عکس از آرشیف/ اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان
عکس از آرشیف/ اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان

به گزارش یک سازمان حقوق بشری، امروز شمار دیگری از پناهجویان رد شده افغان از آلمان اخراج می‌گردند. این سازمان از حکومت آلمان خواسته است که با توجه به اوضاع امنیتی افغانستان، این اخراج را متوقف کند.

سازمان حامی پناهجویان «پروازول» خواستار توقف پرواز اخراجی پناهجویان افغان شده است که قرار است امروز سه شنبه از میدان هوایی دوسلدورف صورت بگیرد.

گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی این سازمان گفت که طالبان خود را در مسیر رسیدن به قدرت می‌بینند، به این لحاظ در شرایط جیوپولیتیک کنونی این ترس وجود دارد که افغانستان به صورت فزاینده به یک کشور طالبانی تبدیل شود.

بورکهارت گفت: «پروازول خواستار توقف اخراج و بررسی تصامیم [اداره مهاجرت] توسط محاکم و عرصه سیاست است.»

مدیر اجرایی «پروازول» انتقاد کرد که اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان در سال‌های اخیر «تصمیم‌های اشتباه زیادی» گرفته است و مردان جوان را با وجود این که از سوی طالبان مورد تعقیب قرار دارند، مستحق حفاظت نشناخته است.

بورکهارت گفت که مکان‌های امن بدیل داخلی برای این پناهجویان در شهرهای بزرگ افغانستان که از سوی مقامات ادعا می‌شود، دیگر وجود ندارد. او از حکومت آلمان انتقاد کرد که در سایه پاندمی کرونا با شدت تمام تلاش می‌کند حراست از دولت قانونمدار را کنار بگذارد.

اخراج پناهجویان افغان از آلمان سال گذشته چند ماه به دلیل بحران کرونا متوقف شده بود، اما در ماه دسمبر از سر گرفته شد. آخرین پرواز اخراجی در هفدهم ماه دسمبر صورت گرفت و یک گروه ۳۰ نفری پناهجویان افغان به کابل فرستاده شد.

از ماه دسمبر ۲۰۱۶ تا حالا در ۳۴ پرواز چارتر بیش از ۹۳۰ پناهجوی رد شده افغان از آلمان اخراج شده اند.

af/pa (KNA)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه