یک کشتی کوچک مهاجران در  کانال مانش. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر  نیوز
یک کشتی کوچک مهاجران در کانال مانش. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

محافظان ساحلی فرانسه اعلام کردند که ۲۴ مهاجر را هنگام تلاش برای رفتن به انگلستان از آب‌های کانال مانش نجات داده‌اند. همزمان مقام‌های انگلستان گفته‌اند که ۱۵۰ مهاجر موفق شده‌اند طی دو روز گذشته در کشتی‌های کوچک خود را به این کشور برسانند.

به گفته فرمانداری پولیس مانش و دریای شمال فرانسه، روز یکشنبه ۱۰ جنوری، ۲۴ مهاجر که در چندین کشتی کوچک سوار بودند با محافظان ساحلی تماس گرفتند و گفتند که در تنگه پا دو کاله «با مشکل روبرو شده‌اند.»

در اولین عملیات نجات، محافظان ساحلی ۱۴ مهاجر را از آب نجات داده و به بندر دنکرک انتقال دادند.


کمی بعدتر، یک کشتی نیروهای دریایی فرانسه ۱۰ مهاجر دیگر را در آب‌های آمبلتوز در پادوکاله نجات و به بندر بولوین-سور-مر انتقال داد. همه مهاجران نجات داده شده به پولیس مرزی فرانسه تحویل داده شدند.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: ١٢مهاجر پس از واژگون شدن قایق در بندر کالوادوس نجات داده شدند

از سوی دیگر، بی بی سی از قول وزارت داخله انگلستان گزارش داده است که به روزهای شنبه و یکشنبه گذشته بیش از ۱۵۰ مهاجر موفق شدند با عبور از کانال مانش خود را به انگلستان برسانند.

روز شنبه، ۱۰۳ مهاجر توانستند در شش کشتی کوچک وارد آب‌های انگلستان شوند و یک کشتی حامل حدود ۳۰ مهاجر نیز توسط نیروهای مرزی دریایی از آب نجات داده شدند.


روز یکشنبه نیز ۵۷ مهاجر طی چهار عملیات جداگانه توسط نیروهای انگلیسی نجات داده شدند.

کریس فیلیپ، وزیر امور مهاجرت انگلستان گفته است که «تغییرات اعمال شده در قانون اجازه خواهد داد مهاجرانی که از یک کشور امن عبور کرده باشند، رد شوند.»

در همین زمینه: برگزیت یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا: سر از ماه جنوری آیا تغییراتی برای مهاجران به میان خواهد آمد یا نه؟

هفته گذشته فرمانداری پولیس دریایی شمال فرانسه اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۵۰۰ مهاجر برای رفتن به انگلستان تلاش کرده‌اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۹ چهار بار افزایش را نشان می‌دهد.

به گفته فرانسوا گنوک، از سازمان خیریه مسافرخانه مهاجران (Auberge des Migrants) «شرایط مساعد آب وهوا»، «تغییر شیوه قاچاقبران» و «موفقیت» کسانی که توانسته‌اند خود را به انگلستان برسانند، از دلایل افزایش تلاش‌ها برای رفتن به انگلستان هستند.

با این حال در سال گذشته، شش مهاجر در جریان عبور از کانال مانش جان خود را از دست دادند و سه تن دیگر نیز ناپدید شدند.

 

در همین زمینه