(عکس: ارشیف)/جوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا/عکس: Picture-alliance/AP Photo/F. Seco
(عکس: ارشیف)/جوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا/عکس: Picture-alliance/AP Photo/F. Seco

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بوسنیا خواست که به باشندگان کمپ ویران شده لیپا رسیدگی فوری کند. این مقام اروپایی نسبت به وضعیت بد مهاجران و پناهجویان در شهر بیهاج انتقاد کرده است.

جوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه از بوسنیا خواست که مسئولیت رسیدگی به صدها مهاجر را در این کشور به عهده گیرد. پس از آتش سوزی در کمپ لیپا که منتج به ویران شدن کامل آن گردید، صدها مهاجر شب و روز را در فضای باز سپری می‌کنند. 

این مقام ارشد اتحادیه اروپا با جمع بندی بسیار منتقدانه در این باره گفت، بوسنیا به عنوان کشوری که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است، باید مسئولیت هایش را جدی بگیرد.

پس از ویروان شدن کمپ لیپا به تاریخ ۲۴ دسمبر سال گذشته، مقام های بوسنیا نتوانستند مکان دیگری را ایجاد کنند تا مهاجران در آن مسکن گزین شوند.

در روزهای گذشته، مقام های اتحادیه اروپا انتقادهای شان را از بوسنیا افزایش دادند و ناکامی این کشور را در کمک به مهاجران بی خانمان محکوم کردند.

پولیس بوسنیا فکر می‌کند که مهاجران در اعتراض به عقب نشینی سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) برای کمک رسانی به کمپ لیپا، این آتش سوزی را به گونه عمدی انجام دادند. اما بوریل پیش از آتش سوزی هم نوشته بود که شرایط در آنجا «کاملا نامناسب و خطرناک» است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مطلبی که در صفحه اینترنیتی اتحادیه اروپا به نشر رسیده نوشته است، پس از این که مقام های دولتی بوسنیا «درخواست های مکرر را برای بهبود شرایط زندگی ابتدایی، امنیت و رفتار بشردوستانه نادیده گرفتند»، سازمان بین المللی مهاجرت کارمندانش را از آن جا بیرون کشید.

او افزود: «با مسدود شدن مرکز لیپا، حدود ۳ هزار آواره و مهاجر بدون دسترسی به سرپناه ابتدایی و خدمات در آب و هوای سرد زمستان به حال خود رها شده اند.»

جوزپ بوریل علاوه کرد که در عین حال یک مرکز در شهر بیهاج که در آن نزدیکی لیپا قرار دارد و با کمک ۳.۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا نوسازی شده است «به خاطر مخالفت مقام ها و باشندگان محلی با گشایش آن، خالی مانده است.»

در ادامه متن جوزپ بوریل آمده است: «یک هفته است که در لیپا کماکان حدود ۹۰۰ تن مجبورند در فضای باز بخوابند و حدود ۸۰۰ تن از کمپ بیرون شده و در ساختمان های متروکه و جنگل ها می‌خوابند.»

او نوشت: «هوا سرد و مرطوب است و به احتمال قوی در هفته های آینده بسیار سردتر خواهد شد» بوریل علاوه کرد که درعین حال «با وجود سطح بالای پشتیبانی اتحادیه اروپا و کمک های مالی مهم برای رفع نیازهای مهاجران و پناهجویان و تقویت مدیریت مرزی و مسائل مربوط به پناهجویان» مقام های بوسنیایی در این زمینه ناکام مانده اند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که از سال ۲۰۱۸، بروکسل بیش از ۸۸ میلیون یورو برای کمک به مهاجران، پناهجویان و مهاجران در بوسنیا کمک کرده است و در روز یکشنبه وعده ۳.۵ میلیون یوروی دیگر نیز داده شده است.

او در ادامه بیان کرد: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که با مهاجرانی که در اتحادیه اروپا به دنبال پناهندگی هستند، رفتار مناسبی شود و در طول دوره رسیدگی به درخواست پناهندگی، شرایط زندگی آن ها انسانی باشد. در حالی که برای کمک به کشورهای شریک مان آماده هستیم تا آن ها به این هدف دست یابند، این کشورها نیز باید مسئولیت شان را دراین بخش جدی بگیرند.»

بوریل در ادامه گفت، وضعیت در بوسنیا نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا باید سیاست مشترک مهاجرت و پناهندگی اش را هرچه زودتر تقویت کند.

بوسنیا در امتداد مسیر موسوم به بالقان موقعیت دارد که مهاجران از آن برای رسیدن به اروپای غربی استفاده می‌کنند. بیشتر آن ها از خاورمیانه هستند و به خاطر جنگ و فقر از کشورهای شان فرار می‌کنند.
 

در همین زمینه