ژودیکائل دوکنهم، در حال تدریس زبان فرانسوی از طریق ویدیوی ثبت شده در فیسبوک. عکس گرفته شده از ویدیو
ژودیکائل دوکنهم، در حال تدریس زبان فرانسوی از طریق ویدیوی ثبت شده در فیسبوک. عکس گرفته شده از ویدیو

آموزش زبان فرانسوی، یکی از نیازهای عمده و و سیله ادغام مهاجرانی است که در فرانسه پناهنده شناخته شده‌اند. این پناهندگان به کمک سازمان مهاجرت و ادغام فرانسه، یک دوره آموزش اجباری زبان و فرهنگ فرانسه را سپری می‌کنند اما تعدادی از آن‌ها ترجیح می‌دهند با استفاده از امکانات خصوصی، از جمله دروس زبان در شبکه‌های اجتماعی یا ویدیویی به آموزش زبان ادامه بدهند.

کوتوال، پناهنده ۲۶ ساله افغان، در سرژی دو پونتواز در یکی از حومه‌های دور شمال غرب پاریس زندگی می‌کند اما مجبور است هر روز برای کار به پایتخت بیاید. او در یکی از رستوران های پاریس کار می‌کند و هر روز معمولاً وقت زیادی را در مترو رفت و آمد دارد.

آموزش زبان درمترو

کوتوال در تیلفون به زبان فرانسوی نسبتاً خوبی می‌گوید:« من ترجیح می‌د‌هم در وقت مسافرت با مترو، با تیلفون موبایلم، درس زبان فرانسوی را در ویدیو تعقیب کنم. هم راهم کوتاه می‌شود و هم زبان فرانسوی ام را تقویت می‌کنم.»

کوتوال می‌گوید: « من بعد از این که د رسال ۲۰۱۸ پناهندگی گرفتم یک دوره کورس زبان را در اوفی (OFII) گذراندم اما خیلی علاقه دارم بازهم به یادگرفتن زبان ادامه بدهم. من در یک رستوران کار می‌کنم و قرارداد دایمی دارم. می‌خواهم با مشتریان و همکارانم راحت صحبت کنم.»

او می‌گوید که چند هفته بعد از آغاز قرنطین که رستوران محل کار او مانند جاهای دیگر بسته شد، در خانه‌اش جستجو برای یافتن درس‌های زبان از طریق اینترنت را آغاز کرد و یک روز تصادفی با Cours de français FLE در فیسبوک برخورد: « وقتی یکی از درس‌ها را دیدم خیلی خوشم آمد زیرا معلم به صورت خیلی واضح و روشن صحبت می‌کرد و من درس‌های او را خوب می‌فهمیدم. گذشته از آن او یک زن خیلی صمیمی است. من این درس‌های ویدیویی را با علاقمندی تعقیب می‌کنم و امیدوارم ادامه پیدا کند.»

کوتوال، پناهنده افغان، درس‌ در منزلش درس زبان فرانسوی را از طریق فیسبوک تعقیب می‌کند. عکس DR
کوتوال، پناهنده افغان، درس‌ در منزلش درس زبان فرانسوی را از طریق فیسبوک تعقیب می‌کند. عکس DR


این پناهنده افغان مانند دهها پناهنده، مهاجر و افراد دیگر، درس‌های ویدیویی آموزش زبان فرانسوی برای خارجی ها را که توسط ژودیکائل دیکنهم، یک معلم حرفه‌ای زبان فرانسوی در فیسبوک تدریس می‌شود، تعقیب می‌‌کند.

کورس زبان و حفظ رابطه اجتماعی با پناهندگان در دوره قرنطین

ژودیکائل دکنهم، یک معلم حرفه‌ای زبان فرانسوی برای خارجی‌ها (FLE) است که در شهر وان زندگی می‌کند و تدریس زبان فرانسوی برای پناهندگان و پناهجویان از طریق ویدیو را در اولین روزهای قرنطین در ماه مارچ گذشته آغاز کرده است. او که در اصل زبان فرانسوی را به پناهندگان شامل برنامه ادغام جمهوریت (CIR) در اوفی تدریس می‌کند، می‌گوید: « در اولین روزهای بیکاری ناشی از قرنطین، که هنوز سرنوشت کورس‌های اوفی روشن نبود، احساس کردم که نمیتوانم شاگردانم را تنها بگذارم. نگران بودم که آن‌ها در قرنطین درس‌ها را فراموش کنند. گذشته از آن بیشتر پناهندگان متاسفانه تنها هستند و برخی، مشکلاتی مانند اضطراب روانی یا دپرسیون دارند. من نمیخواستم آن‌ها را تنها بگذارم.»

 او به زودی برای حفظ رابطه با شاگردانش یک صفحه فیسبوک باز می‌کند و سپس به فکر تهیه درس‌های زبان از طریق درس‌های ویدیویی ۱۰-۱۵ دقیقه‌ای می‌افتد. استقبال شاگردان او از این درس‌ها باعث شد که این معلم زبان، که کارش را عاشقانه دوست دارد، یک دوره منظم زبان فرانسوی برای خارجی‌ها با سویه ابتدایی را در ویدیوهای نیم ساعته عرضه کند: «من در ۱۵جون درس‌های حضوری با شاگردان در اوفی را دوباره شروع کردم اما تعدادی از آنان به دلایلی به آموزش برنگشتند. من فکر کردم که در کنار تدریس در اوفی، درسهای ویدیویی خصوصی کمک خواهد کرد که در کنار پناهندگان و بینندگان احتمالی دیگر،این شاگردان هم در اوقات مختلف به درس‌ها دسترسی داشته باشند.»

ژودیکائل دوکنهم، معلم زبان فرانسوی در حال تدریس ویدیویی. عکس گرفته شده از ویدیو
ژودیکائل دوکنهم، معلم زبان فرانسوی در حال تدریس ویدیویی. عکس گرفته شده از ویدیو


ژودیکائل تجربه تدریس زبان با حضور مجازی شاگردان در اپلیکیشن‌های ویدیویی از جمله زوم را نیز دارد، می‌گوید که تدریس زبان از طریق ویدیوی ثبت شده دشواری‌ها و کمبودی‌هایی دارد. از جمله این که او فقط با اتکا بر تجربه درسهای حضوری و برنامه تنظیم شده درسی اش، حدس می‌زند که شاگردانش تا چه اندازه از این آموزش بهره می‌گیرند و پیشرفت می‌کنند. اما در شرایط بحران بهداشتی کنونی، هر اقدامی، در هر صورت بهتر از هیچ است: «من در ماه سپتمبر گذشته برای کمک به برخی از شاگردان قدیمی‌ام، حتی از طریق تیلفون به آنها درس می‌ دادم اما این تجربه سختی بود. یک تن از دوستان من که افغان است به من پیشنهاد کرد که درس‌های ویدیویی‌ام تنظیم و آن را در یوتیوب و صفحه فیسبوک خودش نیز نشر کند.»

آموزش زبان در کنار کمک داوطلبانه با مهاجران

ابراهیم، یک پناهنده ۲۸ ساله سودانی، ساکن شهر سومور است و درس‌های ویدیویی ژودیکائل را از طریق صفحه فیسبوک او تعقیب می‌کند. او در سال ۲۰۱۸ پناهندگی گرفته و از مدتی به این سو، به عنوان رضاکار در سازمان کمک‌های مردمی (Secours Populaires) کار می‌کند و در توزیع غذای مجانی به سایر مهاجران نیازمند کمک می‌رساند. این پناهنده در سال ۲۰۱۷ به فرانسه آمده و به زبان فرانسوی خوبی در تیلفون می‌گوید: « من تصادفی در انترنت با فیسبوک ژودیکائل آشنا شدم. چون می‌خواهم زبان فرانسوی‌ام را تقویت کنم، درس‌های ویدیویی او را همیشه می بینم. او خیلی با صراحت و روشن حرف می‌زند و من خوب می‌فهمم چه می‌گوید.»

 ابراهیم (نفر دوم دست راست باعینک) پناهنده سودانی که رضاکارانه با سکور پوپولیر کار می‌کند. عکس DR
ابراهیم (نفر دوم دست راست باعینک) پناهنده سودانی که رضاکارانه با سکور پوپولیر کار می‌کند. عکس DR


ابراهیم می‌گوید که هفته گذشته زمان ماضی قریب را با ویدیوی ژودیکائل مرور کرده است. او می‌گوید که در پایان هر ویدیو، شاگردان یک کارخانگی کوچک دارند که آن را از طریق کامنت یا ایمیل به معلم فرستند و هر پرسشی که هم داشته باشند مطرح می‌کنند: «او خیلی مهربان است و به همه سوالات ما پاسخ می‌دهد.»

ژودیکائل معتقد است که پناهندگانی که در فرانسه زندگی می‌کنند نیاز دارند برای ادغام خود در عرصه حرفه‌ای، فرهنگی و اجتماعی، زبان را به درستی بیاموزند. او در کنار درسهای ویدیویی‌اش، شاگردانش را با جلوه‌هایی دیگری از فرهنگ فرانسه مانند موسیقی یا آشپزی نیز آشنا می‌کند.

درس‌های ویدیویی آموزش زبان فرانسه، سویه ابتدایی را در اینجا می‌توانید ببینید:

https://www.facebook.com/judicael.duquenhem.37

https://www.facebook.com/watch/IM2F-TV-440272773470596/

مهاجر نیوز مسئولیت مطالب سایت‌های دیگر را ندارد.

 

در همین زمینه