عکس از ارشیف/مهاجران از جزیره لیروس به سرزمین اصلی یونان انتقال داده می شوند. ۱ نومبر، ۲۰۱۹/عکس: EPA/STRATIS BALASKAS
عکس از ارشیف/مهاجران از جزیره لیروس به سرزمین اصلی یونان انتقال داده می شوند. ۱ نومبر، ۲۰۱۹/عکس: EPA/STRATIS BALASKAS

وزارت امور مهاجرت یونان به خاطر طرح پیشنهادی مبنی بر تاسیس کمپ های جدید در مرز زمینی ایوروس با مخالفت شدید روبرو شده است.

نمایندگان حکومت های محلی، کلیسا تاکید کردند که جلو اجرای طرح پیشنهادی وزیر مهاجرت یونان را بگیرند. بر این اساس قرار است که کمپ پناهجویان در نزدیکی مرز زمینی ایوروس توسعه داده شود و در جزیره لیروس که در حاشیه بحیره اژه قرار دارد، کمپ جدیدی نیز تاسیس گردد.

بر بنیاد یک برنامه وزیر مهاجرت یونان، ظرفیت مرکز کنونی پذیرش مهاجران در مرز زمینی ایوروس باید سه برابر شود و این ظر فیت از پذیرش ۶۰۰ تن به ۱۵۰۰ تن افزایش یابد.

دیمیتریس پترُویچ، معاون والی ایوروس یک بیانیه مشترک را همراه با مقام های محلی دیگر به امضا رساند.

شهرداری های محلی از این هراس دارند که پلان های حکومت به ایجاد کمپ های دیگر در مرزهای شمالی یونان منجر شود. در سال ۲۰۱۵ و در اوج بحران مهاجرت کمپ های بسیار زیادی در امتداد مرز شمالی یونان ایجاد شده بودند.

وزیر مهاجرت یونان مصمم به پیشروی است

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان در پیشبرد پلان هایش مصمم است. اما با توجه به گزارش های رسانه های محلی در یونان، احزاب سیاسی در یک کنفرانس تیلفونی راجع به این موضوع که هفته گذشته برگزار شد، با یک دیگر توافق نظر نداشتند.

مسئولین حکومت های محلی و کلیساها و نواحی با نشر یک بیانیه مشترک بر این تاکید کردند که «ما توسعه کمپ را نخواهیم پذیرفت، در حالی که هم زمان خواهان بهبود شرایط در کمپ های کنونی هستیم.»

مقام های محلی در این بیانیه مشترک از این که میتاراچی به آن ها اطلاعات لازم را ارائه نکرده است و تصمیم توسعه کمپ بدون مشورت با آن ها گرفته شده است، ابراز تاسف کردند.

آن ها با صراحت به وزیر امور مهاجرت یونان گفتند: «برای ما غیرممکن است که بار مسئولیت چنین تصمیمی را که به سه برابر شدن ظرفیت کمپ می انجامد، به گردن بگیریم.»

میتاراکیس قرار است که در دو هفته آینده برای ادامه گفتگوها، شفاف سازی و غلبه بر اعتراضات به این منطقه سفر کند.

میتاراچی به نوبه خود، از تصمیم های وزارت مهاجرت دفاع کرد و بر این تاکید کرد که توسعه «کمپ ادامه خواهد یافت، زیرا این اقدام به کاهش اساسی روند مهاجرت و امنیت باشندگان محلی کمک می‌کند.»

به گفته این مقام حکومت یونان، ساختار این کمپ تغییر پیدا خواهد کرد، درب‌های آن بسته خواهند بود و رفت و آمد ساکنان آن کنترول خواهد شد. این مرکز در چارچوب حمایت از ساختار جدیدی مرزی در ایوروس و سیاست جامع مهار و کنترول بحران مهاجرت اداره خواهد شد.

واکنش اپوزیسیون، حکومت ها و گروه های محلی

حزب اپوزیسیون «SYRIZA» در تراکیه (غربی) یکی از مناطق شمال شرقی یونان حکومت مرکزی را متهم به تناقض گویی کرده و از موقف مستحکم حکومت پیشین یونان با رهبری حزب «SYRIZA» یاد کرده است که گویا تراکیه را از ایجاد هرگونه کمپ ها با ساختارهای جدید مستثنی دانسته بود.

افزون بر این شهرداری اوریستیادا (جایی که کمپ ایوروس قرار دارد) با نشر بیانیه ای اعلام کرد «این منطقه در جریان بحران مهاجرت و سال های طولانی مسئولیت سنگینی را بر دوش داشته و دیگر نمی‌تواند بار مسئولیت توسعه یا ایجاد کمپ های جدید را بر دوش بگیرد. در حالی که ما با بهبود و مدرن سازی زیرساخت های موجود مخالفتی نداریم.»

در این میان، شهرداری جزیره لیروس نیز در تلاش برای جلوگیری از ساختن یک کمپ جدید با گنجایش ۲ هزار تن دست به دامان شورای دولت شده و اعلام کرده است، لاکی بی، مکانی که برای تاسیس آن انتخاب شده، دارای طبیعت زیبا و استثنایی است و به این خاطر به عنوان منطقه محافظت شده تعیین شده است.

باید دید که دیدار نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان از منطقه ایوروس چه نتیجه ای را در پی خواهد داشت. تا به حال اجرای پلان توسعه کمپ های موسوم به «hotspot» در مناطق دیگر یونان با دشواری روبرو شده است.

تغییر ساختار هیئت دولت به معنای سختگیری های بیشتر برای مهاجران است

اما به نظر می آید که کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان حکومتش را طوری سازمان دهی می‌کند که بتواند موقف سختگیرانه اش را در زمینه مهاجرت پیش ببرد.

به تازگی دو سیاستمدار تندرو محافظه کار در حکومت یونان، به عنوان وزیران داخله و مهاجرت منصوب شدند.

سوفیا ولتپسی، معاون جدید وزیر مهاجرت، پیش از این، مهاجران را «اشغالگران غیرمسلح» خوانده بود.

به تاریخ ۴ جنوری، میتسوتاکیس، ماکیس وریدیس را به عنوان وزیر داخله جدید کشور منصوب کرد. در عرض ۵ ماه این دومین بار بود که نخست وزیر یونان ساختار کابینه اش را تغییر داد.

در دهه ۱۹۹۰، وریدیس حزب ملی گرای «جبهه یونان» را تاسیس کرد که با حزب راستگرا و تندروی «National Front» در فرانسه نزدیک بود. این حزب دیگر وجود ندارد.

وریدیس قبل از این منصب وزارت زراعت را به عهده داشت. ولتپسی، قبلا خبرنگار بود و از سال ۲۰۰۴ عضو حزب لیبرال و محافظه کار «دموکراسی جدید» (Néa Dimokratía) است.

تحلیلگران گفتند، تغییرات جدید در ساختار کابینه با توجه به انتخابات انجام شده که برای سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است، اما احتمالا زودتر برگزار می‌شود.

 

در همین زمینه