کمپ لیپا در بیهاج، بوسنی هرزگوین، مهاجران به خاطر شرایط نامناسب زندگی در این کمپ اعتراض می کنند./عکس: EPA/FEHIM DEMIR
کمپ لیپا در بیهاج، بوسنی هرزگوین، مهاجران به خاطر شرایط نامناسب زندگی در این کمپ اعتراض می کنند./عکس: EPA/FEHIM DEMIR

وزارت خارجه آلمان از بوسنیا خواست که برای بهبود بخشی وضعیت مهاجران در این کشور اقدامات مشخص را روی دست بگیرد. در بوسنیا بیش از ۲۵۰۰ مهاجر در آب و هوای سرد زمستانی از ابتدایی ترین امکانات محروم هستند. سازمان "پرو ازول" از اتحادیه اروپا می‌خواهد که به وضعیت این مهاجران توجه جدی کند.

ماریا ادیبار، سخنگوی وزارت خارجه آلمان فدرال روز چهارشنبه در برلین اعلام کرد، مقام های رسمی این کشور در جریان دیدار از بوسنیا این مساله را مطرح کرده اند. رهبران بوسنیا در گفتگو با مقام های آلمانی تعهد کرده اند که به وضعیت مهاجران رسیدگی می‌کنند. این مسئول وزارت خارجه آلمان افزود که حکومت این کشور وضعیت را در بوسنیا زیرنظر دارد.

به گفته ماریا ادیبار، حدود ۷۰۰ هزار یورو (۸۶۱ هزار دالر) کمک مالی در اختیار بوسنیا قرار داده می‌شود.

اتحادیه اروپا ۳.۵ میلیون یورو برای رساندن لوازم مورد نیاز به مهاجران در بوسنیا نیز کمک کرده است.

بر بنیاد گزارش حکومت آلمان، اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۸ تا به حال مجموعا ۸۸ میلیون یورو برای کمک به مهاجران در اختیار مقام های بوسنیایی قرار داده است.

بیش از ۲۵۰۰ مهاجر در شرایط بسیاری بدی به سر می‌برند و حل مشکلات آن ها تا به حال به خاطر پروسه های پیچیده سیاسی و بوروکراسی ممکن نبوده است.

در حالی که درجه حرارت به زیر صفر درجه سانتی گراد رسیده است، این مهاجران مجبور هستند شب ها را در فضای باز سپری کنند. شماری از مهاجران در کمپ هایی زندگی می‌کنند که وضعیت نامناسبی دارند. آن ها در این کمپ ها از آب، برق، تشناب یا امکانات لازم برای گرم کردن محل زندگی شان محروم هستند.

سازمان پرو ازول: اتحادیه اروپا مهاجران را از بوسنیا بپذیرد

کارل کُپ، رئیس بخش اروپا در سازمان حامی پناهجویان "پروازول" در مصاحبه اش با صفحه اینترنیتی taz.de داشت گفت: «این مهاجران باید به جای دیگری انتقال داده شوند، به کشورهای اتحادیه اروپا.»

کُپ از آلمان خواست که در این زمینه پیشقدم شود و با پرتگال که ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، به سرعت اقداماتی را برای نجات مهاجران روی دست بگیرند.

یک مهاجر در زیر خیمه، در نزدیک ویلیکا کلادوشا، خوابیده است Photo: Kemal Softic/AP Photo/Picture-alliance
یک مهاجر در زیر خیمه، در نزدیک ویلیکا کلادوشا، خوابیده است Photo: Kemal Softic/AP Photo/Picture-alliance

این مسئول سازمان پرو ازول افزود: «اتحادیه اروپا و کشورهای عضو که در سال ۲۰۱۶ مسیر بالقان را با استفاده از خشونت مسدود کرده و همزمان معاهده ترکیه را با اردوغان آماده کردند، تا اندازه ای مسئول این بدبختی در جزایر یونان و بالقان هستند.»

او در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا فکر می‌کرد که می‌تواند مهاجران را با مبلغی پول در آن جا نگه دارد. اما این موضع اهانت آمیز است.»

سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) مدت کوتاهی پیش از عید کریسمس از کمپ لیپا در نزدیکی شهر بیهاج بیرون شد. چون مقام های بوسنیایی آن را برای فصل زمستان آماده نکرده بودند. مدت کوتاهی پس از آن خیمه های مهاجران بر اثر آتش سوزی کاملا ویران شد. بر بنیاد گزارش ها، ساکنان کمپ عامل این آتش افروزی بودند. تلاش مقام های بوسنیایی برای انتقال مهاجران با بس به یک سربازخانه قدیمی در جنوب این کشور، به خاطر مخالفت ساکنان آن منطقه ناکام ماند. پس از آن پناهجویان و مهاجران دوباره به کمپ سوخته بازگردانده شدند.

کُپ درادامه این مصاحبه وضعیت مهاجران را (در کمپ لیپا) بحرانی خواند و گفت، در حال حاضر ۱۷۰۰ تن در آن جا برای زنده ماندن تقلا می‌کنند.

در مجموع ۸ تا ۱۰ هزار مهاجر در بوسنیا گیرمانده اند که بی ثبات ترین کشور بالقان است. مسئول سازمان پرو ازول در بخش اروپا گفت: «این مهاجران در بوسنیا گیرمانده اند، چون برخلاف حقوق بین الملل در مرز این کشور با کرواسیا لت و کوب شده و به بوسنیا بازگردانده می‌شوند.» رئیس بخش اروپا در سازمان پروازول، اتحادیه اروپا و آلمان را متهم کرد که در برابر نقض متداوم حقوق بشر توسط کرواسیا سکوت اختیار می‌کنند.

فریدریش مرتس و تورستن فرای، سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) در این آخر هفته مخالفت شان را با پذیرش مهاجران از بوسنیا اعلام کرده و از ایجاد مشوق برای مهاجرت به اروپا هشدار داده بودند.

اما اخیم پُست، معاون رئیس جناح حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) اعلام کرده بود که با پذیرش مهاجران مخالفتی ندارد.

 

در همین زمینه