بر اساس این گزارش، امدادگران صلیب سرخ در آن جا یک وعده غذایی و لوازم مورد نیاز دیگر را برای مهاجران تقسیم کردند.

در سایت اینترنتی سلام میدزیچ، دبیر صلیب سرخ در شهر بیهاج آمده است: «ما با مردم صحبت کردیم و به آن ها توضیح دادیم که تلاش های جدی برای بهبود بخشی شرایط کنونی زندگی آن ها جریان دارد.»

بر اساس این گزارش، خیمه های نظامی که در نزدیکی کمپ برافراشته شده اند و قرار است سرپناه های موقت باشند، هنوز کاملا برای استفاده آماده نشده اند.

شورای مهاجران دنمارک (DRC) از نبود امکانات شست و شو و محافظت در برابر هوای زمستانی انتقاد کرد. امدادگران این شورا در کمپ فعال هستند. این شورا روز سه شنبه در صفحه تویتر شان نوشت، این وضعیت بر صحت انسان ها تاثیر می‌گذارد و تحت این شرایط مراقبت های مناسب امکان پذیر نیست.

سازمان بین المللی مهاجرت پیش از عید کریسمس، فعالیت های مددرسانی را را در کمپ لیپا خاتمه داد. گفته می‌شود که مقام های بوسنیایی این کمپ را برای فصل زمستان آماده نکرده بودند. چند روز بعدتر، خیمه های این کمپ در اثر یک آتش سوزی کاملا از بین رفتند. بر اساس گزارش هایی که در آن زمان نشر شدند، باشندگان کمپ عامل آتش افروزی در این اردوگاه بودند.

تلاش مقام های بوسنیایی برای انتقال مهاجران با بس به یک سربازخانه قدیمی در جنوب کشور به خاطر مقاومت ساکنان محلی ناکام ماند. پس از آن پناهجویان و مهاجران به کمپ سوخته بازگردانده شدند.


 

در همین زمینه